Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

ВПИСАН ДОГОВОР ЗА НАЕМ НА ИМОТ

05.04.2019 - Правни казуси - 3 Отговори     (0)

Договор за наем с дълъг 10 годишен срок,е нотариално заверен и вписан в Агенцията по вписванията.Договора е прекратен поради възникнало напрежение между страните,още след първия месец от действието му,и имота е предаден на собственика му,но договора не е отписан.Наемателят чуждестранен гражданин напуснал страната ни, в неизвестност.Има ли решение на въпроса освен незнайно колко дълги съдебни процедури.Така с тази си тежест собственика не може да се разпорежда с имота си нито за наем,нито за продажба.И има ли последици,ако някой отново наеме така с тежестта този имот.

									Слави Петров

Слави Петров Брокер
Стара Загора

Отговори (3)    Коментара (1)

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

05.04.2019

Отговор: На вписване в нотариалните книги подлежат само актовете, посочени в чл.112 ЗС и в чл.4 от ПВ, измежду които не е изявлението за прекратяване на наемен договор. Правилникът за вписванията, издаден за прилагане на Глава XI на ЗС „Вписвания", в чл.2 изрично въвежда правилото, че вписване, заличаване и отбелязване се допуска само в изрично посочените от този правилник и закона случаи. Кои вписвания подлежат на заличаване изчерпателно са изброени в чл.13, чл.19 и чл.32 от ПВ - предвидено е заличаване на вписвания на искови молби и решенията по тях, постановени по изчерпателно изброените видове искове, заличаване на ипотеки и възбрани. В обобщение, относно договора за наем на недвижим имот разпоредбата на чл.4, б."е" от ПВ предвижда вписването на този вид договор, но в ПВ не е предвидено вписване на прекратяване на наемен договор, нито извършване на заличаване на вписването на договор за наем на недвижим имот, като такова правило не е закрепено и в закон. Или в случая не са налице условията на закона за извършване на исканото вписване, като същото разрешение е дадено с Определение № 230/02.05.2012г. на ВКС по ч.гр.д. № 35/2012г., 1-во ГО и Определение №210/20.03.2013г. на ВКС по ч.гр.д. №3108/2013г., П-ро ГО.


За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

05.04.2019

Отговор: На първо място, собственикът категорично МОЖЕ да се разпорежда с имота си, включително да го продава или отдава под наем. Съдебна процедура в случая няма. Вероятно, към договора има двустранен анекс за прекратяването му по взаимно съгласие.
Дори да не предприеме действия по отбелязване (не вписване) по вписания договор за наем в Имотен регистър, няма нищо притеснително. Особено пък за отдаване под наем. Ако например, имаше вписана ипотека, едва ли щяхте да се тревожите, макар, като "тежест" ипотеката да е по-притеснителна такава и с реални последици. Ако имате конкретни притеснения на база нещо друго, споделете. Но така поднесен казусът Ви няма проблем - имотът е предаден от наемателя на наемодателя, а договорът прекратен.



За контакти

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

07.04.2019

Отговор: Здравейте господин Петров!
По силата на разпоредбите в ЗЗД и ПВ, правилно договорът за наем е бил вписан. Когато, обаче договорът бива прекратен по инициатива на едната страна, или взаимно съгласие на двете страни, преди изтичане на посочения в договора срок - законът не урежда процедура за отписване. Нито пък, ако водите дело по съдебен ред, респективно влязлото в сила съдебно решение ще е основание за отписване. Отписване на вписан наемен договор не може да се осъществи.
Но, поначало сключването на наемен договор е упражняване на потестативно субективно право, което ще рече, че няма и на се налице пречки пред наемодателя, след прекратяването на наемния договор , същият да сключи нов наемен договор с друго физическо, или юридическо лице и договорът да е валиден.
Следователно, договорът за наем е прекратен, отписване от имотния регистър в Агенцията по вписванията не се следва и са налице всички изисквания на закона пред наемодателя да сключи нов, валиден наемен договор, което и пожелавам.
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. Три уши, 1, етаж 3, офис 1
телефон 0887 201 222



За контакти

											Слави Петров

Слави Петров

16.04.2019

Коментар: Благодаря на всички отговорили.Стана ми ясно.


За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Изграждане частичен навес на паркоместа. Здравейте, интересува ме какви разрешителни и други документи са ми необходими за направя частичен навес на собствени паркоместа? Местата с 2 и 2/3 от... Последен отговор - 17.03.2024 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Закон за наследство? ДВ, бр. 60 от 1992 - Моля за по-подробно обяснение, в частта ако няма 10 години от сключен брак. Благодаря! Последен отговор - 19.03.2024 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Имате проблем с ... . Последен отговор - от

0 Отговори

Изграждане частичен навес на паркомясто. Здравейте, интересува ме какви разрешителни и други документи са ми необходими за направя частичен навес на собствени паркоместа? Местата с 2 и 2/3 от... Последен отговор - от

0 Отговори

Премествяем обект в свлачищна зона Здравейте, предвид, че строителството в свлачищни зони без канализация е забранено, бих искал да попитам дали е възможно да се постави малък... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив