Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Новини

Добави коментар

Апр 25, 2012

Раздвижва се интересът към придобиването или ползването на недвижими имоти на лизинг. “В бъдеще може да се открие нова пазарна ниша заради запитвания относно възможностите за оперативен лизинг на недвижимо имущество, компютърно оборудване и др.”, заяви вчера изпълнителният директор на “УниКредит Лизинг” Румен Иванчев. Купуването на недвижими имоти на лизинг у нас все още е доста непопулярно, а и не е по-изгодно в сравнение с банков кредит, ако става дума например за жилище на физическо лице. Причината е, че при подобна сделка имотът се прехвърля два пъти, което значително увеличава разходите, защото на два пъти се плащат данък, нотариални такси по прехвърлянето, оценки и т. н., обясни шефът на “Ти Би Ай Лизинг” Валентин Гълъбов.


При фирмите обаче подобни сделки набират скорост. “Имаме сделки с финансов лизинг на недвижими имоти като например офис сгради, молове, хипермаркети, т. е. тогава, когато имотът е част от цялостен инвестиционен проект”, каза Румен Иванчев. Той е изненадан, че все повече клиенти се интересуват и от т. нар. оперативен лизинг на имоти. За разлика от финансовия лизинг, при който клиентът накрая придобива сградата, оперативният лизинг на практика представлява наем. В случая в лизинговата вноска може да са включени и част от разходите, свързани със сградата, например годишният данък, такса смет и т. н. “Макар тези сделки да са все още малко познати за нашия пазар, оперативният лизинг добива популярност и пазарният му дял вече е 2-4%”, каза Иванчев. Все повече чужди компании, които работят у нас, се ориентират например към оперативен лизинг на автомобили.

90% от финансовия лизинг у нас е на автомобили, съобщи още Иванчев. Лихвите за масовите возила са от порядъка на 6-8%, а заедно с всички такси и други плащания годишният процент на разходите средно за пазара се движи около 11,5%, заяви Валентин Гълъбов. Лошите договори възлизат на 1/5 от общия обем на лизингите, става ясно от данните на БНБ. По принцип при финансови затруднения на клиента компаниите се опитват да предоговорят условията по контракта, но ако задълженият отново спре да плаща, вещта се препродава на вторичния пазар. От 2009 г. до 2011 г. например “УниКредит Лизинг” е разпродала 1800 актива.

Източник: Труд

 
 

Добави коментар

 

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив