Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Имот, придобит чрез давностно владение

05.02.2013 - Данъци и такси - 1 Отговори     (1)

Здравейте, днес получих вписано съдебно решение, в което съдът приема за установено по отношение на община В.дол, че аз и брат ми сме собственици на имот/нива/, придобит по давност въз основа на владение упражнявано в периода от 2001 г. до 2012 г., чрез присъединяване на владението от праводателя ни /баща ни/ в периода 1963 г.-2001 г. на основание чл.124 от ГПК.
1.придобитият имот доход ли е за мен и брат ми и трябва ли да го декларираме в данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ
2. Ако го продадем тази година, получената сума доход ли е за нас и трябва ли да го декларираме догодина в данъчната декларация по чл.50 от ЗДДФЛ?
Това, че сме владяли този имот над 10 години и чрез присъединяване на владението от наследодателя ни /баща ни/ от 1963 г. до 2001 г., може ли да се приема, че имота сме го придобили, както въз основа на давностно владение, така и въз основа на наследство, за да не се счита за доход продажбата на наследствен имот?

									Виктория

Виктория

Отговори (1)   

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

06.02.2013

Отговор: Законът за местните данъци и такси, гласи, че данък при безвъзмездно придобиване на имущества се дължи и при придобиване на недвижими имоти и ограничени вещни права върху тях по давност. Основа за определяне на данъка е оценката на имуществото в левове към момента на прехвърлянето, а при придобиване по давност - към момента на издаване на акта, удостоверяващ правото на собственост, който подлежи на вписване. Това, всъщност е местният данък, който е различен за всяка община.
Колкото до начина на придобиване, зависи какво пише в съдебното решение. Според Закона за данъците върху доходите на физически лица, чл.13, ал.1, т.26 - не се облагат доходите от продажба или замяна на имущество, придобито по наследство и завет, както и на имущество, реституирано по реда на нормативен акт.
Пак според същия член, но т.1 - необлагаеми са доходите от продажба или замяна на до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години.
В заключение, придобитият имот не е доход; ако го продадете сега, декларирате дохода от продажбата и дължите данък.



За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти

Популярни въпроси - Данъци и такси

Виж всички въпроси

Данък от наем на апартамент на физическо лице Здравейте, собственичка съм на апартамент, прехвърлен с дарения от родителите ми, които са запазили една стая с право на ползване. Апартаментът към... Последен отговор - 27.03.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Покупка на вече регистрирано МПС Здравейте! Купувам си МПС регистрирано в Стара Загора, а аз съм с постоянно жителство в Хасково, но не живея там, освен това МПС-то е Мотор, който... Последен отговор - 14.03.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

давностен срок данък сгради и такса смет Здравейте! Имам задължение над две хиляди лева за данък сгради и такса смет. Това задължение е от 2012 г. насам. Ходих в една от софийските общини за да... Последен отговор - 16.03.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Данък МПС Здравейте ! Имам решение на ТЕЛК над 75% . Въпроса ми е имам ли облекчение за данък на мотопед или мотоциклет ! Последен отговор - 23.03.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Имаш ли право да си преустроиш апартамента на 2 отделни и единия да го отдадеш... Здравейте искам да попитам има ли комшийката ми право да си преустрои апартамента на 2 отделни с единия да го отдаде под наем? И наемателите даже и да не... Последен отговор - 1.04.2018 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив