Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Изчисляване

11.01.2019 - Правни казуси - 1 Отговори     (0)

Здравейте!
Може ли да ми кажете, какво би следвало да се удържа при запор. Ще получавам чиста заплата в размер на 850лв. Имам две деца под 18г. Не знам дали правилно съм разбрала, но от 850лв вадя МРЗ- 560лв и на разликата, в случая 290лв ще се направи удръжка в размер на 1/4? Правилно ли е, или от нетната заплата директно се удържат 1/4? Благодаря ви предваретелно!

									Теодора

Теодора

Отговори (1)   

											адв. Симеонова

адв. Симеонова

11.01.2019

Отговор: Здравейте, Теодора!
За съжаление, не сте разбрали добре - това, което ще Ви удържат е 1/4 от нетното Ви трудово възнаграждение.
Текстът на ГПК , който Ви е заблудил, вероятно е този на чл.446А, ал.3, а именно:
"Когато от основанието на постъпленията по банковата сметка е видно, че те представляват възнаграждения за работа, банката не изпълнява запора до размера на минималната работна заплата, освен за задължения за издръжка."
Това обаче се отнася само за случаите, когато с тези удръжки ще се засегне размерът на оставащата част от възнаграждението така, че лицето да получава сума под минималната работна заплата. Т.е., ако нечие възнаграждение е 600.00 лева, и той има деца под 18г., които издържа, след удръжките би следвало да получи 450.00 лева. Но текстът, който цитирах по-горе го защитава, като ограничава банката да не може да прави удръжки в такъв размер, а може да удържи само онези 40.00 лева, които са над минималната работна заплата.
Във Вашия случай, обаче, излиза следната сметка: 850 - 212.50 = 637.50 лв.
Следователно не попадате под закрилата на цитирания текст и ще Ви се удържат тъкмо 212.50 лв, и то при условие, че докажете, че доходът е от трудово възнаграждение (в противен случай спират цялата сума). Това става с извлечение от банковата сметка (държат да е със син (мокър) печат от банката), което се представя на ЧСИ, за да може той да констатиран факта, че това е трудово възнаграждение.

А обмислете и варианта да се ангажирате пред ЧСИ (прави се с декларация или предложение за споразумение), че ще плащате ежемесечно например по 200.00 лева. Ако взискателят не се възпротиви на предложението, ЧСИ ще вдигне запора Ви така, че да можете да си теглите парите на банково гише (банковата карта си остава блокирана).

С поздрав: адв. Симеонова
София, ул. "Христо Белчев" 18
тел.0884 94 52 56 или 0898 20 60 91
имейл: advokatsimeonova@yahoo.com



За повече информация: http://exlege.bg | За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Смяна на нотариален акт Здравейте.Имам нотариален акт за учредено право на строж но след изминати 2 години зградата е построена и получих копие от Акт 15 и удостоверение за... Последен отговор - 23.01.2022 от адв.Галина Чанкова

4 Отговори

Възбрана на имот от ЧСИ Здравейте, има ли вариант да продам жилище с Възбрана от ЧСИ, свързана с плащане на издръжка на дете до 18г. Демек жилището ще ми е гарант че ще плащам... Последен отговор - 20.12.2021 от адвокат Милена Миткова

3 Отговори

Продажба на имот с Възбрана Здравейте, има ли вариант да продам жилище с Възбрана от ЧСИ, свързана с плащане на издръжка на дете до 18г. Демек жилището ще ми е гарант че ще плащам... Последен отговор - 19.12.2021 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Възбрана на имот от ЧСИ Здравейте, има ли вариант да продам жилище с Възбрана от ЧСИ, свързана с плащане на издръжка на дете до 18г. Демек жилището ще ми е гарант че ще плащам... Последен отговор - 19.12.2021 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

правни въпроси Съсобственник с 1/2 ид.част от къща По новия кадастр.план е двуетажна , а по стария едноетажна.Другият съсобственик е зет ми с когото не сме в добри... Последен отговор - 16.01.2022 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив