Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Може ли да се узакони имот и да се продаде без всички наследници?

22.07.2012 - Правни казуси - 3 Отговори     (0)

Дядо ми е собственик на 13 от къща с двор,може ли да се продаде имота от другия наследник без разрешението на дядо ми!?Искам също да попитам може ли да се узакони къщата пак без знанието на дядо ми?

									Виола

Виола

Отговори (3)   

											Десислава Щебетовска

Десислава Щебетовска

22.07.2012

Отговор: Съгласно чл.184. (1) - " Строежи, извършени незаконно до влизане в сила на този закон (вижте ЗУТ и закон за собствеността), могат да бъдат узаконени по искане на собственика, ако са допустими по разпоредбите, които са действали по времето, когато са извършени, или по действащите разпоредби." и "(5) Строежите се узаконяват на името на собственика на земята, на името на лицето, на което е учредено право на строеж, или на името на лицето, което има право да строи в чужд имот по силата на специален закон. Ако строежът е изграден от несобственик, отношенията между строителя и собственика се уреждат съгласно изискванията на чл. 72 - 74 от Закона за собствеността."
Тоест - по искане на собственика и на негово име става узаконяването на имот.
Не, не може да продадете къщата без знанието на дядо Ви. Ако и той е собственик на къщата, продавач на имота освен другия собственик е и той. Нотариуса ще иска или нотариално заверено пълномощно от него, че е съгласен другия да проде без него, или ще трябва и той да дойде на сделката. Ще поиска и удостоверение за наследници, от което ще стане явно колко и кои са наследниците.



За повече информация: http://imot.goddess.bg | За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

23.07.2012

Отговор: Всеки от наследниците може да се разпорежда само със своята част, но не и с целия имот. При това, ако продава, трябва първо да предложи на другите съсобственици да купят. Колкото до узаконяването, може да я узакони един от собствениците, но това ще ползва и останалите.


За повече информация: http://mitkovalawyers.com | За контакти

											Димитър Велков

Димитър Велков

25.07.2012

Отговор: Здравейте!
Другият наследник може да продаде като идеална част само своята част от наследството, но преди това е задължен да го предложи на дядо ви. Предложението, както и отказът се удостоверяват нотариално.



За повече информация: http://biznesimoti.com | За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Наследствена земя Съсобственик съм на 3 декара наследствена земя със статут Ливада( в договора е записано кой коя част от земята може да ползва), искам да я заградя и... Последен отговор - 25.09.2018 от Адвокат Николина Митова

7 Отговори

Стари нотариални актове Здравейте! Имам къща, която от как е построена пет пъти е сменяла собственика си. Освен собствения си нотариален акт аз имам предишните два. Трябва ми... Последен отговор - 16.09.2018 от адв.Галина Чанкова

4 Отговори

Отказ от наследство Здравейте, през 1992 г. с решение на Поземлена комисия държавата възстановява имоти - земи и гори на покойния ми прадядо в провинция, починал през 70-те... Последен отговор - 17.09.2018 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Помощник на ЧСИ ми взе неправомерно парите Здравейте! Поради стечения на обстоятелствата имам 3 запора от трима ЧСИ. В службата ми всеки месец ми удържат по ведомост сума (за самотен родител с... Последен отговор - 18.09.2018 от Бисер Захариев

2 Отговори

Помощник ЧСИ запорира банковата ми сметка и ми взе неправомерно парите. Упорито... Здравейте! Поради стечения на обстоятелствата имам 3 запора от трима ЧСИ. В службата ми всеки месец ми удържат по ведомост сума (за самотен родител с... Последен отговор - 18.09.2018 от адв. Симеонова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив