Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Имот

17.08.2017 - Правни казуси - 3 Отговори     (0)

Искам да попитам,какви са ми правата и мога ли да направя нещо по този случай за да си запазя моята 1/3 част.Случаят е такъв,преди години баща ми почива.Наследници на апартамента сме майка ми,сестра ми и аз.В момента работя в чужбина.А майка ми и сестра ми са си прехвърлили тяхните частии на сестра ми малката и дъщеря.Аз отказах да си дам моята част.Мога ли да си я търся или губя имота си?Какво трябва да направя?Благодаря ви предварително!

									Didi Todorova

Didi Todorova

Отговори (3)   

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

17.08.2017

Отговор: При положение, че не сте прехвърлила собствените си идеални части от правото на собственост върху апартамента, сте съсобственик на същия с дъщерята на сестра Ви. Вероятно прехвърлянето от страна на майка Ви и сестра Ви е извършено чрез дарение, за да избегнат изискването на чл. 33 от Закона за собствеността и да предложат за продажба собствените си идеални части първо на Вас като съсобственик.


За контакти

											адв. Симеонова

адв. Симеонова

18.08.2017

Отговор: Здравейте, г-жо Тодорова!

Отговорът на колегата Митова е точен и конкретен.
Искам единствено да допълня, че ако не са постъпили както тя предполага (дарение), а е извършена продажба на имота, Вие можете да атакувате тази продажба по реда на посочения от колегата Митова чл.33 от Закона за собствеността.
А дарението може да бъде атакувано, евентуално, след смъртта на майка Ви, ако нарушава Вашата запазена част.

С поздрав: адв. Симеонова
гр. София
ул. "Христо Белчев"18
0884945256
0898206091
advokatsimeonova@yahoo.com



За повече информация: http://exlege.bg | За контакти

											адв. Симеонова

адв. Симеонова

18.08.2017

Най-добър отговор*: А, сега виждам, че Вие сте записали, че притежавате 1/3 от апартамента. Това би било истина, ако жилището е било на баща Ви, без майка Ви да има дял. А ако апартаментът е придобит по време на брака на родителите Ви, на възмездно основание (покупка, замяна), то майка Ви е имала 1/2 от жилището към момента на смъртта на баща Ви. Така че между Вас трите е разделена само другата 1/2 по равно, т.е. в такъв случай Вие бихте имали не 1/3, а 1/6 от правото на собственост.

И не се притеснявайте напразно - няма нужда да правите каквото и да било, за да запазите своята част, независимо дали е 1/3 или 1/6. Тя си е Ваша.
Дори придобивната давност не работи срещу Вас, доколкото сте съсобственици и е трудничко да се придобие по давност делът на състобственик - трябва да се отбиват всички опити на собственика да ползва имота. Ако такива няма - и давност няма.

С поздрав: адв. Симеонова
гр. София
ул. "Христо Белчев"18
0884945256
0898206091
advokatsimeonova@yahoo.com



За повече информация: http://exlege.bg | За контакти
* Потребителят задал въпроса е гласувал за този отговор като най-добър

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Отлагане на дело Здравейте, Има ли лимит на това, колко пъти може да се отложи едно дело? В случая става въпрос за многократно отлагано дело, защото един от двамата... Последен отговор - 3.10.2021 от адв.Галина Чанкова

3 Отговори

пропуснат срок за узаконяване на лозе по параграф Родителите ми са пропуснали срока за подаване на молба към общината за узаконяване на лозето раздаванаи по параграф. В момента лозето е възтановено на... Последен отговор - 10.10.2021 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

сутерен със статут кафе-търговски обект Здравейте, притежаваме имот, на ниво -1, сутерен, без никакви прозорци, с отделен външен вход. По нотариален акт имотът е Кафе, търговски обект. Така или... Последен отговор - 12.10.2021 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Образуване на нов УПИ Здравейте!Собственик съм на дял от УПИ,като моят дял е 994 кв.м а другият е500кв.м Лицето на моят дял е 4 м.Имам нотариално заверено споразумение за ползване... Последен отговор - 10.10.2021 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори

пропуснат срок за узакаоняване на имот-лозе Пропуснали сме срока за модаване на молба за узаконяване на лозе по параграф 4. Лозето е възтановено на други хора. Имаме къщичка в мястото. Имахме... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив