Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Пожизнено право на ползване

08.04.2018 - Продажба на имот - 2 Отговори     (0)

Здравейте, важи ли погасяването на ползването, ако не е упражнено след 5 години, ако става въпрос за пожизнено такова? Ако да по съдебен път ли се изисква или става автоматично? Има ли срок след изтичането на 5-те години, за подаване на иск, ако трябва такъв? Благодаря предварително!

									Петрова

Петрова Друго

Отговори (2)   

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

09.04.2018

Отговор: Здравейте!
Правото на ползване не се погасява по давност, а се прекратява неговото ползване!
Съгласно чл.59 от Закона за собствеността - правото на ползване се погасява със смъртта на ползвателя- физическо лице или с прекратяването на ползвателя – юридическо лице респ. с изтичане на срока, ако е физическо лице.
Ако сте прехвърлили правото на собственост на недвижим имот срещу задължението за издръжка и гледане и е запазено правото на ползване до края на живота, респективно искате да прекратите това право на ползване, то тогава се подава декларация в Агенцията по вписванията и се прекратява.
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. Три уши, 1, етаж 3, офис 1
телефон 0887 201 222



За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

10.04.2018

Отговор: Декларация за отказ от право на ползване може да подаде единствено ползвателят. Ако Вие сте собственикът на имота, върху който тежи учредено право на ползване, имате интерес да го 'прекратите". А ползвателят едва ли ще Ви съдейства. Именно за това, в последната хипотеза на чл.59 от Закона за собствеността е предвидено, че правото на ползуване се погасява и с погиването на вещта, а също и ако не се упражнява в продължение на 5 години.
Необходимо е да се води съдебно дело, в което да се докаже, че ползвателят не ползва имота поне от пет години.
Тъй като съдебният иск ще бъде установителен такъв /съдът да установи спрямо собственика, че правото на ползване е погасено/, то няма срок в който да предявите иска си.



За повече информация: http://mitkovalawyers.com | За контакти

Популярни въпроси - Продажба на имот

Виж всички въпроси

разрешаване на наследство земя и продажба След смъртта на баща ми през 2004, той оставя земеделска земя на двамащ наследници - Петра Д. Иванова, пишеща настоящето, и Харалампи Д. Иванов, брат. Преди... Последен отговор - 28.09.2020 от Кристина Найденова

4 Отговори

Удостоверение за данъчна оценка Здравейте! Собственик съм на апартамент в сграда, за която все още не е издадено разрешение за ползване. Преди време (2016 г.) се появи лице, което желаеше... Последен отговор - 23.10.2020 от адвокат Милена Миткова

3 Отговори

пълномощно за продажба на имот Искам да попитам,когато продавам имот с пълномощни,освен тях нужни ли са някакви други документи и какви документи са нужни на мен като пълномощник,за... Последен отговор - 31.08.2020 от адвокат Милена Миткова

3 Отговори

Запор на един от съсобствениците, възбрана върху част от съсобствен имот Здравейте! Може ли някой да ми разясни в кои случаи може да бъде наложена възбрана върху имот и какво произтича от нея, като имаме следните... Последен отговор - 22.07.2020 от Александра Стоянова

2 Отговори

продажба на имот Искам да попитам,когато продавам имот с пълномощни,освен тях нужни ли са някакви други документи и какви документи са нужни на мен като пълномощник,за... Последен отговор - 22.07.2020 от адв. Симеонова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив