Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Прекратяване Пожизнено право на ползване

08.04.2018 - Продажба на имот - 3 Отговори     (0)

Здравейте, важи ли погасяването на ползването, ако не е упражнено след 5 години, ако става въпрос за пожизнено такова? Ако да по съдебен път ли се изисква или става автоматично? Има ли срок след изтичането на 5-те години, за подаване на иск, ако трябва такъв? Благодаря предварително!

									Петрова

Петрова Друго

Отговори (3)   

											адвокат Ивалина Димитрова

адвокат Ивалина Димитрова

17.04.2018

Отговор: Здравейте!Пожизнено право на ползване се погася само със смъртта на ползвателя, респективно по негово изрично съгласие по нот.ред.
адв.Ивалина Димитрова, тел.0899783674, адрес:гр.Варна, ул."Алеко Константинов"№ 10



За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

17.04.2018

Отговор: Съгласно Закона за собствеността - Чл. 59. Правото на ползуване се погасява със смъртта на ползувателя, ако то не е учредено за по-кратък срок.
Правото на ползуване, учредено в полза на юридическо лице, се погасява с прекратяването му, ако не е установен по-кратък срок.
Правото на ползуване се погасява и с погиването на вещта, а също и ако не се упражнява в продължение на 5 години.
Хипотезите за погасяване по силата на закона са три и една от тях е именно неупражняване на правото в продължение на пет години. Може да водите дело - установителен иск, няма срок.



За повече информация: http://mitkovalawyers.com | За контакти

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

17.04.2018

Отговор: Здравейте!
Задали сте същото питане и на 08.04.2018 година и понеже становището ми е едно и също и за да няма разминаване, поствам същото мнение, изразено от мен: "
Правото на ползване не се погасява по давност, а се прекратява неговото ползване!
Съгласно чл.59 от Закона за собствеността - правото на ползване се погасява със смъртта на ползвателя- физическо лице или с прекратяването на ползвателя – юридическо лице респ. с изтичане на срока, ако е физическо лице.
Ако сте прехвърлили правото на собственост на недвижим имот срещу задължението за издръжка и гледане и е запазено правото на ползване до края на живота, респективно искате да прекратите това право на ползване, то тогава се подава декларация в Агенцията по вписванията и се прекратява."
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. Три уши, 1, етаж 3, офис 1
телефон 0887 201 222



За контакти

Популярни въпроси - Продажба на имот

Виж всички въпроси

Продажба на имот, който ще се заплати с банков кредит. Моля, в процес напреговори съм с купувач за апартамент. Притеснява ме факта , че 90% от данъчната оценка банката отпускаща кредит ще ми ги изплати до 2... Последен отговор - 15.03.2019 от адвокат Милена Миткова

8 Отговори

Недвижим имот Къща която е наследствена баба ми има два сина преди години баба ми направи дарение къщата на чичо ми но баба ми с нотариус след смъртта на дядо ми върна... Последен отговор - 24.03.2019 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Възбрана на имот Здравейте моят въпрос е следният.След развод с жена ми получих възбрана на нейната част на имота в който живея.Възможно ли е това след като в разводното... Последен отговор - 10.02.2019 от адв. Симеонова

1 Отговори

Продажба на 2 имота в рамките на 1 година Здравейте , Пуснах обяви в интернет за продажба на два апартамента -мансарда 5 етаж от 68 и тристаен на 2 етаж от94 кв. м , Интересува ме , ако ги продам и... Последен отговор - 10.03.2019 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори

Продажба на имот Имам наследствена къща с голям двор в една от най хубавите и чисти части на централната част на гр. Враца - "Кемера". Къщата е построена през 1963г. върху... Последен отговор - 19.03.2019 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив