Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Новини

Повишено търсене на партерни помещения на ключови квартални улици в столицата

Повишено търсене на партерни помещения на ключови квартални улици в столицата от началото на годината регистрират от "Адрес Недвижими имоти".

 
Активни са основно представители на занаятчийските професии като обущари и шивачи, както и безработни, решили да проявят инициатива с откриването на малки закусвални и кафенета.
 
„Хората имат усещане за излизане от кризата, което в съчетание с нарастващото потребление на квартално ниво, води до по-активно търсене на помещения. Наблюдаваме зараждане на нова вълна малък бизнес – хора, които са готови с труд и амбиция да печелят необходимите им средства за живот. Но техните финансови възможности са силно ограничени, поради което активността в търсенето и огледите не води до ръст на ценовите нива – напротив, цените продължават да са обект на сериозни преговори.”, коментира Цветелина Тасева, изпълнителен директор на АДРЕС.
 
„Това на практика е релокация в поредния пазарен сегмент – поради повишеното търсене на техните услуги шивачките и обущарите масово напускат мазетата и апартаментите, ателиетата им се появяват на партера, където достъпът е по-лесен, а клиентите повече и по-добре обслужени.”, допълни Тасева. 
 
Според данните на АДРЕС с 15% е нараснал броят на отдадените под наем малки квартални помещения за първите три месеца на годината. Най-бързо и лесно се договарят тези с площ между 20 и 30 кв.м., разположени на комуникативно място.
 
„Този тип наематели имат две основни целеви групи – старите лоялни клиенти и случайните минувачи, които с времето да се превърнат в постоянни. Ако за първата група промяната на местоположението е въпрос на по-високо качество на предлаганата услуга, за втората местоположението на главна улица или в близост до спирка на градския транспорт е задължително. Така се оказва, че 100% от желаещите да се преместят поставят изискване помещението да е до спирка, в близост до детската градина, училището, пазара или пощата на квартала. Това са ключовите зони в кварталите, около които се концентрира трафикът”, споделя Тасева. 
 
С 45% са паднали наемите на малките помещения по основните улици през последните 2 години. В момента квадратен метър площ в партерите в редица софийски квартали се отдава и за 6 евро на кв.м. Съживяването на приземните помещения се наблюдава не само в крайните софийски квартали, но и в по-елитните райони на столицата. Фризьорски салони, козметични студия, обущарски и шивашки ателиета масово отварят врати в Надежда, Обеля, Младост, но и в Лозенец, Борово и Иван Вазов.
 
Наемателите разчитат преди всичко на факта, че услугите им не са силно застъпени в големите търговски комплекси, или, ако ги има, рядко се вписват във финансовите възможности на потребителите. Не само борбата за клиенти, но и новите ниски цени накараха и много зъболекари, нотариуси и туристически агенции да „слязат” от етажите в партерните помещения, за да бъдат по-достъпни, разкриват от АДРЕС. 
 
Ниските нива изведоха на пазара и още един тип наематели – онези, решили да продават собствено производство. Голяма част от столичани имат наследствени земи в провинцията, чиято реколта вече започва да се предлага в малките магазини в квартала и това перфектно се вписва в търсенето на еко и био производство. 
 
Очакванията на АДРЕС са, че кварталните закусвални и кафенета ще се впишат в общата тенденция и скоро ще увеличат броя си. Същото ще се случи и с магазините за дрехи „втора употреба”. Притиснати от отстъпките в моловете, през последните 2 години те почти изчезнаха от градската картина. Поскъпването на ежедневните продукти и услуги обаче ще предизвика нов бум на този тип магазини. 
 
По всяка вероятност в близко бъдеще и част от банковите клонове и банкомати значително ще намалеят. Причина за това е очерталата се тенденция да се използва онлайн банкиране и броят на транзакциите през банкомати да намалява заради увеличените такси при теглене. На мястото на някои банкови офиси или части от тях се очаква да се появат нови квартални магазини с ограничен избор от  хранителни стоки, но с удължено работно време, кафенета и други разнообразни услуги. Развитие се наблюдава и при заложните къщи, чийто бизнес върви добре в кризата.
 
По тази причина те се местят на кръстовища, където има организиран поне два вида комбиниран транспорт като трамвай и автобус и съответно по-голям пътникопоток. В по-далечно бъдеще очакваме на партерите на сградите да се появят още по-разнообразни медицински услуги - не само кабинети на лекари и зъболекари, но и лаборатории за изследвания.
 
„Тенденцията към съживяване на кварталите и техните основни улици вече е факт”, коментира Цветелина Тасева. „Собствениците на приземни помещения имат възможност да реализират имотите си, но само ако бъдат достатъчно разумни и не вдигат цените, тъй като именно ниските наемни нива окуражиха българите да стартират бизнес. Едно покачване на наемите би върнало и двете страни в изходна позиция”, допълва Тасева. 

Коментара : (0)

Добави коментар

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив