Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Режим на разделност

21.12.2011 - Правни казуси - 4 Отговори     (0)

Благодаря Ви за бързия отговор. Ако правилно съм разбрала, като изберем режим на разделност всяко придобито нещо е на този, на чието име е записано/тоест ако закупим жилище на мое име, наследник ще е нашето дете/. Каква е процедурата за избиране режим на разделност и какво се случва със собствеността при евентуален развод?

									Елена Петрова

Елена Петрова

Отговори (4)   

											Десислава Щебетовска

Десислава Щебетовска

19.02.2012

Отговор: Съгласно чл. 33 от СК - „ Правата, придобити от всеки от съпрузите по време на брака, са негово лично притежание.” Тоест, ако Вие имате права върху имущество, вие сте собственик – вие имате и правото да се разпореждате с него както намерите за добре. Изключение прави обаче семейното жилище, в което живеете ако то е единствено и за другия съпруг/съпруга. Ще е необходимо да се вземе съгласието му. В чл.26 е записано, че „действията на разпореждане със семейното жилище - лична собственост на единия съпруг, се извършват със съгласието на другия, ако двамата съпрузи нямат друго жилище - обща собственост или лична собственост на всеки един от тях. Когато липсва съгласие, разпореждането се извършва с разрешение на районния съдия, ако се установи, че не е във вреда на ненавършилите пълнолетие деца и на семейството.”
При евентуален развод между съпрузите е дадена възможност, ако развода не е по взаимно съгласие, а по исков ред „всеки съпруг има право да получи част от стойността на придобитото от другия по време на брака, доколкото е допринесъл с труд, със средствата си, с грижа за децата, с работа в домакинството или по друг начин.”
Режим на разделеност може да се направи и по време на брака, за което е необходимо да се подпише декларация с нотариална заверка на подписите за избрания режим и след това се вписва в Агенцията по вписванията. Необходимо е тази декларация да се предостави в общината където е сключван брака. Промяната на законовия режим, изменението и прекратяването на брачния договор се отбелязват в акта за сключване на граждански брак. От там служебно общината уведомява Агенция по вписванията и всички промени касаещи брачните отношения се регистрират в централен електронен регистър. Регистърът е публичен.
Успех.



За повече информация: http://goddess.bg | За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

20.02.2012

Отговор: Заявявате избрания режим на разделност пред служба "ЕСГРАОН" по постоянен адрес. Това става с декларация. След това службата изпраща данните на Агенция по вписванията - брачен регистър, където се вписва избрания режим. При развод, а и при задължения /кредити/ на единия съпруг се приема, че имуществото не е общо.


За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти

											ани

ани

28.09.2016

Отговор: Здравейте, при положение ,че съпругът ми е английски граждани и бракът е сключен във Великобритания възможно ли е сключването на договор с режим на разделност и валиден ли ще е в двете държави?



За контакти

											адв. Симеонова

адв. Симеонова

29.09.2016

Отговор: Мисля, че сте написали коментара си като отговор, при това не във вчерашния си въпрос.
Както и да е.

Моят отговор в другия Ви въпрос е даден, предвид българското право.

Ако бракът, сключен в GB е регистриран у нас (в общината), брачният договор ще важи за България, разбира се след надлежното му вписване (подава се пак в общината, а се вписва в Службата по вписванията).

За Великобритания е по-сложно - ако при реализиране на брекзит-а се възстановят правилата на английското право отпреди ЕС, проблем няма, защото ще се счита, че при наследяване важат правилата на държавата, в която не намира имотът (а щом питате тук, предполагам,че ще купувате имот в България). Ако, обаче останат в сила общоевропейските правила, тогава ще важат материалноправните норми на държавата, в която е наследодателят е имал обичайното си местопребиваване към момента на смъртта си, освен ако от обстоятелствата е видно, че наследодателят в момента на смъртта си, освен ако към този момент той не е бил очевидно по-тясно свързан с друга държава, в който случай ще бъде приложимо нейното право.
Има възможност това да се промени със завещателно разпореждане.

Да, знам, сложничко е...

Именно за това смятам, че ще Ви трябва юридическа консултация от специалист ПРЕДИ да извършите сделката за покупка на имот. Смятам, че така ще постигнете най-добра защита както на своите права, така и на тези на децата си.

С поздрав: адв. Симеонова
гр. София, бул."Васил Левски" 72
0884 94 52 56 или 0898 20 60 91
имейл: advokatsimeonova@yahoo







За повече информация: http://exlege.bg | За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Изграждане частичен навес на паркоместа. Здравейте, интересува ме какви разрешителни и други документи са ми необходими за направя частичен навес на собствени паркоместа? Местата с 2 и 2/3 от... Последен отговор - 17.03.2024 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Закон за наследство? ДВ, бр. 60 от 1992 - Моля за по-подробно обяснение, в частта ако няма 10 години от сключен брак. Благодаря! Последен отговор - 19.03.2024 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Имате проблем с ... . Последен отговор - от

0 Отговори

Изграждане частичен навес на паркомясто. Здравейте, интересува ме какви разрешителни и други документи са ми необходими за направя частичен навес на собствени паркоместа? Местата с 2 и 2/3 от... Последен отговор - от

0 Отговори

Премествяем обект в свлачищна зона Здравейте, предвид, че строителството в свлачищни зони без канализация е забранено, бих искал да попитам дали е възможно да се постави малък... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив