Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Вписани два договора за аренда за една и съща нива

28.02.2014 - Правни казуси - 2 Отговори     (0)

В Службата по вписванията са вписани два нотариално заверени договора за аренда на един и същ имот от двама съсобственика (през март и ноември 2013 г.). Подадено е възражение от първия арендатор. Какво мога да направя (или не мога), за да запазя договора, подаден през ноември?

									Стефанка

Стефанка

Отговори (2)   

											Таня Китик

Таня Китик

28.02.2014

Отговор: Съгласно чл.3, ал.4 от Закона за аренда в земеделието когато някой от съсобствениците е сключил договор за аренда, за останалите съсобственици се счита, че и те са сключили този договор, което е изрично упоменато в чл.30, ал.3 от Закона за собствеността.
Веднъж вписан договор за аренда не може да се съпоставя с арендатора, който го е вписал. Следователно една и съща земя не е редно да се арендува на няколко арендатора.
Договора за аренда е специален и за да е валиден, трябва да е сключен с нотариална заверка на подписите, а за да може правата на арендатора да бъдат противопоставени на трети лица, които придобиват права от същия праводател, той трябва да бъде вписан в нотариалните книги. Следва вписване в съответната служба по вписвания и накрая вписване в общинската служба "Земеделие" по местонахождение на имота. Към комплекта документи, изискуеми при подписването на договора за аренда е необходимо да се приложи и актуална скица на имота, който се отдава под аренда. В тази скица следва да е отразено дали върху имота има тежест - вписан договор за наем или аренда. Задължението да провери дали върху имота има подобна тежест е на наемателя/арендатора. При договора за аренда важи правилото: Първия по време е първи по право.
Съгласно чл.32, ал.1 от Закона за собствеността общата вещ се използва и управлява съгласно решението на съсобствениците, притежаващи повече от половината от общата вещ. Съгласно чл.3, ал.4 от Закон за арендата в земеделието когато договорът за аренда е сключен само от някои от съсобствениците на земеделската земя, отношенията помежду им се уреждат съгласно чл.30, ал.3 от Закона за собствеността. Следователно самият закон допуска договорът за аренда на земеделска земя да се сключва не задължително от всички съсобственици, а само от някои от тях или само от един от тях. Специалният характер на чл.3, ал.4 от Закон за аренда в земеделието изключва приложението на чл.32, ал.1 от Закона за собственоста с неговото изискване за използване и управляване на общата вещ по решение на съсобствениците. Няма основание разпоредбата да се тълкува ограничително и да се възприема, че по волята на законодателя е предвидена възможност договор за аренда да сключват най-малко двама от съсобствениците например. Такова тълкуване е лишено от логика, защото предвиденото като последица уреждане на отношенията между съсобствениците съгласно нормата на чл.30, ал.3, Закона за собствеността, не зависи по никакъв начин от броя на съсобствениците, предоставили земеделската земя за временно ползване. Въпросната разпоредба и като цяло Законът за арендата в земеделието не поставят като условие за действителност на договора за аренда знанието или съгласието на останалите съсобственици общият имот да бъде предоставен на трето лице за временно ползване.




За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

01.03.2014

Отговор: Казано накратко - договорът вписан през ноември и втори по ред, не може да се противопостави на арендатора, който първи е вписал /март/.


За повече информация: http://http://mitkovalawyers.com/ | За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Наследници Мой първи братовчед е починал, родителите му също са починали, той няма съпруга и деца. Сестра му е направила отказ от наследство. Той има голям кредит... Последен отговор - 20.05.2018 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Права на съсобственик при смърт на другия съсобственик Госпожо Миткова, благодаря Ви за компетентния и бърз отговор на първия ми въпрос! Моля да ми разясните следния казус! По съдебно решение за развод по... Последен отговор - 16.05.2018 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

Издръжка за минало време Здравейте! Години наред баща ми не е плащал издръжката или го е правил частично. Има няколко деца и от друг брак, които са раждани след мен. Осъждан е... Последен отговор - 22.05.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

смяна на адресна регистрация след сключен граждански брак Преди една седмица сключихме граждански брак. Понеже приех фамилното име на моя мъж, трябва да си сменя всички документи. Трябва ли да си сменя и... Последен отговор - 22.05.2018 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

vapros ba6tami po4ina prez 2011g sled smarta my razbrah 4e imam dql ot ka6tata.imam maika i sestra no na 20.05.2018g re6iha i mi iznesoha bagaja na patq dokato bqh na rabota i vednaga se obarnah kam policiqta za sadeistvie no pri razgovor na pliciqta s tqh sa6tite otkazvat da me... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив