Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Новини

Добави коментар

Окт 5, 2012

“Люлин Хилс” и “Надежда Хилс”. Не, това не е грозна ирония по повод двата големи софийски жилищни комплекса, а съвсем сериозни планове за бъдещето им развитие. “Люлин” и “Надежда”, които вече са свързани с центъра на столицата чрез метрото, заедно с почти цялата северозападна част на града ще бъдат излъскани и обновени с близо една трета от 400-те милиона евро, които бъдещата оперативна програма “Регионално развитие” е предвидила за след 2014 г. за столицата. Тази част на София е включена в интегрирания план за градско възстановяване и развитие като зона с преобладаващ социален характер.
Авторите на проекта - сдружението между Национален център за териториално развитие и фирмите “Урбитат” ЕООД и “Инфрапроект Консулт” ЕООД, са предвидили общо 45 обекта за цялата зона. Тя обхваща комплексите “Надежда”, “Люлин”, “Връбница”, “Обеля”, “Толстой”, “Свобода”, “Модерно предградие”, “Захарна фабрика”, “Илинден”, “Красна поляна”, “Факултето”, Западния парк и Северния парк. Имотите в тези райони сега са с едни от най-ниските ценови нива в столицата, но има голяма вероятност да станат много по-привлекателни след прилагането на плана.
 
Отпушване на движението

Автомобилният трафик в този район на столицата е в ужасно състояние в момента. Затова и една от най-важните части в интегрирания план за развитие е транспортната. На първо място се предвижда доизграждането на булевард “Западна тангента”, част от който почна да се строи това лято. Освен че е входната врата на магистрала “Люлин” към София, където сега се образуват огромни тапи, булевардът на практика ще свързва западните жилищни комплекси на столицата с южните части, без да се налага автомобилният трафик да минава през центъра на града.

Планът предвижда и довършване на реконструкцията на бул. “Ломско шосе” от бул. “Панчо Владигеров” до Околовръстното шосе, което на практика ще направи удобна пряката връзка между “Надежда” и “Люлин”. Предвидено е и разширение на сегашната улица “Връх Манчо”, която свързва “Люлин” с “Модерно предградие”, до габаритите на булевард с трамвайна линия върху него. По този начин и този западнал сега квартал ще получи удобна връзка с линията на метрото.

Предвидени са също разширение на булевард “Вардар”, основен ремонт на надлеза при Захарна фабрика”, транспортна детелина на пресечката на булевард “Сливница” с улица “Хайдут Сидер”. В плана влизат и ремонтирането на всички вътрешноквартални улици в зоната и изграждането им там, където липсват. Съвременен облик на района придава и кръстовището на три нива, което вече се изгражда на булевард “Европа” близо до изхода от столицата в посока Калотина.

Спални на София, но с екстри

Още по времето на социализма “Люлин” и “Надежда” бяха наречени спалните комплекси на столицата, защото на територията им самотно се извисяваха единствено огромни жилищни блокове. Между 2014 и 2020 г. обаче предстои да се направи много на пространствата между тях. Планът предвижда финансиране на нови детски градини в “Обеля”, “Надежда”, “Разсадника”, “Красна поляна”, “Св. Троица” и “Гевгелийски”. В тези квартали, както и в “Люлин”, ще се изградят много нови детски площадки като тези, които сега масово финансира оперативна програма “Регионално развитие”, а междублоковите пространства ще се обновят почти навсякъде.

Помислено е и за жилищата. Извън следващите програми за саниране на жилищни блокове интегрираният план на столицата предвижда реновирането на два общински жилищни блока в “Люлин”. Отделно от това ще бъдат обновени над 900 общински апартамента в “Надежда”. Ще се строят и нови общински жилищни сгради върху свободни общински терени - нещо, което не е правено от около 20 години. Ще бъдат построени и пет защитени общински жилища за хора в неравностойно положение, три от които ще са в “Захарна фабрика”, предвижда планът.

За истинска интеграция

За интеграцията на ромите е изписано и изговорено много през годините, но планът за София предвижда съвсем конкретни неща за “Факултето” - единствената от трите ромски махали на София, която е включена в него. Преди всичко в квартала ще бъде доизградена и подменена водопроводната мрежа, ще бъде построен главен квартален колектор за отпадните води. Проектът предвижда и пълна реконструкция на улиците, както и изграждане на детски площадки. 75-о основно училище, което се намира в квартала, ще бъде обновено и към него ще бъде изградена столова. Ще се построи и полицейски участък.

Авторите на интегрирания проект за столицата са помислили и за резервен план, в случай че по някаква причина този за северозападната част на София не бъде одобрен. Резервна е североизточната зона, която включва кварталите “Хаджи Димитър”, “Сухата река” и “Левски”. Тук се предвиждат 19 обекта: основен ремонт на бул. “Ботевградско шосе”, изграждане на вътрешноквартални улици, поставяне на улично осветление, канализация в “Сухата река” и “Левски В”, както и система от велоалеи. Един от обектите е стадион “Георги Аспарухов”, за който е предвидено пълно обновление и модернизация заедно с прилежащите пространства.

Икономическа и социална зона

Всеки град може да кандидатства за еврофинансиране с три проекта - социален, икономически и с обществена значимост. Столичното кметство е определило района около източната част на булевард “Цариградско шосе” като район с потенциал за икономическо развитие, а центъра на столицата заедно с Борисовата градина и Южния парк -като зона с обществена значимост. При трасето на “Царигардско шосе” и зоната на север от него най-важният обект, около който ще се развие инфраструктура, е бъдещият “София хай тек парк”.

Зоната с голяма обществена значимост е софийският център. За него в проекта преобладават реставрацията и експонирането на културно-историческото наследство. Римският амфитеатър на бул. “Дондуков” например е предвидено да възвърне целия си блясък и да стане истинска “Арена ди Сердика”. Предвидено е и да се експонират западната порта на стария град, който се намира в сутерена на едновремешния магазин “София”, както и всичко, което се намира в зоната на метростанция “Сердика”. На обновяване според проектите подлежат площад “Славейков”, районът около НДК, Петте кьошета, Женският пазар и др.

В момента из почти цялата страна тече процес по изготвяне на интегрирани планове за градско развитие, което е основният акцент на програмата, наследник на “Регионално развитие”. Всеки един от 36-те най-големи града на България трябва да изготви плана си до края на годината и в него трябва да се предвидят проекти за трите основни зони за въздействие.

Варна и Бургас ще се обновят с 800 млн. евро

Първите обществени обсъждания на интегрираните планове за възстановяване и развитие на двата големи морски града - Бургас и Варна, вече минаха. Те почти не предизвикаха полемики, а варненските общинари вече гласуваха интегрирания план на града.

Бургас ще внесе в Министерството на регионалното развитие и благоустройството своя интегриран план до 23 октомври. Първата обособена в него зона е социалната, която включва комплекс “Меден рудник”. В него живее една четвърт от населението на града. Към комплекса се присъединяват и кварталите “Минерални бани”, “Банево” и “Ветрен”, които са най-младите жилищни райони на Бургас. Основните дейности там след 2014 г. ще бъдат насочени към подобряване на техническата инфраструктура и обновяване на обществените пространства.

Втората зона, с публични функции, обхваща центъра с двете главни улици, приморския парк, терминал “Изток” на пристанището, който ще стане зона за обществен достъп, както и “Атанасовска коса”- район край Атанасовско езеро, където се предвижда изграждането на зони за отдих.

Третата обособена част - с потенциал за икономическо развитие, включва двете промишлени зони на града - Север и Юг, кварталите “Лозово”, “Победа” и “Акациите”. В тези райони има потенциал за развиване на високи технологии, зелени производства, изграждане на бизнес паркове и на логистични центрове. С европейски средства там преди всичко ще се обнови инженерната инфраструктура, като много от обектите могат да се финансират и от частния бизнес, предвижда планът.

Варненските общинарисъщо утвърдиха три зони. В тази -с висока обществена значимост, влизат Морската градина и ромският квартал “Максуда”. Западната промишлена зона и териториите, предвидени за ново пристанище, са определени като градски части с потенциал за икономическо развитие. Във варненската зона с преобладаващо социален характер влизат районите “Владислав Варненчик” и “Младост”. Ако двата града успеят да подготвят и защитят конкретните обекти за всичките си зони, в тях след 2014 г. ще могат да бъдат вложени около 800 млн. евро.

Източник: Труд

 
 

Добави коментар

 

Още публикации

Тагове

хилс”
  
двата
  
големи
  
жилищни
  
комплекса
  
съвсем
  
планове
  

развитие

  

люлин”

  
надежда”
  
вече
  
центъра
  

столицата

  
метрото
  
заедно
  
почти
  
цялата
  
част
  

града

  
обновени
  
близо
  
евро
  
оперативна
  
програма
  
регионално
  
развитие”
  
2014
  
софия
  
включена
  
интегрирания
  
план
  
градско
  
възстановяване
  

зона

  
социален
  
характер
  
проекта
  
между
  
център
  
еоод
  
обекта
  
обхваща
  
обеля”
  
модерно
  
предградие”
  
захарна
  
фабрика”
  
красна
  
поляна”
  
факултето”
  
парк
  
райони
  
сега
  
нива
  
голяма
  
плана
  
трафик
  
район
  
момента
  
части
  

предвижда

  
булевард
  
огромни
  
практика
  
свързва
  
комплекси
  
шосе”
  
направи
  
удобна
  
връзка
  
предвидено
  
разширение
  
улица
  

него

  
квартал
  
основен
  
ремонт
  
влизат
  
вътрешноквартални
  
улици
  
зоната
  
изграждането
  
района
  
блокове
  
планът
  
нови
  
детски
  
площадки
  
пространства
  
обновят
  
общински
  
около
  
истинска
  
трите
  
преди
  
квартала
  
изграждане
  
намира
  
включва
  
кварталите
  
сухата
  
река”
  
обектите
  
град
  
обществена
  
значимост
  
потенциал
  
икономическо
  
градина
  
север
  
инфраструктура
  
стане
  
сердика”
  
западната
  
обновяване
  
зони
  
бургас
  
обособена
  
двете
  
бизнес
  
могат
  

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив