Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Проблем със съседи

01.08.2017 - Правни казуси - 1 Отговори     (0)

Живеем в двуетажна жилищна сграда, построена върху общинска земя с откупено право на строеж. Ние сме на 2-ри етаж, а на 1-ви живее друго семейство. Като съсобственици всеки от нас притежава идеални части от двора и би трябвало да имаме споразумение за съвместното му ползване. Съседите обаче своеволно, без наше съгласие, преградиха по-голямата част от двора само за тяхно ползване. Те имат директен излаз на двора за разлика от нас. Говорихме да премахнат оградата, тъй като по смисъла на закона нямат право да преграждат общински двор и да ни ограничават в ползването, но те отказват, тъй като си пускали кучетата там. За кучетата също нямаме споразумение - аз имам алергия, която се обостря тъй като съседите не чистят. Някакъв съвет, как мога да се боря по законен път за премахване на оградата и преустановяване на пускането на кучетата в двора?
С уважение: Деси Йовчева

									Десислава Йовчева

Десислава Йовчева Инженер
София

Отговори (1)   

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

01.08.2017

Отговор: Според разпоредбата на чл. 31 от Закона за собствеността всеки съсобственик може да си служи с общата вещ по начин да не пречи на другите съсобственици да си служат с нея според правата им. Когато общата вещ се използува лично само от някои от съсобствениците, те дължат обезщетение на останалите за ползата, от която са лишени, от деня на писменото поискване.
В този смисъл можете да отправите нотариална покана до съсобствениците да преустановят ползването на по-голямата част от двора, в противен случай Ви дължат заплащането на наем от деня на получаване на поканата. В поканата е добре да посочите и срок за отстраняване на оградата и подписване на протокол за разпределение на ползването. Препоръчително е поканата да бъде съставена от адвокат.



За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Наследство Майка ми почина ,3 сестри сме ,2 живеем и работим извън Бг но сме се грижили особено аз и финансово и всякак ,сестрата която живее в Бг се нанесе в жилището... Последен отговор - 8.05.2022 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Покупка на имот с постройка без ток Зобър ден, искам да купя къща с двор. Но има проблеми с неуредени сметки по упи. Собственика неиска да включи тока. Премахнал е партидата. Как се постъпва... Последен отговор - 8.05.2022 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Вписване в Имотен регистър Собственик съм УПИ върху който построих къща. Къщата притежама всички необходими документи, одобрени проекти, разрешение за строеж и т.н. От 2020 год има... Последен отговор - 15.05.2022 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Землище, попадащо в урбанизирана територия Здравeйте, Казусът се отнася до УПИ, който се намира в землището на село Браниполе, обл. Пловдив, местност "Герена". Как и откъде мога да разбера дали... Последен отговор - 15.05.2022 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Строене на къща в близост до трафопост На какво растояние е допустимо жилищното строене в близост до трафопост Последен отговор - 22.05.2022 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив