Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Новини

Добави коментар

Окт 23, 2012

Ипотечните кредити стават все по-изгодни и все повече българи теглят пари за жилище. Заради есенните промоции на банките лихвите по жилищните заеми са се понижили между 0,25% и 0,5% през септември. Тази тенденция ще се запази до края на годината, прогнозират експерти от „Кредит Център“. „От настоящия момент до края на 2012 г. кредитополучателите ще могат да се възползват от най-изгодните условия по ипотечните кредити за цялата 2012 г.”, коментира Тихомир Тошев, който е изпълнителен директор на компанията. Освен лихвите за нови клиенти някои трезори са понижили лихвите и по старите ипотечни кредити. Това показва, че финансовите институции виждат положителна перспектива в развитието на пазара и е знак за неговото стабилизиране.


Според експертите ипотечните кредити в левове стават все по-популярни. Те са нараснали с 2 на сто за цялата страна в рамките само на един месец. Така 44 на сто от заемите в страната през миналия месец са изтеглени в левове. Във Варна жилищните заеми, взети в български пари, дори са надхвърлили половината от всички изтеглени кредити. През септември сумите, изтеглени в левове в морската столица, са 51%, а тези в европейската валута са 49%. Тази тенденция най-вероятно ще продължи и популярността на левовите кредити ще нараства, прогнозират кредитните консултанти.

След по-активния август в началото на септември търсенето на жилищни кредити е тръгнало вяло. С излизането на първите промоционални предложения на банките интересът на хората отново се е засилил, посочват експертите. Според тях българите се ориентират предимно към жилища, които струват между 30 и 50 хил. евро. Средният размер на изтеглените ипотечни кредити през септември за страната е малко над 31 хил. евро. За София той е 34 хил. евро, а за Варна – 32 хил. евро.

Няма съществени промени в тенденциите по отношение на размера на жилищните кредити. Най-популярни остават заемите между 10 и 30 хил. евро. Те са 53,6% от всички отпуснати кредити. След това се нареждат ипотеките между 30 и 50 хил. евро. Те представляват 31,5% от всички през септември.

Консултантите припомнят още, че хората между 26 и 35 години са най-активните кредитополучатели. Те представляват близо 47% от всички през септември. Следват ги гражданите между 36 и 45 години, които са 31,5% от всички. Все по-активни стават младите хора. Например 8% от кредитополучателите през септември са на възраст между 18 и 25 години. През август делът им е бил 7 на сто.

Над 40% от кредитополучателите са избрали срок на погасяване между 16 и 20 години, посочват още от компанията. Период на изплащане между 21 и 25 години пък са избрали близо 20 на сто от хората. Следващият най-популярен срок е този между 10 и 15 години. Кратки срокове – до 10 години, или пък дълги – над 30 години, избират само между 4% и 4,5% от кредитополучателите през месец септември.

Купуваме имоти с емигрантските пари

В България паричните преводи от емигранти се използват за закупуване на недвижими имоти. Впоследствие тези вложения се отчитат като преки чуждестранни инвестиции. Това обясни вчера проф. Искра Христова-Балканска по време на международна конференция за посткризисното икономическо развитие на ЕС, организирана от Института за икономически изследвания при БАН.

Проф. Христова-Балканска обясни още, че дори и да има спад на трансферите в периода след кризата, българските емигранти продължават да правят парични преводи. Средствата, които те изпращат у нас, са основен приход за много домакинства. Миналата седмица данни на БНБ показаха, че само през август българите, живеещи постоянно зад граница, са върнали у нас 58,7 млн. евро. За първите осем месеца на годината емигрантите са изпратили в страната общо 535,9 млн. евро.

Източник: Монитор

 
 

Добави коментар

 

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив