Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Питане относно нотариален акт

02.03.2020 - Правни казуси - 3 Отговори     (0)

Здравейте
Искам да попитам нещо неясно за мен:)
Имам нотариален акт за учредено право на строеж за апартамент в жилищтна зграда което е безсрочно.Онзи ден сградата взе Акт 14 което автоматично ми дава право на собственост.Въпроса е след като зградата вземе Акт 15 и след това Акт 16 да сменям ли нотариалния акт за учреденото право на строеж с нотариален акт за собственост или не е проблем да си стоя с този акт следващите 10 години ? Какво ще ме посъветвате за да неми оспори някои собстенноста?
Поздрави :)

									Иван Стоянов

Иван Стоянов

Отговори (3)    Коментара (1)

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

02.03.2020

Отговор: Здравейте, г-н Стоянов,

достатъчен е нотариалният акт за учредяване право на строеж и разрешение за ползване или удостоверение за въвеждане в експлоатация на сградата. Не е необходимо да се снабдявате с нов нотариален акт.



За контакти

											адв. Симеонова

адв. Симеонова

04.03.2020

Отговор: Здравейте, г-н Стоянов!

Изцяло подкрепям отговора на колегата Митова.
Единственото, което искам да допълня, е, че при това положение, при евентуална сделка ще трябва да представите освен нотариалния акт и копия от Акт 14, Акт 15 или Акт 16 (последният, който е издаден към момента), за да удостоверите, че сградата е приключена на съответния етап.
Въпреки това, аз също Ви съветвам да НЕ се снабдявате с нов нотариален акт - такъв не Ви е необходим, а струва немалко пари.
Предвид, че още при първата сделка с имота, проблемът ще бъде преодолян, не си заслужава - нито да плащате, нито да събирате документи за нов нотариален акт.
Така или иначе - СОБСТВЕНОСТТА ВИ НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ ОСПОРЕНА.
Живейте спокойно - снабдете се с копия от Акт 15 и Акт 16, когато бъдат издадени, и нищо друго не Ви е нужно.

С поздрав: адв.Симеонова

София, ул. "Христо Белчев" 18
тел. 0884 94 52 56 или 0898 20 60 91
имейл: advokatsimeonova@yahoo.com



За повече информация: http://exlege.bg | За контакти

											Иван Стоянов

Иван Стоянов

04.03.2020

Коментар: Много ви благодаря адв. Симеонова :) бяхте полезна със съвета


За контакти

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

08.03.2020

Отговор: Здравейте господин Стоянов!
След като притежавате нотариален акт за учредено право на строеж за същата жилищна сграда, за която вече е наличен акт 14 и следват акт 15 и 16 не е задължително да правите нов нотариален акт, но е добре да се снабдите с удостоверение за въвеждане в експлоатация на сградата.
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. Три уши, 1, етаж 3, офис 1
телефон за връзка- 0887 201 222



За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

чл. 14, ал. 4, ЗУЕС Здравейте, Съгласн чл. 14, ал. 4, ЗУЕС, Едно лице може да представлява най-много трима собственици и/или ползватели. Колко гласа има общо, като брои и себе... Последен отговор - 14.09.2020 от адв.Галина Чанкова

3 Отговори

Възстановяване на земеделска земя Здравейте, свекър ми е наследник на 60 дка земеделска земя в землището на с.Ярджиловци обл. Перник, въпроса ми е какво да предприеме, като когато са били... Последен отговор - 14.09.2020 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Обсебен Съсобствен Имот Наследих от баща си процент в магазин който той е получил от реституция. Магазина има много съсобственици. Трима човека, мажоритарен собственик 51%, друг... Последен отговор - 18.10.2020 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Моля за отговор Здравейте, Съгласн чл. 14, ал. 4, ЗУЕС, Едно лице може да представлява най-много трима собственици и/или ползватели. Колко гласа има общо, като брои и себе... Последен отговор - 3.09.2020 от адв. Симеонова

1 Отговори

пари при чси имам задържани 6000лв през последните 8 години одържани ми от инвалидната ми пенсия от 200лв всеки месец но не са разпределени до сега на... Последен отговор - 31.10.2020 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив