Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Използване на неделим апартамент от единия брат

31.08.2017 - Квартира - 1 Отговори     (0)

Здравейте! Проблемът е следния:
Един неделим апартманет е наследен от двама братя. В продължение на дълго време не се ползваше от нито един от двамата. Поради стечение на обстоятелствата на единия брат се налага да се нанесе там, понеже не разполага с друг имот който да използва. Другият брат е твърдо против и изполва заплахи. Въпросът ми е имали право нанасящият се брат да ползва апартамента без да среща някакви пречки от братът, които е против?

									xXx

xXx Друго

Отговори (1)   

											адв. Симеонова

адв. Симеонова

01.09.2017

Отговор: Здравейте!

Да, има!
Според чл.31 от Закона за собствеността, "Всеки съсобственик може да си служи с общата вещ съобразно нейното предназначение и по начин да не пречи на другите съсобственици да си служат с нея според правата им." НО:
Според алинея 2, Вие ще дължите на брат си, обезщетение за това, че ползвате и неговия дял:
"Когато общата вещ се използува лично само от някои от съсобствениците, те дължат обезщетение на останалите за ползата, от която са лишени, от деня на писменото поискване."
И тук още едно НО: - обърнете внимание на последното подчинено изречение - такова обезщетение се дължи, само когато е поискано, при това ПИСМЕНО. До тогава все още не се дължи нищо.
Ако случайно не успеете да се разберете, има чл.32 от закона за собствеността, който предлага и вариант за съдебно разрешаване на спора, но не Ви съветвам да тръгвате по този път.
Не знам подробности, но ако отговаряте на условията да Ви бъде възложено жилището, за Вас ще е по-добре да предизвикате производство по делба на имота (това, че е неделим, не значи, че не може да е проблем на делба, а само, че не може да се раздели на по-малки части.
В такъв случай се поставя в дял на единия съсобственик, а другите се обезщетяват с друго имущество (ако има такова в наследството) или в пари. Тази процедура може да се случи както доброволно (пред нотариус), така и принудително - пред съда.

С информацията, която давате, не може да се каже много повече...

С поздрав: адв. Симеонова
София, ул. "Христо Белчев" 18
0898 20 60 91
0884 94 52 56
имейл: advokatsimeonova@yahoo.com



За повече информация: http://exlege.bg | За контакти

Популярни въпроси - Квартира

Виж всички въпроси

Здравейте!Имам проблем с хазяйката си.Заплашва ме със съд!Какви възможности имам? Здравейте!Имам проблем с хазяйката си.Заплашва ме със съд!Какви възможности имам? Под наем съм от около 5 години,като договор съм подписала само... Последен отговор - 14.12.2017 от адв. Симеонова

5 Отговори

Некоректен наемодател Казуса е следният:Наемам квартира в петък и събота се нанасям,като съм предупредила,че съм с малко дете на възраст между 3-4 години..Идната седмица... Последен отговор - 4.02.2019 от адв. Симеонова

3 Отговори

Къща за гости Отскоро имам къща за гости. Трябва ли да регистрирам и как гостите си? При проверка от органите на реда в къщата, гостите ми какви документи ще трябва да... Последен отговор - 18.07.2019 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

За депозит Здравейте! Имам следния казус. Преди 10 месеца с приятели наехме квартира чрез агенция. Наемодателката присъстваше само на подписването на договора, а... Последен отговор - 27.07.2020 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Невърнат депозит Здравейте! Имам следния казус. Преди 10 месеца с приятели наехме квартира чрез агенция. Наемодателката присъстваше само на подписването на договора, а... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив