Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Отстъпено право на строеж върху държавна земя с договор.

05.04.2020 - Правни казуси - 1 Отговори     (0)

Имам построена масивна вилна сграда в груп строеж /мазета и етаж/ по одобрен проект, но
без покрив. От 20 години имам здравословни проблеми, които не ми позволиха да я довърша.
Точка 3 от договора е: Преобретателят е длъжен да ЗАСТРОИ местото по одобрен план в
5 годишен срок. Ако не ЗАПОЧНЕ строежа в този срок отстъпеното право на строеж се отнема.
При положение, че съм започнал строежа в указания 5 годишен срок може ли да ми отнемат
правото на строеж? Kak да тълкувам в точка 3 думата ЗАСТРОИ и ако не ЗАПОЧНЕ?

									Georgi Ivanov

Georgi Ivanov

Отговори (1)   

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

05.04.2020

Отговор: Здравейте господин Иванов!
Ще се опитам да Ви изложа моя хипотеза по поставените от Вас въпроси, което не означава, че няма да има и други отговори, респективно мотиви в различна от изложеното от мен.
ПРАВОТО НА СТРОЕЖ е ограничено вещно право, по силата на което едно лице може да построи сграда (постройка) върху чужда земя и да стане изключителен собственик на постройката.
Най- често поставяният въпрос в практиката е от кой момент възниква правото на строеж и за щастие на този въпрос има единно становище, че то може да бъде учредено както преди сградата да бъде построена, така и след като е била построена.
В настоящия казус става въпрос за вече построена сграда, собственост на лице- държавата, различно от лицето – собственик на земята. След като сградата е завършена на фаза груб строеж, то тя е годна да бъде предмет на отделно право на собственост. Приемането на грубия строеж от съответната комисия по строителен контрол трансформира правото на строеж в право на собственост, без правото на строеж да се погасява или губи.
То продължава да съществува и негов носител продължава да бъде лицето, построило сградата, т.е. Вие.
Т.е., от момента на завършване на сградата в груб строеж, продължават да съществуват едновременно право на собственост върху постройката и право на строеж върху земята. Необходимостта от продължаване на живота на правото на строеж, дори след построяване на сградата, се обуславя от неговата безсрочност (освен ако то не е уговорено за определен срок), така че то може да надживее сградата. В тази насока чл. 66, ал. 2 от Закона за собствеността дава яснота по въпроса, предвиждайки, че правото на строеж не се погасява, ако постройката или част от нея погине, освен ако в акта за учредяването е предвидено друго.
С други думи - Вие сте възползвали от предоставеното Ви право на строеж и в 5- годишния срок сте построили сграда в груб строеж съгласно действащия към момента РЗП / регулационно- застроителен план/ и не би следвало да има причини, поради които да Ви бъде отнето. Остава да довършите строежа от груб до окончателен вид.
Успех Ви пожелавам!
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. "Три уши", 1, етаж 3, офис 1
телефон за връзка: 0887 201 222



За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

придобиване на мазе по давност Здравейте, може ли мазе да бъде придобито по давност след като не е самостоятелен обект и по този начин да се лиши апартамент от избено помещение - тъй... Последен отговор - 26.10.2021 от Иван Иванов

4 Отговори

сутерен със статут кафе-търговски обект Здравейте, притежаваме имот, на ниво -1, сутерен, без никакви прозорци, с отделен външен вход. По нотариален акт имотът е Кафе, търговски обект. Така или... Последен отговор - 17.10.2021 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Събаряне на селскостопанска постройка. Здравейте! В парцела ми освен двуетажна къща и гараж като самостоятелен обект има и едноетажна селскостопанска постройка със застроена площ 32... Последен отговор - 23.10.2021 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Образуване на нов УПИ Здравейте!Собственик съм на дял от УПИ,като моят дял е 994 кв.м а другият е500кв.м Лицето на моят дял е 4 м.Имам нотариално заверено споразумение за ползване... Последен отговор - 10.10.2021 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори

Имот срещу гледане и издръжка на възрастен човек Здравейте, имам нотариален акт за имот срещу издръжка и гледане на човек, който неодавна почина. Трябва ли да подавам някъде документи или помправо... Последен отговор - 24.10.2021 от адв. Симеонова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив