Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Ползване и продажба на поземлен имот

02.01.2012 - Продажба на имот - 3 Отговори     (0)

Съсобственик съм на поземлен имот със застроена и незастроена част. През 2003 г. направихме доброволна делба с която определихме кой колко притежава от идеалните части, както и дяловете от застроената част. Всеки от двамата съсобственици стана изключителен (според договора) собственик на определени обекти от имота. Преди няколко месеца съсобственикът ми продаде неговия дял-идеалните части и застроения си обект - на трето лице, без да спази чл.33 от ЗС. Обяснението бе, че чл.33 от ЗС не е в сила, защото в случая съществувало "хоризонтална етажна собственост". Но, според чл. 3 от ЗУЕС етажна собственост съществува при повече от три обекта на трима собственика, а ние сме двама. Законна ли е продажбата? Какви права притежава изключителния собственик, защото в нашия случай при делбата става дума не за ползвател, а за собственик? Моята застроена част представлява полуразрушена постройка негодна за обитаване. Какво мога да правя с нея, без да искам съгласието на съсобственика?

									Димитър Димитров

Димитър Димитров Друго
София област

Отговори (3)    Коментара (1)

											инж. Петър Петров

инж. Петър Петров

02.01.2012

Отговор: Здравейте г-н Димитров,
първо Честита нова година и второ, това е доста сложен юридически казус.
Надявам се някой от специалистите да Ви бъде полезен след края на новогодишните празници.
Успешна нова 2012 година.



За повече информация: http://aivimoti.com | За контакти

											Младен Садинов

Младен Садинов

02.01.2012

Отговор: Здравейте г-н Димитров,
Честита Нова Година! :)
Доста объркано обяснение давате на казуса. Не става ясно дали сте направили договор за доброволна делба или договор за разпределяне правото на ползване от общия имот. Ако имате подписан договор за доброволна делба, то Вие сте престанали да бъдете съсобственици и всеки от Вас може сам безпрепятствено да се разпорежда със собствеността си.
За да се даде по-точен отговор трябва да се представят наличните документи по случая. Единственото сигурно нещо е, че ЗУЕС тук няма никакво отношение! :)
Успешна година Ви желая!



За повече информация: http://www.apbg.eu | За контакти

											Димитър Димитров

Димитър Димитров

02.01.2012

Коментар: Невероятно бързи коментари. За което ви благодаря. Аз от бързина забравих действително да ви честитя Новата 2012 година и да и пожелая успешна работа през новата година.
Договора е за доброволна делба. Ето буквално текста:
"В дял на ДМД с ЕГН.......с постоянен адрес............се дава и той получава в своя изключителна собственост недвижим имот намиращ се в гр.Д. , а именно 4/12 идеални части от поземлен имот №.....в квартал....с площ1495 кв.м. , заедно с източния магазин и паянтовите постройки намиращи се точно зад магазина."
Подобен е текста и на съсобственичката ми.
Както ви писах съсобственичката ми продаде нейния дял. Считах, че тя е нарушила чл.33 от ЗС, но юристи ми казаха че е права, защото в нашия случай сме били в режим на"хоризонтална етажна собственост". Дали е така? И при съществуващото положение какво мога да направя с полуразрушените пои постройки за да мога да ги ползвам.
Физик: Димитър Димитров



За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

03.01.2012

Отговор: Направили сте делба на съсобствени недвижими имоти - обекти, като към всеки обект вървят и съответните идеални части от земята. Това значи, че при разпореждане с имота, собственикът не е длъжен да предлага първо на другите съсобственици да купят.
По отношение на застрояване сте зависими един от друг. Всеки от съсобствениците е длъжен да получи съгласието на другите собственици на земята, ако иска да строи нещо. Вариантът е да направите и реална делба на земята, като така се обособят отделни парцели. Ако целият парцел е с площ от 1498кв.м., а Вие притежавате 4/12, това се равнява на 499кв.м. Със сигурност имате необходимия минимум от площ, но има значение и как точно е ситуиран парцела, с оглед достъп и т.н. Становище относно поделяемостта на земята следва да искате от съответната община. После се изготвя скица-проект и т.н. Процедурата не е сложна, най-важното е да е съгласен и другия съсобственик.



За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти

Популярни въпроси - Продажба на имот

Виж всички въпроси

Прекратяване Пожизнено право на ползване Здравейте, важи ли погасяването на ползването, ако не е упражнено след 5 години, ако става въпрос за пожизнено такова? Ако да по съдебен път ли се изисква... Последен отговор - 17.04.2018 от адв.Галина Чанкова

3 Отговори

Агенция ОАНИТ АВОР копира моя лична обява за продажба на мой собствен имот и я... Ако това общество на брокери и агенции не работи за усъвършенствуването на имотния пазар, доверието към тях ще се срине още повече. В много държави има... Последен отговор - 17.04.2018 от Кристина Найденова

2 Отговори

Продажба наследствен имот Предстой ни продажба на наследствен имот с наследници аз и майка ми.На мое име имам необслужвани кредити,без залози,гаранти и тн.Възможно ли е да... Последен отговор - 13.04.2018 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори

Продажба наследствен имот Ще продаваме наследствен имот с наследници аз и моята майка.На мое име имам необслужвани и забавени кредити(внасям постоянно по малко на колектирски... Последен отговор - 13.04.2018 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

Продажба на 5/6 от наследствен апартамент Здравейте!Надявам се да ми бъдете полезен с професионалните си съвети!Притежавам 5/6от наследствен апартамент.Получих добра оферта за продажбата... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив