Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

ЗДДФЛ

06.03.2012 - Данъци и такси - 5 Отговори     (0)

Здравейте! Живо ме интересува следния въпрос: Имаме дарение на право на строеж, в което подробно са описани дарените жилищни обекти според одобрения архитектурен план. Дарителят преди тази дата е сключил договор за обезщетение срещу преотстъпено право на строеж. Дарението е извършено на 06.06.2007 година. Разрешение за ползване за цялата сграда е получено на 01.04.2009 година. През същата 2009 година имаме продажба на 1/2 идеална част от жилище. Според действащия ЗДДФЛ през 2009 година “Необлагаеми доходи по ЗДДФЛ – 2009“ :
НЕОБЛАГАЕМИ ДОХОДИ НА ФИЗИЧЕСКОТО ЛИЦЕ
Не са облагаеми:
1. доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на:
а) един недвижим жилищен имот, независимо от датата на придобиване на имота;
Затова и за тази продажба не сме подавали данъчна декларация по този закон и не сме заплатили данък.
Но по стечение на обстоятелствата на 20.09.2011 година продадохме още един жилищен обект. Според ЗДДФЛ от 2010 година има промяна, а именно
”Необлагаеми доходи - Чл. 13. (1) Не са облагаеми: а) (изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) един недвижим жилищен имот, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от три години;”
Основният ми въпрос е: на коя дата се счита, че имотът е придобит? Датата на дарението или датата, на която е издадено разрешение за ползване?
И един въпрос, за да съм 100% сигурен: ЗДДФЛ от 2010г.(годината, в която се извършва касаещата ме промяна) не засяга предходните дати от преди 01.01.2010г. Нали? Тоест, дължа ли данък върху стойността на продажбата от 2009 година?

									Богомил

Богомил

Отговори (5)    Коментара (3)

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

06.03.2012

Отговор: Недвижимия имот, по смисъла на ЗДДФЛ е придобит с разрешението за ползване. Промените в закона, който цитирате, нямат действие назад.


За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти

											Богомил

Богомил

07.03.2012

Коментар: Благодаря ви много! Това означава, че според ЗДДФЛ дължим данък 10% върху цялата сумата намалена с 10%?


За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

08.03.2012

Отговор: Ами, не. Данъкът се определя така: разликата между цената на придобиване на имота /данъчната оценка/ и продажната цена. Та тази разлика се намалява с 10% нормативно признати разходи и върху остатъка дължите данък. Тоест, ако цената на придобиване е 100лв., а продажната е 120лв.,се получава разлика от 20лв. Тя се редуцира с 10% и се получават 18лв. Върху тези 18лв дължите данък, чиято ставка за момента е 10%, което прави 1.80лв.


За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти

											Богомил

Богомил

08.03.2012

Коментар: Здравейте! Разбрах какво написахте, но лично аз смятах, че текста по който трябва да бъда обложен с данък е следния:
ЗДДФЛ
Раздел V.
Доходи от прехвърляне на права или имущество
Облагаем доход
Чл. 33. (1) Облагаемият доход от продажба или замяна на недвижимо имущество, включително на ограничени вещни права върху такова имущество, се определя, като положителната разлика между продажната цена и цената на придобиване на имуществото се намалява с 10 на сто разходи....
3. (доп. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) нула - когато няма документално доказана цена на придобиване, включително за имущество, придобито по дарение, или за акции и дялове, получени при разпределение на печалба или друг източник на собствен капитал; Цената на придобиване по ал. 1 е нула и при последваща продажба или замяна на поземления имот по т. 8, включително на ограничени вещни права върху него;

Бихте ли ми казали как да се опова на това, което написахте в предния си коментар?
Ако е така както казвате аз освен много- щастлив ще ви бъда и много- задължен, тъй като данакът ми ще намалее 14 пъти!!! Но по- горе цитираните от мен текстове не ми дават такава надежда... дано да знаете нещо което аз не знам?! )))
Поздрави Богомил








За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

08.03.2012

Отговор: Получили сте дарение "право на строеж" и ако продавахте право на строеж, то цената на придобиване щеше да е нула. Правото на строеж се е погасило с построяването на обектите. Възниква ново имущество - недвижим имот. За да се трансформира правото на строеж в недвижим имот е необходимо сградата да е завършена до покрив /Акт 14/, а задължението за деклариране възниква с издаването на разрешение за ползване. За данъчни цели, това е и датата на придобиване. Винаги може да има импровизации по темата, моето мнение е това, което споделих в предния си пост. Фактът, че имуществото върху което е учреденото право на строеж (земята) е дарение има отношение само при осъществяването на тази именно сделка (учредяването на правото на строеж), но не и спрямо придобитото от нея.


За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти

											Богомил

Богомил

08.03.2012

Коментар: ...Тоест, трябва да се сметне, че данъчната оценка на имота към датата на издаване на разрешение за ползване е стойността на придобиване на вече жилищния имот, а сумата на продажбата е приходната част? ... всъщност, това което наистина ме интересува е дължа ли данък или не, и ако дължа какъв? Готов съм и на платена консултация с вас, не мислете, че само искам да ви използвам тук и да ви губя времето, но до този момент от около десетина запитани юристи получих десетина крайно различни отговора и съм много, много- объркан!


За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

08.03.2012

Най-добър отговор*: Мога да Ви посъветвам следното: Изпратете писмено запитване към НАП /от името на друго лице/, в което запитване опишете какво и как сте придобили, кога, какво продавате и т.н. От НАП отговарят бързо и коректно, като изпращат отговора на посочен от Вас адрес с обратна разписка.


За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти
* Потребителят задал въпроса е гласувал за този отговор като най-добър

											Димитрова

Димитрова

06.07.2012

Отговор: Вашият Отговор


За контакти

Популярни въпроси - Данъци и такси

Виж всички въпроси

Плащане данък Здравейте. Плащам ежегодно данък недв.имот и такса смет на имот представляващ неизползваема/ изоставена/ земя в село в община Средец.Земята е... Последен отговор - 4.03.2023 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

освобождаване от такса интересува ме на какво отстояние от имота най много може да бъде разположен контейнер за отпадъци, за да не се плаща такса Последен отговор - 22.03.2023 от адвокат Милена Миткова

2 Отговори

Удостоверение за липса на задължения. Клиент,който продава жилищен имот,му трябва да извади от НАП удостоверение за липса на задължения.Регистриран земеделски производител,от повече от... Последен отговор - 21.11.2023 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

партидния номер откъде мога да взема партидния номер за данъците, за да платя онлайн Последен отговор - 26.02.2023 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори

Погасителна давност на данъци Бъдете предпазливи, когато става въпрос за данък... Погасителна давност на данъци „Бъдете предпазливи, когато става въпрос за данък МПС на автомобил“ Този проблем имам в момента и аз. Общ. "Кр.Село"... Последен отговор - 21.03.2024 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив