Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Покупка от ЧСИ

30.05.2016 - Продажба на имот - 1 Отговори     (0)

Здравейте,

Закупен имот с влязло в сила Постановление за възлагане от ЧСИ. Стария собственик няма вещи в имота и няма претенции да си влезем в имота (телефонен разговор), но не оказва съдействие да предаде ключове и подпише протокол с твърдението че е зает.
Трябва ли да се заплати въвод във владение към ЧСИ или, може и без протокол със съдействието на ключар да се влезе в имота?
Какви последствия може да има такова действие?
Има ли отношение прие-предавателен протокол / въвод във владение ЧСИ към сметките и партидите за ток, вода ?
Благодаря

									Иван

Иван

Отговори (1)   

											адв. Симеонова

адв. Симеонова

30.05.2016

Отговор: Здравейте!
За Вас е най-добре да убедите предишния собственик (длъжника) да Ви предаде имота доброволно.
НЕ можете законно да влезете в жилището със или без съдействието на ключар.
Това е престъпление - самоуправството по чл. 323, ал.1 НК и се характеризира с два момента: а) едно претендирано от дееца право и б) действие по неговото самоволно осъществяване - в нарушение на реда, установен за това със закона. Осъщественото с деянието право може да бъде действително, т.е. реално съществуващо, осъществено по реда, предвиден в закона, или предполагаемо, т.е. такова, каквото само е претендирано от дееца. За да е налице самоуправство е необходимо деецът да внесе промяна в определено фактическо положение. Във Вашия случай - отнемането на владението ще е промяна във фактическото положение.
И другият Ви въпрос е напълно основателен - ако имотът бъде предаден доброволно, ще можете да подпишете приемо-предавателен протокол, с който да установите датата, от която Вие сте във владение и от която сметките следва да бъдат на Ваше име и Вие да ги плащате.
Това може да се случи и с Протокола за въвод във владение, който изготвя ЧСИ.
Ако сам влезете в имота, няма как да установите това официално.

Общо взето - не Ви съветвам да извършвате самоуправни действия.
Знам, че въводът е допълнителен разход, за това винаги търся съдействието на предходния собственик - като е зает, нека той определи време, в което не е. (Веднъж сме правили приемо-предавателен протокол в 21.30 вечерта).

Пожелавам Ви успех!

С поздрав: адв. Симеонова
гр. София, бул."Васил Левски" 72
0884 94 52 56 или 0898 20 60 91
имейл: advokatsimeonova@yahoo.com



За повече информация: http://exlege.bg | За контакти

Популярни въпроси - Продажба на имот

Виж всички въпроси

Продажба на апартамент с паркомясто Аз и съпругата ми сме купили от фирма инвеститор по един апартамент с по едно паркомясто /всеки от нас/ ново строителството. Сградата вече има... Последен отговор - 6.11.2022 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Преупълномощаване на агенция ( прехвърляне права)-рискове? Здравейте, Продавам 2 мои поземлени имота по нотариален акт и три на баща ми като наследник на дядо ми в едно и също землище. Иска да ги купи агенция за... Последен отговор - 4.12.2022 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Продажба на имоти след три години от покупката Здравейте Искам да продам апартамент с паркомясто които съм закупил преди 4 /четири/ години. Съгласно ЗДДФЛ - Чл. 13. (1) не са облагаеми: 1. доходите,... Последен отговор - 6.11.2022 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори

Продажба на земеделска земя при съсобственост Задайте въпроса си тук!Ние сме 16 души наследници на земеделска земя, състояща се от нива 16,4 дка и 4 дка лозе, като идеалните части на всеки от нас са под 3... Последен отговор - от

0 Отговори

Продажба на земеделска земя Ние сме 16 души наследници на земеделска земя, състояща се от нива 16,4 дка и 4 дка лозе, като идеалните части на всеки от нас са под 3 дка за нивата и под 1 дка... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив