подялба на разходите по смяна предназначението на общ имот


Здравейте!
Със сестра ми притежаваме по 50% идеални части от общ поземлен имот - нива.
През 2007 г. сключих от свое име договор с фирма, която да промени предназначението на имота и й платих аванс.
През 2008 г. се появи купувач и заедно със сестра ми сключихме предварителен договор за продажба на имота на частно лице.
Тогава с фирмата, извършваща услугата по промяна предназначението на имота, подписах анекс, с който прекратих договорните отношения без претенциии един към друг.
Купувачът обаче, въпреки че бе платил капаро, не се яви при нотариуса за изслушване на сделката и продажбата не се състоя.
В тази ситуация възобнових процеса по смяна на статута на имота. Сключих договор с частно лице и след няколко месеца излезе благоприятно решение от Министерството на земеделието.
Въпросът ми е: има ли законово основание да й поискам да заплати нейната част от направените от мен разходи с цел смяната на статута на общия ни имот?
Благодаря!

varmay
Консултант
Отговори (1)
Отговор:
Съгласно чл. 30, ал. 3 от Закона за собствеността: „Всеки съсобственик участвува в ползите и тежестите на общата вещ съразмерно с частта си.” Предвид установената съдебна практика под „тежести” се разбират тези грижи и разноски, които са необходими за запазване на вещта (в случая имота). Смяната статута на имота при всички положения не влиза в категорията на „необходимите разноски”, но би могло да се причисли към т.нар. „полезни разноски” или подобрения. Такива са тези нововъдения в имота, които увеличават полезните му качества и респективно стойността му. Ако в случая с промяната на статута се постига точно това, то имате право да претендирате определени суми за направеното подобрение. Основанието за това зависи от обстоятелството, дали промяната в статута е станала със знанието и участието на сетра Ви (включително и чрез предоставяне на пълномощно) или без нейно знание. В първия случай на практика е взето решение от всички съсобственици за промяната на статута и при липса на друга уговорка всички съсобственици участват в разходите по изпълнението му съразмерно с дела си. Във втория случай определена сума (но не точно направените разноски) може да се претендира по правилата за неоснователно обогатяване (чл. 55-59 от Закона за задълженията и договорите).
Поздрави!
За повече информация: http://bgkantora.bg |
За контакти
Тагове
Популярни въпроси - Земеделска земя
Виж всички въпроси
земеделска земя Здравейте! Имам земеделска земя. Становището на общината е за строеж на вилно строителство! Аз не искам да си строя вила, а жилище за жилищно... Последен отговор - 29.10.2023 от адв.Галина Чанкова
2 Отговори
статут на зем земя. Здравейте,земеделска земя със статут 5 и 10 категория изоставени ниви и два парцела друг вид недървопроизводителна гора.Въпрос;Необходими ли са... Последен отговор - 26.06.2023 от Таня Китик
1 Отговори
Къмпинг - изисквания? Здрвейте, разполагам с парцел - земеделска земя. Идеята ми е да направя нещо като къмпинг, като изградя палатки и други помещения, които ще са без... Последен отговор - 30.08.2023 от Кристина Найденова
1 Отговори
За триене!!! ...... Последен отговор - от
0 Отговори
. . Последен отговор - от
0 Отговори
Задай въпрос!
Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!


Анкета
