Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

разделяне на общ парцел с две жилищни сгради на трима собственици

07.05.2020 - Продажба на имот - 2 Отговори     (0)

Здравейте!Предстои ни да продадем два имота с различни собственици, които се намират в общ парцел от 580 кв.м.Една част от 200кв.м.баща ми приживе е предостъпил право на строеж на брат ми.Застроената жилищна сграда в тази част е 97 кв.м. В останалите 380 кв.м.има едноетажна жил.сграда с площ 58 кв.м. и стопанска постройка 29 кв.м.Родителите ми приживе продават този имот на внуците си./моите синове/Въпросът ми е:Законно допустимо ли е разделянето на отделните жилищни сгради в този общ парцел и ако е да към кого трябва да се обърнем?

									Ана Стоянова

Ана Стоянова

Отговори (2)   

											адв. Симеонова

адв. Симеонова

08.05.2020

Отговор: Здравейте, г-жо Стоянова!

Съдейки по начина на задаване на въпроса (пони в обясненията), смятам, че сте наясно, че самият парцел е много трудно да бъде разделен законно, особено ако не се намира в село или част от него с преобладаващ стръмен терен, което се определя по решение на Общинския съвет. Има изключения, които трябва да се обсъдят конкретно.

Въпреки това няма пречка да направите доброволна делба на сградите, в случай, че са в съсобственост и да уговорите ползването на двора без да го делите (това не е пречка за поставянето на лека ограда). Законът допуска т. на. "разпределение на ползването", което може да бъде направено както с договора за доброволна делба, така и в отделен договор.
Ако се налага, то може да се иска и по съдебен път.

При такова положение може да продавате всяка от сградите на основно застрояване с идеална част от двора.

Колкото до въпроса Ви към кого трябва да се обърнете - към съсобствениците. Само със съгласието на всички съсобственици може да се направи делба и разпределение на ползването по доброволен ред. Ако няма съгласие - към съда.

Ако пък искате да питате за специалист - обикновено разпределението за ползване (ако не можете да стигнете до консенсус) се прави от вещо лице архитект-градоустройственик.

Юридическата част е най-добре да се "пипне" от опитен адвокат.

С поздрав: адв. Симеонова

София, ул. "Христо Белчев" 18
тел. 0884 94 52 56 или 0898 20 60 91
имейл: advokatsimeonova@yahoo.com



За повече информация: http://exlege.bg | За контакти

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

10.05.2020

Отговор: Здравейте госпожо Стоянова!
Не сте посочили в питането си тези имоти КЪДЕ СЕ НАМИРАТ - в град, село, вилна зона и прочие.
Това е важно , за да Ви се отговори правилно.
За да бъдат оформени два нови УПИ / урегулиран поземлен имот/ към каквито Вие се стремите, задължително следва да бъдат спазени изискванията на чл.19 от ЗУТ, където е посочено , че следва да бъдат спазени следните отстояния при жилищно застрояване до 10 метра:
В градовете – повърхност 300 кв.м с лице най-малко 14 м;
В курортните населени места – повърхност 500 кв.м и лице най-малко 16 м;
Във вилните зони – повърхност 600 кв.м и лице най-малко 18 м;
В селата или частите от тях с преобладаващ равнинен терен – повърхност 500 кв.м и лице най-малко 16 м, а при специфични терени и стопански условия, както и на главни улуци – повърхност 300 кв.м и лице най-малко 14 м;
В селата или частите от тях с преобладаващ стръмен терен – повърхност 250 кв.м и лице най-малко 12 м.
Лично моето мнение е, че парцел от 580 кв.м. площ не може да бъде разделен, не само въз основа на ЗУТ за размер на парцела, но също така всичко трябва да бъде в синхрон и със ЗРП на населеното място.
Няма пречка всяка една от построените сгради да бъде продадена, а по отношение на парцела да остане в съсобственост и всеки един съсобственик да има определено място на ползване.
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. Три уши, 1, етаж 3, офис 1
телефон 0887 201 222



За контакти

Популярни въпроси - Продажба на имот

Виж всички въпроси

разрешаване на наследство земя и продажба След смъртта на баща ми през 2004, той оставя земеделска земя на двамащ наследници - Петра Д. Иванова, пишеща настоящето, и Харалампи Д. Иванов, брат. Преди... Последен отговор - 28.09.2020 от Кристина Найденова

4 Отговори

Удостоверение за данъчна оценка Здравейте! Собственик съм на апартамент в сграда, за която все още не е издадено разрешение за ползване. Преди време (2016 г.) се появи лице, което желаеше... Последен отговор - 23.10.2020 от адвокат Милена Миткова

3 Отговори

пълномощно за продажба на имот Искам да попитам,когато продавам имот с пълномощни,освен тях нужни ли са някакви други документи и какви документи са нужни на мен като пълномощник,за... Последен отговор - 31.08.2020 от адвокат Милена Миткова

3 Отговори

Запор на един от съсобствениците, възбрана върху част от съсобствен имот Здравейте! Може ли някой да ми разясни в кои случаи може да бъде наложена възбрана върху имот и какво произтича от нея, като имаме следните... Последен отговор - 22.07.2020 от Александра Стоянова

2 Отговори

продажба на имот Искам да попитам,когато продавам имот с пълномощни,освен тях нужни ли са някакви други документи и какви документи са нужни на мен като пълномощник,за... Последен отговор - 22.07.2020 от адв. Симеонова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив