Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Навес в общ двор.

02.07.2019 - Строителство - 2 Отговори     (0)

Здравейте,живеем в къща с два отделни етажа,но общо дворно място.Другият собственик щеше да прави навесче за да не му капе,а направи много висок навес с маса,столове,цветя,който затъмнява едната ни стая,тъй като стига до вторият етаж на къщата.Построи го в наше отсъствие.Законен ли е този навес?

									Радост

Радост

Отговори (2)   

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

02.07.2019

Отговор: Здравейте, Радост,

съгласно чл. 32, ал. 1 от Закона за собствеността общата вещ се използува и управлява съгласно решението на съсобствениците, притежаващи повече от половината от общата вещ. В случая доколкото се разбира от написаното от Вас, притежавате равни идеални части със съседа Ви от дворното място, поради което е било необходимо писменото Ви съгласие за изграждане на навеса.
Според чл. 151, ал. 1, т.12 от ЗУТ не се изисква разрешение за строеж за изграждане на градински и паркови елементи с височина до 2,5 м над прилежащия терен. В случая е необходима допълнителна информация относно височината на навеса, за да се отговори дали е било необходимо и разрешение за строеж.



За контакти

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

07.07.2019

Отговор: Здравейте Радост!
Допускам, че, независимо от факта, че дворното място е общо, всеки един собственик е определил коя част от същото да ползва. При това положение, всеки един от двамата не трябва да пречи на другия. Съгласно ЗУТ, не се изисква разрешение за строеж на навес с височина до 2.5 метра. Не мога да преценя, след като същият достига до втория етаж на къщата минава ли тази височина. Ако минава - тогава може да се защитите по съдебен ред.
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. Три уши, 1, етаж 3, офис 1
телефон 0887 201 222



За контакти

Популярни въпроси - Строителство

Виж всички въпроси

Затваряне на покривна тераса Здравейте, в процес на покупка на имот съм, който притежава покривна тераса 46 кв. м., разпределена на 2 части - 18.5 кв. и 27.5 кв. Върху по-малката част бих... Последен отговор - 29.09.2020 от Адвокат Николина Митова

3 Отговори

Разрешение за строеж Здравейте , интересувам се от следния казус, имам имот с УПИ за жилищно строителство , на кадастралната скица пише " с височина до 10метра" имота е 600кв.и... Последен отговор - 31.08.2020 от адвокат Милена Миткова

3 Отговори

преместваем обект и зут Здравейте Имам намерение да поставя преместваема конструкция тип метален скелет със сандвич панели разположен в собствен имот УПИна стъпки, без... Последен отговор - 31.08.2020 от Nikolay

2 Отговори

Въпроси за строеж на къща Здравейте, На скоро закупих 600 кв.м. парцел в землището на с. Златитрап, Пловдивско. Започнах да събирам и проучвам оферти за проектиране и... Последен отговор - 14.09.2020 от Г. Чонов

2 Отговори

Имот с нотариален акт Казусът ми е следния: закупих парцел с вила. Парцела и вилата са описани в нотариалния акт, това означава ли ,че вилата е законна? Нотариалния акт на... Последен отговор - 25.09.2020 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив