ВПИСАН ДОГОВОР ЗА НАЕМ НА ИМОТ


Договор за наем с дълъг 10 годишен срок,е нотариално заверен и вписан в Агенцията по вписванията.Договора е прекратен поради възникнало напрежение между страните,още след първия месец от действието му,и имота е предаден на собственика му,но договора не е отписан.Наемателят чуждестранен гражданин напуснал страната ни, в неизвестност.Има ли решение на въпроса освен незнайно колко дълги съдебни процедури.Така с тази си тежест собственика не може да се разпорежда с имота си нито за наем,нито за продажба.И има ли последици,ако някой отново наеме така с тежестта този имот.

Слави Петров
Брокер
Стара Загора
Отговори (3) Коментара (1)
Отговор:
На вписване в нотариалните книги подлежат само актовете, посочени в чл.112 ЗС и в чл.4 от ПВ, измежду които не е изявлението за прекратяване на наемен договор. Правилникът за вписванията, издаден за прилагане на Глава XI на ЗС „Вписвания", в чл.2 изрично въвежда правилото, че вписване, заличаване и отбелязване се допуска само в изрично посочените от този правилник и закона случаи. Кои вписвания подлежат на заличаване изчерпателно са изброени в чл.13, чл.19 и чл.32 от ПВ - предвидено е заличаване на вписвания на искови молби и решенията по тях, постановени по изчерпателно изброените видове искове, заличаване на ипотеки и възбрани. В обобщение, относно договора за наем на недвижим имот разпоредбата на чл.4, б."е" от ПВ предвижда вписването на този вид договор, но в ПВ не е предвидено вписване на прекратяване на наемен договор, нито извършване на заличаване на вписването на договор за наем на недвижим имот, като такова правило не е закрепено и в закон. Или в случая не са налице условията на закона за извършване на исканото вписване, като същото разрешение е дадено с Определение № 230/02.05.2012г. на ВКС по ч.гр.д. № 35/2012г., 1-во ГО и Определение №210/20.03.2013г. на ВКС по ч.гр.д. №3108/2013г., П-ро ГО.
За контакти
Отговор:
На първо място, собственикът категорично МОЖЕ да се разпорежда с имота си, включително да го продава или отдава под наем. Съдебна процедура в случая няма. Вероятно, към договора има двустранен анекс за прекратяването му по взаимно съгласие.
Дори да не предприеме действия по отбелязване (не вписване) по вписания договор за наем в Имотен регистър, няма нищо притеснително. Особено пък за отдаване под наем. Ако например, имаше вписана ипотека, едва ли щяхте да се тревожите, макар, като "тежест" ипотеката да е по-притеснителна такава и с реални последици. Ако имате конкретни притеснения на база нещо друго, споделете. Но така поднесен казусът Ви няма проблем - имотът е предаден от наемателя на наемодателя, а договорът прекратен.
За контакти
Отговор:
Здравейте господин Петров!
По силата на разпоредбите в ЗЗД и ПВ, правилно договорът за наем е бил вписан. Когато, обаче договорът бива прекратен по инициатива на едната страна, или взаимно съгласие на двете страни, преди изтичане на посочения в договора срок - законът не урежда процедура за отписване. Нито пък, ако водите дело по съдебен ред, респективно влязлото в сила съдебно решение ще е основание за отписване. Отписване на вписан наемен договор не може да се осъществи.
Но, поначало сключването на наемен договор е упражняване на потестативно субективно право, което ще рече, че няма и на се налице пречки пред наемодателя, след прекратяването на наемния договор , същият да сключи нов наемен договор с друго физическо, или юридическо лице и договорът да е валиден.
Следователно, договорът за наем е прекратен, отписване от имотния регистър в Агенцията по вписванията не се следва и са налице всички изисквания на закона пред наемодателя да сключи нов, валиден наемен договор, което и пожелавам.
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. Три уши, 1, етаж 3, офис 1
телефон 0887 201 222
За контакти
Тагове
договор
наем
срок
вписан
агенцията
вписванията
договора
прекратен
имота
предаден
собственика
решение
тежест
разпорежда
последици
имот
вписване
подлежат
прекратяване
наемен
изрично
заличаване
отбелязване
закона
вписвания
изчерпателно
предвидено
недвижим
вписването
извършване
случая
налице
определение
2012г
2013г
процедура
прекратяването
взаимно
съгласие
регистър
друго
наемодателя
договорът
отписване
пред
сключи
валиден
Популярни въпроси - Правни казуси
Виж всички въпроси
Височина на магазин за нехранителни стоки Здравейте, въпросът ни е следния, кооперацията на съседите ни с които сме на калкан е въве-дена в експлоатация 1999г., като сграда с два ,три етажа в едно с... Последен отговор - 20.03.2023 от Алексан Чубукчиян
4 Отговори
Наследство след смърт на единия съпруг Здравейте Съпруга ми е наследник на бащиния имот. Аз като негова съпруга ще получа ли наследство върху този имот, ако той почине преди мен? Последен отговор - 18.02.2023 от адв.Галина Чанкова
3 Отговори
казус за продажба на имот Здравейте! Казусът е следният: Искаме да продадем селска къща и имот от няколко години, но не можем да открием една от наследничките. Търсихме я къде ли... Последен отговор - 4.03.2023 от адв.Галина Чанкова
2 Отговори
Наследствен парцел с дял на Общината - как да се изкупи делът на Общината? В УПИ 1827м наследствен парцел, Общината има 11м собственост. Като в пацела има и една виличка, нанесена в кадастъра, която е руини. Тя е вписана като... Последен отговор - 27.03.2023 от адвокат Милена Миткова
1 Отговори
Незавършен строеж, може ли да се узакони Здравейте, закупихме дворно място със строеж, който не е завършен, построен е само приземен етаж,няма покрив, на плоча е. Нямаме никакви документи,... Последен отговор - от
0 Отговори
Задай въпрос!
Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!


Анкета
