Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Отстъпено право на строеж

16.12.2012 - Покупка на имот - 3 Отговори     (0)

През 1987 г. кметът отстъпва безвъзмездно правото на строеж върху държавен имот, състоящ се от 255 кв.м след реализирането на сградата с площ 145 кв.м и изпълняване на разрешителното за строеж през 1988 г., сега собственик ли съм на парцела от 255 кв.м?искам да направя пристройка към сградата, трябва ли да закупувам отново право на строеж като пристройката е 90кв.м и общо двете сгради не надвишават 255 кв.м?
Ако сега реша да закупя земята от общината, тя трябва да ми продаде целия имот или само прилежащата площ към сградата и на какви цени?
БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО

									Атанас

Атанас Друго
Пазарджик

Отговори (3)    Коментара (1)

											Антоанета Ненова

Антоанета Ненова

16.12.2012

Отговор: Не, не сте собственик на парцела, но можете да го закупите от общината по пазарни цени. За целта се подава молба до Кмета с искане за оценка и закупуване на парцела. След като платите цената съгласно оценката се сключва договор за покупко-продажба на земята с Кмета, след което ставате собственик.
Ако желаете да пристроявате - процедурата е същата (молба, оценка на правото на строеж - 70 кв.м., договор за покупко-продажба на право на строеж). В случай, че надстроявате (сградата, която ще пристроявате не е на един етаж) се заплаща и правото на строеж на надстройката. Цената на правото на строеж е по-ниска от тази на земята, така че можете да си закупите само право на строеж, като пак ще имате право да владеете и ползвате целия парцел.
Колкото до застроената площ на съществуващата сграда - няма да я заплащате т.к. вече сте я платили като право на строеж на 140 кв.м.



За контакти

											Атанас

Атанас

22.12.2012

Коментар: благодаря за отговора Антоанета , но след справка в общината,тя казва че независимо от опс трябва да закупя целия имот по пазарни цени ,включително и земята под вече построената зграда




За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

22.12.2012

Отговор: Така е, да. Ще купувате целия имот /земя/, ако решите. При оценката ще се вземе предвид, че имтът е застроен и оценката ще е по-ниска от такава за незастроен имот.


За повече информация: http://mitkovalawyers.com | За контакти

											Антоанета Ненова

Антоанета Ненова

23.12.2012

Отговор: Съгласно чл.38 ал. 2 от ЗОбС: "Право на надстрояване и/или на пристрояване на сграда, построена върху имот - частна общинска собственост, се учредява от кмета на общината БЕЗ ТЪРГ ИЛИ КОНКУРС НА СОБСТВЕНИКА НА СГРАДАТА....".
Съгласно чл.35 ал.3 от ЗОбС : "Продажба на земя - частна общинска собственост, НА СОБСТВЕНИКА на законно построена върху нея сграда се извършва от кмета на общината без търг или конкурс по ред, определен в наредбата по чл. 8, ал. 2 ". Следователно собственикът на сградата, построена върху имот частна общинска собственост (в случая Вие)има право на избор: да закупи земята или да закупи правото на ПРИ/НАДстрояване на сградата. Следва да се държи сметка и за предвижданията на ПУП (подробния устройствен план): каква етажност и застроителна площ предвижда той.



За контакти

Популярни въпроси - Покупка на имот

Виж всички въпроси

Купуване на изоставена къща Здравейте, Бих искал да купя къща в изоставено село, дори в село което е вече заличено от регистъра. Бихте ли ме посъветвали как се прави това?... Последен отговор - 24.03.2019 от Живко Георгиев

4 Отговори

вдигане на договорна ипотека върху недв.имот / апарт./ В предв. договор продавача предлага вдигане на ипотеката между банка и него 2 седмици след подписването на нот. акта когато купувачът е заплатил вече 90%... Последен отговор - 24.03.2019 от адв.Галина Чанкова

3 Отговори

покупка на част от идеални части земя, прилежащи към апартамент Купих апартамент в кооперация и ми трябваше и земя. Продавачът ми продаде част от идеалните части от земята, прилежаща към друг негов апартамент в... Последен отговор - 24.03.2019 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Покупка на имот от наследници на имот, придобит по параграф 4. Здравейте. В съседство на нашият имот се намира имот , който е придобит по Параграф 4. В документите на общината е вписан собственик. Но наследниците му... Последен отговор - 17.03.2019 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

деклариране на гараж Здравейте. Земеделска земя получена като дарение трябва ли да се декларира в годишна данъчна декларация и гараж придобит чрез покупко-продажба... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив