Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

наследство

04.09.2018 - Данъци и такси - 2 Отговори     (0)

Бащата на децата е починал.
Нямат брак с майката.
Имотът е закупен от родителите на починалия, но на негово име.
Кой го наследява и в какви проценти?
Благодаря!

									Лена

Лена

Отговори (2)   

											адв. Симеонова

адв. Симеонова

04.09.2018

Отговор: Здравейте, Лена!
За такива случаи, спор няма - децата наследяват при равни дялове (чл.5 от Закона за наследството).
Майката няма право да наследи, тъй като не е била в брак с бащата, а неговите родители пък нямат право да го наследят, щом има живи деца (същото се отнася за внуци, правнуци и пр.)
Колкото до факта кой точно е купил имота, това е без значение - ако собствеността е била на бащата, децата я наследяват при равни дялове - т.е. при две деца, всяко получава по 1/2, при три - по 1/3 от собствеността на имота и пр.
Това, което е важно да проверите, е дали родителите не са си запазили правото на ползване на имота (много често се прави така). В този случай, децата наследяват т. нар. "гола собственост" до смъртта на баба си и дядо си. Едва след тяхната смърт ще бъдат пълноправни собственици, освен ако бабата и дядото (или който от тях е жив) се откажат от ползването. Това се прави с изрична декларация пред нотариус.

С поздрав: адв. Симеонова
София, ул. "Христо Белчев" 18
тел.0884 94 52 56 или 0898 20 60 91
имейл: advokatsimeonova@yahoo.com



За повече информация: http://exlege.bg | За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

04.09.2018

Отговор: Щом починалият има деца, те наследяват при равни дялове цялото му имущество, което той е притежавал към момента на смъртта си. Например, ако децата са две - по 1/2, ако са три по 1/3 и т.н.


За повече информация: http://mitkovalawyers.com | За контакти

Популярни въпроси - Данъци и такси

Виж всички въпроси

Прехвърляне на съсобственост Здравейте! Баба ми е съсобственик на земя. Почина януари 2017г и данъците за нейния дял са плащани последно за 2016г. Извадено е у-е за наследници – майка ми... Последен отговор - 17.03.2019 от адв.Галина Чанкова

3 Отговори

Платен данък в друга община Здравейте! Закупих автомобил през 2018 г., чийто данък е платен в община, различна от Столична. С изненада установих, че дължа втори път този данък,... Последен отговор - 11.03.2019 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Данъчно несъответствие Имам наследствена къща в централната част на гр.Габрово. Построена е върху държавна земя с договор за отстъпено право между общината и баща ми през 1955г.... Последен отговор - 18.03.2019 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

Данък МПС Здравейте! Имам решение на ТЕЛК 56:% до края на месец март При явяване на ГТП в общината платих пълният размер на данък МПС За ГТП от предходната година... Последен отговор - 12.03.2019 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Платен данък и срок за произнасяне Здравейте! Закупих автомобил през 2018 г., чийто данък е платен в община, различна от Столична. С изненада установих, че дължа втори път този данък,... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив