Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Продажба на имот

23.07.2017 - Продажба на имот - 1 Отговори     (0)

Задължително ли пресъствието на съпругът ми (чужденец) когато продавам имот с нотариален акт само на мое име ?

									Валентина

Валентина

Отговори (1)   

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

23.07.2017

Отговор: Здравейте!
Без значение е съпругът Ви български гражданин или чужд гражданин е. Важното е, че имате сключен граждански брак.
Ако става въпрос за семейно жилище, без значение преди брака или по време на брака придобито и има деца от брака, то задължително важи разпоредбата на чл.26 от СК: "Действията на разпореждане със семейното жилище - лична собственост на единия съпруг, се извършват със съгласието на другия, ако двамата съпрузи нямат друго жилище - обща собственост или лична собственост на всеки един от тях."
Когато става въпрос за жилище , което не е семейно , т.е. жилище, което не е обитавано от семейството - отново се иска съгласието на съпруга.
Ако продадете жилището без съгласието на другия собственик, същият има право да оспорва сделката в 6- месечен срок от узнаването.
Изключение от всичко горенаписано имаме тогава, когато между страните има уреден предбрачен или брачен договор, съгласно който всеки съпруг може да се разпорежда със собствените си имоти без съгласието на другия съпруг.
Успех Ви пожелавам!
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. "Три уши", 1, етаж 3, офис 1
телефон - 0887 201 222



За контакти

Популярни въпроси - Продажба на имот

Виж всички въпроси

Продажба на апартамент с паркомясто Аз и съпругата ми сме купили от фирма инвеститор по един апартамент с по едно паркомясто /всеки от нас/ ново строителството. Сградата вече има... Последен отговор - 6.11.2022 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Покупко продажба на имот Аз като физическо лице съм Подписал с фирмата Инвеститор Предварителен договор за покупко-продажба на апартамент с паркомясто в начален етап от... Последен отговор - 1.11.2022 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

Продажба на къща построена с право на строеж през 1987год Здравейте!Случаят е много сложен!За това Ви моля за съдействие!През 1987год родители дават право на строеж на 1 син да построи в общ двор къща 48кв,като... Последен отговор - 13.11.2022 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори

Преупълномощаване на агенция ( прехвърляне права)-рискове? Здравейте, Продавам 2 мои поземлени имота по нотариален акт и три на баща ми като наследник на дядо ми в едно и също землище. Иска да ги купи агенция за... Последен отговор - 2.12.2022 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Продажба на имоти след три години от покупката Здравейте Искам да продам апартамент с паркомясто които съм закупил преди 4 /четири/ години. Съгласно ЗДДФЛ - Чл. 13. (1) не са облагаеми: 1. доходите,... Последен отговор - 6.11.2022 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив