Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Саморъчно Завещание

22.07.2020 - Правни казуси - 2 Отговори     (0)

Здравейте професионалисти,имам следния казус със саморъчно завещание: Имам написано саморъчно завещание за имот на името на мойте деца които са непълнолетни,носих го при нотариус и ми каза че е изрядно да го прибера и когато му дойде времето тогава да го занеса.Въпроса ми е,при мен ли да го държа или да намеря друг нотариус и да го оставя на съхранение при него?Какво преимущество има единия и другия вариант?Благодаря предварително.

									Димитър

Димитър Друго
Плевен област

Отговори (2)   

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

22.07.2020

Най-добър отговор*: Здравейте, Димитър,

завещанието може да бъде предадено за пазене на нотариуса в затворен плик. В този случай нотариусът съставя протокол върху самия плик. Протоколът се подписва от лицето, което е представило завещанието, и от нотариуса и се завежда в специален регистър. Саморъчното завещание, предадено за пазене на нотариуса, може да бъде взето обратно, но само лично от завещателя. За връщане на завещанието се прави бележка в специалния регистър, която се подписва от завещателя, двама свидетели и нотариуса- така Законът за наследството.

Препоръчително е предоставянето на саморъчното завещание за съхранение при нотариус от гледна точка на сигурност.



За контакти
* Потребителят задал въпроса е гласувал за този отговор като най-добър

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

31.07.2020

Отговор: Здравейте Димитър!
Прочетох, че адв. Митова Ви е отговорила изчерпателно относно процедурата за съхранение на саморъчно изготвено завещание, поради което не следва да преповтарям.
Бих потвърдила само факта, че ,да, действително най-доброто съхранение е при нотариус, което не изключва възможността за съхранение и в сейф на банка. Когато обаче завещанието не се съхранява при Нотариус, тогава трябва да се погрижите да стане достояние до лицата, т.е. Вашите деца да знаят, че в тяхна полза има изготвено завещание, в което Вие сте изразили Вашата воля.
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. Три уши, 1, етаж 3, офис 1
телефон за връзка: 0887 201 222



За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

чл. 14, ал. 4, ЗУЕС Здравейте, Съгласн чл. 14, ал. 4, ЗУЕС, Едно лице може да представлява най-много трима собственици и/или ползватели. Колко гласа има общо, като брои и себе... Последен отговор - 14.09.2020 от адв.Галина Чанкова

3 Отговори

Възстановяване на земеделска земя Здравейте, свекър ми е наследник на 60 дка земеделска земя в землището на с.Ярджиловци обл. Перник, въпроса ми е какво да предприеме, като когато са били... Последен отговор - 14.09.2020 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Обсебен Съсобствен Имот Наследих от баща си процент в магазин който той е получил от реституция. Магазина има много съсобственици. Трима човека, мажоритарен собственик 51%, друг... Последен отговор - 18.10.2020 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Моля за отговор Здравейте, Съгласн чл. 14, ал. 4, ЗУЕС, Едно лице може да представлява най-много трима собственици и/или ползватели. Колко гласа има общо, като брои и себе... Последен отговор - 3.09.2020 от адв. Симеонова

1 Отговори

пари при чси имам задържани 6000лв през последните 8 години одържани ми от инвалидната ми пенсия от 200лв всеки месец но не са разпределени до сега на... Последен отговор - 31.10.2020 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив