Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Новини

Добави коментар

Юли 2, 2012

От днес проектните мениджъри в шестте региона за планиране на България започват прием на заявления от сдружения на собствениците за саниране на блокове с европейски пари. Общият финансов ресурс на програмата са саниране на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) е 63 млн. лева, като от тях 50 млн. лева са предвидени за безвъзмездната финансова помощ, която ще получават домакинствата.

С останалите 13 млн. лева беше подготвен Фонд за жилищно обновяване, по линия на който ще се отпускат нисколихвени кредити на собствениците, които не могат да осигурят съучастието си при заплащането на ремонтните работи. От строителното министерство изчисляват, че средствата ще стигнат за цялостното обновяване на около 200 блока с около 6 хил. жилища в тях, проектирани до 26 април 1999 г. без значение от вида строителство. Надеждите на министерството са програмата да бъде изпълнена успешно, така че България да може през новия програмен период да договори по-голям финансов ресурс за обновяването на жилищния фонд.

Право да кандидатстват за европейски пари за саниране имат сдружения на собствениците на жилища в сгради на поне 3 етажа и най-малко 6 апартамента в тях. Сдруженията трябва да подадат заявление при проектния мениджър за съответния регион. В Североизточния и Северозападния регион ролята на проектни мениджъри временно ще се изпълнява от служебни координатори. Ако заявлението за интерес на собствениците бъде одобрено, следва оглед на сградата, който трябва да бъде извършен от фирмите, които бяха избрани да направят конструктивното обследване на блоковете, с помощта на проектните мениджъри и общината.

Огледът има за цел да установи дали сградата, която собствениците искат да санират, е конструктивно устойчива. Ако сградата не е конструктивно устойчива, собствениците трябва да я укрепят преди да продължат участието си в програмата за саниране. Ако обаче докладът е положителен, следващата стъпка е изготвянето на ориентировъчен бюджет за санирането, както и да се изясни какви ще бъдат разходите на всяко домакинство.

Заявлението за финансиране и сключването на споразумение между регионалното министерство и сдружението на собствениците се прави след приключването на конструктивното обследване. Сградите ще подлежат и на енергиен одит, който ще даде предписания на собствениците за подобряването на енергийната ефективност на техните жилища.

Собствениците на жилища в сградите, които бъдат одобрени за саниране с европейски пари, ще получат безвъзмездна финансова помощ в размер на 50% от разходите за проектирането, самите строителни работи, надзора и таксата за въвеждането на сградата в експлоатация след приключването на ремонта. Разходите по техническото и енергийното обследване, както и изготвянето на техническия паспорт ще се покриват изцяло с европейските средства.

По статията работиха: автор Миглена Иванова, редактор Андрей Любенов

източник: imoti.net, автор: Investor.bg

 
 

Добави коментар

 

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив