Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

По нот.акт съм собственик на дворно място, а в общината ми казват че това е зем.земя по чл.19

26.08.2016 - Земеделска земя - 2 Отговори     (0)

Здравейте,
На 70 години съм и от както се помня живея в бащината си къща в с.Млада гвардия, обл.Варна.
През 1991 г. се сдобих с Нотариален акт по обстоятелствена проверка по наследство и давност, с който съм признат за собственик на дворно място и къща в с.Млада гвардия. Не отдавна ми стана известно, че имотът ми бил извън регулацията на селото и се води земеделска земя по чл.19, с две думи общинска. От общината и общ.служба по земеделие ми обясниха, че това е така защото не съм подал заявление за възстановяване на собствеността на имота в срок. Ама как да подам такова, когато имота никога не е бил внасян в ТКЗС, не е бил отчуждаван и т.н. Винаги се е ползвал от мен и семейството ми.А ако съм знаел, че статута на имота е такъв, щял съм да подам такова заявление наред със заявленията за другите земи които са ми възстановени. От общ. служба по земеделие ми казаха още, че нотариалният ми акт не важи и че трябва да доказвам собствеността си тепърва. Вярно ли е това и какво да правя ?

									Николай Радев Русев

Николай Радев Русев

Отговори (2)    Коментара (1)

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

29.08.2016

Отговор: Земите по чл.19 не са собственост на общината, тя само ги стопанисва. Вероятно не е земеделска земя, а "друга селищна територия". Тъй като не е имало документ за собственост преди време, това е причината земята да мине за стопанисвне в общината.
Нотариалният Ви акт "важи", а и сте доказали право на собственост вече.
Можете да извадите комбинирана скица за имота, от която да е видно каква територия е била в годините назад - двор, ливади и т.н. Ако къщата е строена отдавна, вероятно имате някакви строителни книжа - позволителен билет, проект. Ако не, можете да се снабдите с удостоверение за търпимост. Което вероятно и сте направил, тъй като иначе няма как нотариусът да Ви издаде нотариален акт и за къщата. В общи линии, в момента владеете имота на правно основание годно да Ви направи собственик - нотариален акт. И тече още придобивна давност във Ваша полза, която е пет годишна. В заключение, мога да Ви кажа, че не е необходимо Вие да доказвате собственост, защото вече сте го сторил. Ако някой твърди обратното, да го направи и докаже по установения ред.



За повече информация: http://mitkovalawyers.com | За контакти

											Николай Радев Русев

Николай Радев Русев

31.08.2016

Коментар: Проблемът ми е, че в службата по земеделие отказват да ми издадат скица, дори не ми приемат искането за издаване на скица, защото имота се водел по чл. 19.Можело да ми издадат такава само след искане от съда.


За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

31.08.2016

Отговор: С копие от нотарилания Ви акт подавате заявление и искате да се входира, взимате си и входящ номер. Обяснявате им, че са длъжни да го входират и ако ще Ви отказват, да го направят писмено. След като изтекат седем дни и няма отговор или издадена скица, подавате жалба срещу мълчалив отказ. Жалбата се подава в административен съответния съд мо местонахождение на имота.
Ето линк към съдебно решение по сходен казус:
http://www.admcourt-bs.org/CMS_ADM/images_content/386_2012R.htm



За повече информация: http://mitkovalawyers.com | За контакти

Популярни въпроси - Земеделска земя

Виж всички въпроси

продажба земеделска земя Здравейте,наследници сме на 30 декара поземлен имот :аз,сестра ми и майка ни !Искам да продам моята част.Опитах да разговарям със сестра ми за да стигнем... Последен отговор - 16.09.2018 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Изплащане на част от рента Имам подписан договор с арендатор за наем на 10 дка земеделска земя, който изтича настоящата година. Аз не поднових договора със стария арендатор, а... Последен отговор - 3.09.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

аренден договор. здравейте, купих земеделска земя на 05.09.2018 с аренден договор сключен през 2015 но влизащ в сила на 01.10.2018. Могали да разваля договора следкато не е влязал в... Последен отговор - 18.09.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Как да разбера обработва ли се земеделската ми земя? Собственик съм на 12 дка земеделска земя, четвърта категория. Преди няколко години арендаторът ми заплати еднократно рента, но след това представи... Последен отговор - 16.09.2018 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори

закупуване на прилежаща площ към сграда - апартамент притежавам апартамента от 07.01.2016 год.но ми искат да заплатя -сума по чл.27а,ал.4 от ЗСПЗЗ/-от10.02.2011-10.01.2016г предходни години правилно ли е това .Как се... Последен отговор - 16.09.2018 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив