Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Получават ли пенсия децата при починал родител?

31.07.2018 - Правни казуси - 1 Отговори     (0)

Синът ми почина на 05.07.2018г. Двете му деца,едното на13г. а другото на 2г. и 3 месеца и съпругата му имат ли право на пенсия?

									Иван Борисов

Иван Борисов

Отговори (1)   

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

31.07.2018

Отговор: Децата имат право на наследствена пенсия до навършване на 18-годишна възраст, а след навършването й, ако учат - за срока на обучението, но не по-късно от навършването на 26-годишна възраст, както и над тази възраст,ако учат и, ако са се инвалидизирали до 18-, съответно до 26-годишна възраст (така чл. 82, ал. 2 от Кодекса за социално осигуряване).
Преживелият съпруг има право на наследствена пенсия 5 години по-рано от възрастта му по чл. 68, ал. 1 (възрастта за пенсиониране) или преди тази възраст, ако е неработоспособен.



За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

ВПИСАН ДОГОВОР ЗА НАЕМ НА ИМОТ Договор за наем с дълъг 10 годишен срок,е нотариално заверен и вписан в Агенцията по вписванията.Договора е прекратен поради възникнало напрежение... Последен отговор - 16.04.2019 от Слави Петров

4 Отговори

Отстояние на строеж на съседен имот от оградата и селскостопанска постройка. Подадох жалба в общината,че видимо отстоянието на най изпъкналата част на новостроящата сграда в съседният имот е по малко от 3м,а от селскостопанската... Последен отговор - 10.04.2019 от Адвокат Николина Митова

3 Отговори

съсобствен имот - споразумение Здравейте, притежаваме къща, която е на калкан в съсобствен парцел. Имаме съдебно споразумение със съсобствениците от 2003 година, според което и двете... Последен отговор - 7.04.2019 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Отношения с офиси разположени в жилищен блок с етажна собственост Здравейте, Имам простор за пране на макарички непосредствено отвън на затворената тераса,която гледа към вътрешен двор.Имам ли право да простирам,тъй... Последен отговор - 31.03.2019 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Отказ от наследство Привет, питам за наследство. Агенция Пътна Инфрастр. отчуждава наследствени гори на прадядо ни за направа на път, но едната наследничка (пак правнучка -... Последен отговор - 15.04.2019 от адв. Симеонова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив