Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

ползвател и собственик в лоши отношения

11.08.2019 - Правни казуси - 2 Отговори     (0)

Здравейте. Закупих от леля си апартамент, като тя си запази пожизнено право на ползване върху целия имот. Тогава се разбрахме, че тя ще живее в две от стаите, а аз - в другите две. С времето отношенията ни се влошиха и сега тя настоява да напусна жилището, защота докато тя е ползвател, аз съм нямала право дори да вляза през вратата, без да ме е поканила. Така ли е наистина? Има ли право да ме изгони от имота? Междувременно покривът се нуждае от ремонт и домоуправителят търси парите от мен. Аз ли трябва да платя, ако се изнеса и леля ми остане сама да ползва жилището?

									Hrisi

Hrisi

Отговори (2)   

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

12.08.2019

Отговор: Здравейте, Хриси,

в момента Вие притежавате т.нар. гола собственост върху имота, като леля Ви има право да обитава имота самостоятелно, да го отдава под наем, да получава наемната цена и пр. Вие можете да се разпоредите с имота, т.е. да го продадете, но с пожизненото право на ползване на леля Ви, като при тази хипотеза трудно ще се намерят купувачи.



За контакти

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

18.08.2019

Отговор: Здравейте!
Отговарям Ви отзад напред.
Правилно домоуправителят на блока иска от Вас парите за ремонт на покрива, защото за този вид ремонт отговарят собствениците.
Правилно и леля Ви е казала, че с нейното съгласие живеете в апартамента, тъй като тя си е запазила правото на ползване до живот. Друг е въпросът , ако тя е сторила грубо и демонстративно , но това не е предмет на разглеждане .
Докато леля Ви е жива, тя има право да се разпорежда за ползването на жилището и трябва да се съобразявате с нея. Едва след нейната смърт , Вие ще станете пълноправен собственик.
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. Три уши, 1, етаж 3, офис 1
телефон 0887 201 222



За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

чл. 14, ал. 4, ЗУЕС Здравейте, Съгласн чл. 14, ал. 4, ЗУЕС, Едно лице може да представлява най-много трима собственици и/или ползватели. Колко гласа има общо, като брои и себе... Последен отговор - 14.09.2020 от адв.Галина Чанкова

3 Отговори

Възстановяване на земеделска земя Здравейте, свекър ми е наследник на 60 дка земеделска земя в землището на с.Ярджиловци обл. Перник, въпроса ми е какво да предприеме, като когато са били... Последен отговор - 14.09.2020 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Обсебен Съсобствен Имот Наследих от баща си процент в магазин който той е получил от реституция. Магазина има много съсобственици. Трима човека, мажоритарен собственик 51%, друг... Последен отговор - 18.10.2020 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Моля за отговор Здравейте, Съгласн чл. 14, ал. 4, ЗУЕС, Едно лице може да представлява най-много трима собственици и/или ползватели. Колко гласа има общо, като брои и себе... Последен отговор - 3.09.2020 от адв. Симеонова

1 Отговори

пари при чси имам задържани 6000лв през последните 8 години одържани ми от инвалидната ми пенсия от 200лв всеки месец но не са разпределени до сега на... Последен отговор - 31.10.2020 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив