Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Въпрос за покривна тераса

14.05.2020 - Покупка на имот - 3 Отговори     (0)

Здравейте, предстои ми да закупя апартамент, който се води на две нива, но не е мезонет, тъй като до второто ниво се стига чрез стълбището на входа. Стълбището и асансьорът влизат директно в апартамента и стълбището е затворено с врата, а асансьора има чип за конкретния етаж. Второто ниво на жилището представлява 50 кв. м. тераса. Навсякъде в документацията пише, че терасата е второ ниво на апартамента и е включена в квадратурата му. Въпроса ми е мога ли да правя каквото си искам на тази тераса и да бъде законно. Например навес или да сложа плочки? Също ако след време се наложи ремонт на покрива това мое задължение ли е или на всички живущи във входа?

									Георги

Георги

Отговори (3)    Коментара (1)

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

14.05.2020

Отговор: Здравейте, Георги,

препоръчително е адвокат да прегледа нотариалният акт за точен отговор. Няма пречка да поставите плочки, но ако решите да остъклявате терасата, Ви е необходимо разрешение за строеж съгласно чл. 151 ЗУТ, където се предвижда, че не е необходимо разрешение за строеж за остъкляване на балкони и лоджии, но същото не важи за тераси. Проверете какво точно е описанието в нотариалния акт - тераса, балкон или лоджия.
Покривът е обща част и за ремонта му следва да участват всички етажни собственици съобразно идеалните си части от общите части.



За контакти

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

17.05.2020

Отговор: Здравейте Георги!
За да Ви се отговори точно, задължително ще следва преглед на документите, с които разполагате, или това, което Ви е било предложено преди осъществяване на покупко- продажбата.
Очевидно , Вие имате съмнение - дали т.н. предложена тераса от 50 кв.м. действително влиза и е заедно с апартамента, който бихте закупили.
Личното ми мнение, без да съм видяла и запознала с документи е, че не може тераса да бъде второ ниво на апартамент и звучи като уловка, а по-скоро става въпрос за еднолични действия на предишен собственик, който е заградил част от покривното пространство и е ползвал необезпокоявано до момента.
Но, пак отново подчертавам - това е само едно мнение, непочиващо на никакви писмени доказателства.
Т.е., ще следва задължителна консултация с адвокат, за да Ви се отговори.
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. Три уши, 1, етаж 3, офис 1
телефон 0887 201 222



За контакти

											Георги

Георги

19.05.2020

Коментар: Привет и благодаря за отговорите. Сградата е нова и няма предишен собственик. В нотариалния акт на сградата са описани всички етажи, а за тераста пише "... и едно ниво с използваем покрив-тераса прилежащ към жилището на подпокривния етаж". В таблицата за площообразуване апартамента също е написан на две нива.


За контакти

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

20.05.2020

Отговор: Здравейте, Георги,

в случай че това е описанието на терасата в нотариалния акт - е ясно, че същата е прилежаща към Вашия апартамент. Въпреки това, тъй като се касае за сериозен материален интерес, съветът ми е адвокат да прегледа всички документи за собственост, архитектурни проекти, кадастрални схеми, удостоверения за данъчна оценка, таблица за площообразуване.



За контакти

Популярни въпроси - Покупка на имот

Виж всички въпроси

Високо плащане по предварителен договор Здравейте, На път сме да закупим имот чрез самоучастие и финансиране от банка. Сградата е напълно завършена, с придобит АКТ 15 и подадени документи за... Последен отговор - 25.09.2020 от адв.Галина Чанкова

7 Отговори

Крайна цена на имот от съдя изпълнител Здравейте, интересува ме при покупка на имот от съдя изпълнител цената на която се провежда търга /публичната продан/ крайна ли е? В обявата на съдя... Последен отговор - 5.10.2020 от Веселинов

5 Отговори

Покупка на имот от съдя изпълнител Когато се закупува къща от съдя изпълнител и примерно се продава 1/2 от постройка, кояно не може да бъде разделена или няма два входа как се влиза във... Последен отговор - 5.10.2020 от адв. Симеонова

3 Отговори

Законност на постройка Закупих имот за който получих само нотариален акт без други документи за постройката, която е в него. В документа е описан имота и сградата е описана... Последен отговор - 19.10.2020 от Кристина Найденова

2 Отговори

Нотариален акт за постройка. Има някакъв проблем с платформата и немогат да пиша коментари на предходната си тема. Затова пускам нова. Закупих имот с нотариален акт където са... Последен отговор - 30.09.2020 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив