Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Покупко продажба

14.12.2010 - Покупка на имот - 8 Отговори     (0)

Как става точно покупко продажбата на имот?Първо се плаща пред нотариус по банков път и после се прехвърлят и подписват документите или обратното.И нотариуса присъства ли в Банката относно момента на прехвърлянето на парите?

									lyuboferre@a...

lyuboferre@a...

Отговори (8)    Коментара (5)

											Емилиян Кърчев

Емилиян Кърчев

14.12.2010

Отговор: Има много работа да се свърши преди да се стигне до плащането и ноториуса. Може да се плати в брой, по банков път, в доверителна сметка при нотариуса или чрез замяна с някои условия. Щом сте стигнали до нотариуса там има процедура , изслушвате я, ако има корекции ги оправяте , и си тръгвате от него . нотариуса не е длъжен и няма такава практика да ходи с Вас в банката. Ако му декларирате че нямате претенции относно плащането той има грижата да направи вписването. След няколко дни си получавате нотариалният акт от него.


За контакти

											lyuboferre@abv.bg

lyuboferre@abv.bg

14.12.2010

Коментар: Не разбрах...Първо се прехвърля имота и после се плаща или първо се плаща и после се прехвърля имота??? И защо след няколко дни си взимам нотариалниа Акт,а не на момента???


За контакти

											Емилиян Кърчев

Емилиян Кърчев

14.12.2010

Отговор: За по подробна информация се обърнете към професионалист. Има доста специфика .


За контакти

											lyuboferre@abv.bg

lyuboferre@abv.bg

14.12.2010

Коментар: Благодаря за обърнатото внимание,но явно ,че човек когато реши да продава или купува не му е нужен Брокер,а само Адвокат и Нотариус...


За контакти

14.12.2010

Отговор: Обичайната практика е първо да се извърши плащането независимо по какъв начин.Може първо да се преведат парите в банка и после да се отиде при нотариуса, а може и плащането да се извърши в брой при нотариуса(след Нова Година плащанията по банков път стават задължителни, така, че 2-рия вариант отпада)Нотариусът НЕ присъства на плащането, когато е по банков път.При нотариуса се подписват всички документи, в повечето случаи таксите по прехвърлянето (местен данък,..) също се оставят при нотариуса и той ги внася.Вписаният нот. акт получавате от нотариуса след няколко дни.Това е така, защото вписването в агенцията по вписванията не става веднага.Самият нотариус до следобедните часове на същия работен ден е длъжен да внесе нотариалния акт за вписване, но от там не го получава веднага.
Има и още един начин на плащане по особена сметка (доверителна /ЕСКРОУ/) сметка, когато се сключва тристранен договор между купувач, продавач и банката, в която ще бъдат извършени плащанията.При този вид сметки продавачът може да освободи парите си само след представяне на вписан нотариален акт, а също, ако има и някакви други предварително поставени условия и при тяхното задължително спазване.В този случай банката е гарант срещу определена комисионна, че условията по договора ще изпълнят, за да се извършат плащанията .



За контакти

											lyuboferre@abv.bg

lyuboferre@abv.bg

15.12.2010

Коментар: Документите са подготвени при нотариуса, окончателния договор за покупко-продажбата във формата на нотариален акт е изготвен и прочетен на страните, те полагат подписите си и след това, или се заплаща в брой в кантората на нотариуса или се отива в банката(както са се договорили), сумата се превежда от купувача по сметката на продавача и след това се връщат при нотариуса за да потвърди продавача, че си е получил цялата сума.
Едва след това потвърждение, нотариуса вписва сделката в службата по вписвания........ТАКА ,ЧЕ ОБИЧАЙНАТА ПРАКТИКА Е ПЪРВО СТРАНИТЕ ПО СДЕЛКАТА ДА СИ СЛОЖАТ ПОДПИСИТЕ ПОСЛЕ ДА СЕ ПРЕХВЪРЛЯТ ПАРИТЕ.....В ПРОТИВЕН СЛУЧАЙ КУПУВАЧА НЯМА НИКАКВИ ГАРАНЦИЙ.ХОДЕТЕ ПОВЕЧЕ ПРИ НОТАРИУСИ



За контакти

											Младен Садинов

Младен Садинов

15.12.2010

Отговор: Има още един вариант и аз, много често, го предлагам на клиентите си! Когато има разплащане на някаква част в брой, парите се преброяват предварително от двете страни и се предоставят на нотариуса. След полагане на подписите и вписване на Нотариалния акт сумата се предоставя на продавача. Естествено, този вариант предварително се договаря с нотариуса. Понякога, зависи от нотариуса, се заплаща някаква минимална такса. Този вариант дава голяма доза сигурност и за двете страни!


За контакти

15.12.2010

Отговор: Не зная колко пъти сте ходили при Нотариус, но на мен ми се налага ежеседмично да го правя и знам каква е практиката:)Колкото до сигурността на купувача; 1.Подписаният предварителен договор, който е и основание за плащане в банката се базира на чл.19 и във връзка с чл. 183-202 от ЗЗД, което дава право на купувача да го обяви за окончателен.Относно плащането имате платежното нареждане от банката, от което е видно, че сумата е преведена по сметка на продавача. и 2.При нотариуса продавачът се подписва, че СУМАТА ПО ТАЗИ СДЕЛКА МУ Е НАПЪЛНО ИЗПЛАТЕНА, освен, ако няма някакво отлагателно условие....Е как да се подпише след като парите не са му изплатени, а с подписа си той удостоверява съвсем друго?!Именно затова Ви казах, че такъв е обичайния ред.Да, колегата Садинов е прав, има и такъв вариант, в който нотариусът, ако се съгласи приема на отговорно пазене парите при него срещу определена такса.


За контакти

											lyuboferre@abv.bg

lyuboferre@abv.bg

15.12.2010

Коментар: Даниела,Брокер си...Не знам дали си се Дипломирала като такава,дали имаш лизенз за Брокер,дали участваш в Камарата на Брокерите в БГ...Обаче грешиш...Аз няма да ти казвам колко сделки съм правил в България и в Чужбина и дали познавам всички правни Въпроси относно Недвижимите имоти и закона относно покупко продажбите.Има сделки които се правят без ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР-тогава какво правим???Ок,аз съм един продавач,ти си купувач ...Продавам ти имот на стойност 500 000 евро.Отиваме в Банката без ти да си хвърлила никакъв подпис преди това,прехвърляш ми парите,излизаме от банката и аз ти пожелавям приятен ден,хващам едно такси и изчезвам...Иди докажи че съм те измамил...Подписал ли съм се на някакъв документ -НЕ,нотариуса виждал ли ме е преди това -НЕ,той може да каже -ДА,но как ще го докаже-ти може предварително да си го подкупила,съда няма право да изисква от банката извлечение за транзакция,понеже има закон на банките съгласуван с държавата,че само и единствено банката може да предоставя някаква информация ако е застрашена националната сигорност(Банкови сметки на терористи и т н) Иди докажи че съм те измамил...Аз като продавач имам поне 10 стъпки на сигорност..Първо-Моя подпис: Второ-Подписа на нотариуса(заверка)на финализирането .на сделката. Аз дори и да съм се подписалл,нотариуса до като не си сложи подписа и да завери Нотариалниа Акт..документа е едно нищо)макар и да съм се подписал).ТретоІподписа на оторизираните лица на Агенция по вписвания.Четвърто-Отдела в Общината на кадастралния план тяхния подпис.После изчакване и чак тогава ти можеш да стъпиш във владение на имота ми.......НО твоите пари за една секунда може да ми се прехвърлят и ти не можеш да ги върнеш..те не изискват подпис от нотариус или който и да е,освен твоя който става на секундата...Така че купувача няма никакви гаранций,докато продавача има и то много.Първо се слага подписа ако липсва Предварителен договор и тогава се прехвърлят парите.Пиша това защото на един колега в Испания се случи Абсолютно същото...


За контакти

15.12.2010

Отговор: Вижте не ми се водят безпредметни спорове, вие питате как става, колегите и аз Ви обяснихме каква е обичайната практика...Не знам какви са законите в Испания, но в БГ нещата стоят така, всичо е въпрос на договорка, а в по-голямата част от случаите се процедира по начина, който Ви написах ...Написах Ви и какви са гаранциите на купувача.В БГ по банков път НЕ можете да преведете пари без да имате основание за плащане, а основанието Ви е точно предварителния договор.Не споря, че има изолирани случаи , в които 2-те страни се споразумяват и си минават сделката"така" без договор, на доверие, което е изключително неразумно и крие рискове и за двете страни, но пак казвам в тях плащанията се извършвт в брой, а не по банков път.Относно " 10-те стъпки на сигурност" за продавача, които цитирате .. подпис на продавача казвате дава сигурност..сигурност на кого?!Та той се подписва, че е получил пари, които реално не е получил, Подписа на нотариуса също не значи нищо докато нотариалният акт не се впиша в агенцията по вписванията, а и нали в нот.акт пише, че продавачът е продал и си е получил парите(които реално не е:))това ли е сигурността му?!А служабата по кадастъра пък изобщо не знам защо я намесвате, тя няма нищо общо в случая.Относно банките и банковите документи също СЪДЪТ ИМА ПРАВО ДА ИЗИСКА всякакви документи, които са необходими по дадено дело, да не говорим, че ситуацията, която Вие давате като пример е чиста измама и вече не говорим за гражданско, а за наказателно дело.
Като нямате доверие на това, което брокерите Ви казват, попитайте адвокат, специализиран в областта на вещното право да видите какво ще Ви каже, защото очевидно доста неща не са Ви ясни.Аз спирам до тук, за да не спамим излишно в сайта.Ако имате въпроси или не сте съгласен с нещо, в профила ми има координати, където можете да се свържете с мен.Поздрави!



За контакти

											lyuboferre@abv.bg

lyuboferre@abv.bg

15.12.2010

Коментар: Добре Даниела..:) щом казвате значи е така.Относно консултирането с Адвокат,нямам намерение да се консултирам със самия мен :) Името ми е написано на едно голямо платно точно срещу съда на бул.6 септември.Въпроса ми беше отправен не защото на мен не ми е ясно,а просто да видя сегашните Брокери колко са наясно.Мога да кажа,че не им блазирам на обърканите клиенти относно информацията която може да им даде един Брокер.Нищо лично...Успех в работата ви желая...


За контакти

											Младен Садинов

Младен Садинов

16.12.2010

Отговор: Ехоооо, колеги "писатели" тук!
Нека да не си ги мерим по професии, образование лицензи и т.н. Да запазваме добрия тон и да се опитваме да бъдем полезни - на себе си и на клиентите! Всеки би могъл да сподели неприятни впечатления, но не това е целта на присъствието ни тук, нали?



За контакти

24.12.2010

Отговор: ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР
Предварителният договор е официалния документ, с който двете страни - КУПУВАЧA и ПРОДАВАЧA
се съгласяват да сключат, при договорени условия, които са описани и оформени подробно в договора.
Договорът винаги се подписва от двете страни и в необходимите на брой екземпляри за всяка от тях.
В предварителният договор се упоменават:
- подробни данни на страните по договора; КУПУВАЧ и ПРОДАВАЧ
- данни за имота предмет на договора
- цена и начин на плащане
- размера на капаро осигуряващо и гарантиращо финализирането на сделката
- договаряне на неустойки при неизпълнение на условията по договора
- краен срок за изповядване на сделката
- нотариус при който ще се изповяда сделката
- срок за въвод във владение на КУПУВАЧЪТ
При подписването на Предварителният Договор, КУПУВАЧА заплаща на ПРОДАВАЧА капаро (задатък) в размер опоменат в договора.
Предварителният договор обикновенно се подписва пред служители на агенцията посредник, които служат и като свидетели по сделката.
Подписването им пред нотариус, не означава вписване на документа в Агенцията по Вписванята към Районен .

Изповядване на сделка за покупко-продажба на имот пред нотариус и
снабдяване на КУПУВАЧЪТ с НОТАРИАЛЕН АКТ

За финализиране на сделка е необходимо да се приложат набор от документи между които:
• документи за самоличност на лицата по сделката;
• документ удостоверяващ правото на собственост на ПРОДАВАЧА ;
• актуална скица на имота;
• актуална данъчна оценка;• удостоверение за наследници, ако собственика е починал;
• удостоверение за семейно положение;
• декларация за липса на данъчни задължения към държавата;
• при необходимост - нотариално заверено пълномощно при наличието на пълномощник.
В деня на нотариалното изповядване на сделката се прави проверка за тежести на имота в службата по вписванията.
Нотариусът извършва проверка на редовността на документацията и се извършва окончателното разплащане между страните.
Нотариалните актове за прехвърляне и учредяване правото на собственост се получават от нотариуса след
вписването им в агенцията по вписваня.



За повече информация: http://www.imoti-vd.hit.bg | За контакти

Тагове

става
  
покупко
  
имот
  
първо
  
плаща
  
пред
  
нотариус
  
банков
  
после
  
прехвърлят
  
подписват
  
документите
  

нотариуса

  
присъства
  

банката

  
относно
  
момента
  
прехвърлянето
  

парите

  
преди
  
плащането
  
брой
  
доверителна
  
сметка
  
условия
  
него
  
длъжен
  
такава
  
практика
  
нямате
  
вписването
  
няколко
  
получавате
  
нотариалният
  
прехвърля
  
имота
  
нотариалниа
  
информация
  
доста
  
брокер
  
адвокат
  
обичайната
  
извърши
  
начин
  
плащанията
  
вариант
  
нотариусът
  
документи
  
случаи
  
агенцията
  
вписванията
  
веднага
  
нотариалния
  
вписване
  
плащане
  

договор

  
между
  
купувач
  
продавач
  
сметки
  
продавачът
  
нотариален
  
предварително
  
случай
  
срещу
  
определена
  
условията
  
договора
  
страните
  
подписите
  
заплаща
  
сумата
  
купувача
  
продавача
  
получил
  
сделката
  
службата
  
вписвания
  
никакви
  
гаранций
  
клиентите
  
разплащане
  
част
  
двете
  
страни
  
предоставя
  
такса
  
дава
  
сигурност
  
знам
  
сигурността
  
предварителен
  
основание
  
право
  
имате
  
подписва
  
сделка
  
подписа
  
такъв
  
даниела
  
дали
  
брокерите
  
казвам
  
сделки
  
въпроси
  
подпис
  
докажи
  
измамил
  
подписал
  
документ
  
каже
  
съда
  
банките
  
сигорност
  
стъпки
  
финализирането
  
документа
  
тогава
  
можеш
  
владение
  
пари
  
докато
  
испания
  
написах
  
доверие
  
казвате
  
реално
  
значи
  
нали
  
дело
  
говорим
  
предварителният
  
данни
  
договора
  
капаро
  
сделката
  
срок
  
изповядване
  
подписването
  
правото
  
собственост
  
актуална
  
удостоверение
  
проверка
  
извършва
  

Популярни въпроси - Покупка на имот

Виж всички въпроси

плащане на брокер на недвижим имот Здравейте, интересувам се по кой закон или наредба дължа възнаграждение на брокер , който не съм наемала аз, а продавача на недвижим имот? Брокера е... Последен отговор - 24.04.2024 от Мария

5 Отговори

Стъпки към придобиване на имот с ипотека Здравейте дали е правилен подхода ми да не се свързвам първо с агенция а с кредитен консултант който да ми договори най изгодната оферта от банките за... Последен отговор - 12.05.2024 от адв.Галина Чанкова

3 Отговори

Разминаване в квадратурата на къща в Нотариален акт и Кадастър Здравейте, предстои ми покупка на къща, която е със стар нотариален акт. В него къщата е описана на етаж и половина със ЗП 39кв, което не отговаря на... Последен отговор - 25.06.2024 от адвокат Милена Миткова

3 Отговори

Имот с неустановен собственик Искам да купя изоставен имот съседен на моя който се е превърнал в “джунгла”. След справка в служба по кадастър имота се води с неустановен собственик.... Последен отговор - 9.07.2024 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

Are you in need of Urgent Loan Here Задайте въпросаAre you in need of Urgent Loan Here no collateral required all problems regarding Loan is solved between a short period of time Get access to both long and short term loans on credit check, unemployed, personal and business loans without delay... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив