Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

промяна на статут на помещение

13.03.2020 - Други - 3 Отговори     (0)

Здравейте,
Имаме следния въпрос. В заварена от нас жилищна сграда две от помещенията по нотариален акт са обявени като магазин и офис. Те никога не са функционирали като такива-няма издавани от общината разрешения за пускане в експлоатация.
Как можем да им променим статута-да станат стаи от жилището?

									ivelina

ivelina

Отговори (3)   

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

13.03.2020

Отговор: Здравейте, Ивелина,

съветът ми е да коментирате въпроса с главния архитект на общината. По правило е необходимо разрешение за строеж, тъй като не се касае за текущ ремонт по смисъла на чл. 151, ал. 1, т. 1 от ЗУТ във вр. с т. 43 от ДР на ЗУТ.
"Текущ ремонт" на строеж е подобряването и поддържането в изправност на сградите, постройките, съоръженията и инсталациите, както и вътрешни преустройства, при които не се:
а) засяга конструкцията на сградата;
б) извършват дейности като премахване, преместване на съществуващи зидове и направа на отвори в тях, когато засягат конструкцията на сградата;
в) променя предназначението на помещенията и натоварванията в тях.



За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

13.03.2020

Отговор: Доколкото разбирам, магазинът и офисът са отделни обекти, с отделни врати и т.н. И вероятно, граничат с жилището Ви, а Вие искате да станат част от него. Както и че Вие сте собственик на всичко това - магазин, офис, жилище.
Втората хипотеза - жилище, в което част от помещенията са с друго предназначение, ми се струва малко вероятна. Освен, ако някога не са били част от жилището и след това да са отделени от него (по проект), като самостоятелни обекти - офис и магазин. Което евентуално Ви обърква, защото пак сме в първия и единствен вариант.
И тъй като не питате как офисът и магазинът могат да станат на жилище, а как те да станат част от съществуващо жилище, ето и мнението ми. При всички положения, ще Ви е необходим архитект, който да изготви проект за промяна на предназначение и обединение със съществуващото жилище. Проектът следва да бъде одобрен от архитекта на съответната община. Следва разрешение за строеж и т.н. Това, че помещенията нямат разрешения за пускане в експлоатация, не е от такова значение, тъй като не всички категории строежи се нуждаят от такова. Същественото е как се водят по документи - акт за собственост и предходни проекти. Архитект ще може да Ви отговори точно какво ще бъде възможно, като преустройството по документи, с оглед изложение на помещенията т.н.



За контакти

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

15.03.2020

Отговор: Здравейте Ивелина!
Обясненията към питането Ви са в противоречие.
Предполагам, че става въпрос за апартамент от жилищна сграда, към което се причисляват и две стаи от приземен етаж, на които впоследствие е бил променен статута, т.е. те са станали самостоятелни обекти и сега искате да си ги върнете към жилището.
Има разрешение разбира се, но не бих се ангажирала с вероятни отговори и моят съвет е да се обърнете към адвокат, за да се види хронологически във времето какво точно е било осъществено със собствеността, за да Ви се отговори точно.
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. Три уши, 1, етаж 3, офис 1
телефон за връзка: 0887 201 222



За контакти

Популярни въпроси - Други

Виж всички въпроси

наследство Здравейте имам следният въпрос как да разбера какво съм наследила от родителите онлайн може ли Последен отговор - 1.11.2020 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

ПОДЯЛБА НА ИМОТ В РЕАЛНИ ЧАСТИ Съсобственик съм на 1/2 сграда и 1/4земя от производствена недовършена сграда - идеални части. Искаме да си разделим имота в реални части, за да можем да си... Последен отговор - 19.07.2020 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Закупуване на държавна земя или отстъпване правото на строеж върху такава Добър ден, Закупихме първи етаж, от двуетажна жилищна сграда, находяща се в град София, район Кремиковци, кв. Сеславци, ул. Стара планина №57 (петдесет и... Последен отговор - 2.07.2020 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

Връщане капаро за почивка Здравейте, Февруари месец платихме капаро на ръка срещу подпис на лицето, което получава сумата, за 7 дневна почивка в Гърция. В последствие, както... Последен отговор - 13.07.2020 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Строеж на изгребна яма върху държавна земя без преотстъпено право на строеж Добър ден, Закупихме първи етаж, от двуетажна жилищна сграда, находяща се в град София, район Кремиковци, кв. Сеславци, ул. Стара планина №57 (петдесет и... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив