Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Ново - изискване от Нотариус за представяне на Удостоверение по чл.87, ал.6 от ДОПК,

09.02.2012 - Правни казуси - 2 Отговори     (0)

Здравейте! Въпросът ми е по-скоро към Нотариус или адвокат, занимаващ се основно с вещно право, но отговорът на този въпрос може да се окаже полезен и за колегите от гилдията. Във връзка с предстоящо изповядване на сделка, Нотариусът, който е посочен от Купувача на имота, освен необходимите документи за прехвърляне на собствеността постави като задължителен документ да представим и Удостоверение по чл.87, ал.6 от ДОПК, издаден от Централно управление на НАП, въпреки че сме представили Удостоверение, издадено от отдел Местни данъци и такси по местоживеене на Продавача.
Както знаем, при изповядване на сделката Продавачът попълва и декларира липсата на задължения съгл. декларация по чл. 264 от същия закон. Разговарях с други Нотариуси, които не знаят за такова изискване от Службата по вписвания, но въпросният Нотариус /умишлено не посочвам името/ продължава да настоява и да изисква това удостоверение - само от ЦУ на НАП - на ул.6-ти септември.....

									mineva@mkest...

mineva@mkest...

Отговори (2)    Коментара (2)

											Кристина Найденова

Кристина Найденова

09.02.2012

Отговор: Продавачът юридическо лице ли е? Ако - да, "голям данъкоплатец" ли е?


За повече информация: http://www.agencyevina.com | За контакти

											mineva@mkestate.com

mineva@mkestate.com

09.02.2012

Коментар: Продавачът е физическо лице...


За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

09.02.2012

Отговор: Това "изискване" не е ново и не е задължително, по-скоро е възможност за допълнителна сигурност на купувача. Да, продавачът подписва декларация, но може и да декларира неверни данни, а отговорността му е ангажирана по реда на НК, което не ползва особено много купувача. Целта на това удостоверение е да установи, че продавачът наистина няма задължения, защото в противен случай НАП има право да разваля сделки. Само в определени хипотези е възможно, но все пак е възможно.
Удостоверението от "местни данъци и такси" касае задължения за имота.
Ако продавачът е посочил този нотариус, нямате избор. Ако не е така, можете да смените нотариуса.



За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти

											mineva@mkestate.com

mineva@mkestate.com

10.02.2012

Коментар: Дали е възможно понякога и Нотариуса да има погрешна информация? Оказа се, че е възможно и това доведе до излишни спорове и разговори относно Удостоверението по чл.87 от ДОПК. Въпросното удостоверение се издава естествено от НАП по райони и по местоживеене на физическото лице, което е Продавач, а не от Централно управление, находящо се на ул. 6-ти септември, където се обслужват само централните райони на София. И така казуса беше решен.............


За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

СТАТУТ НА ПАРЦЕЛ Здравейте,парцел със сменено предназначение през 2010г.,платена държавна такса за смяната.Изготвен и одобрен и приет ПУП.Утвърдена площадка за... Последен отговор - 11.03.2019 от адвокат Милена Миткова

3 Отговори

Дървен навес- трябва ли ми разрешително Здравейте, искам да направя навес на двора, на калкан, зад къщата, която е по границите на имот със съсед. Имам нотариалнохзаверено съгласие от него, че... Последен отговор - 24.03.2019 от адв.Галина Чанкова

3 Отговори

събрание валидност Здравейте , както тълкувам закона, за да e легитимно свикването общото събрание за решаване проблемите на входа, като първа точка трябва да има обява... Последен отговор - 10.03.2019 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Несъответствие в документация за пристройки При изготвяне на нов Нотариален акт(за делба), възникна проблем с документацията на две пристройки. Пристройка 1 (Санитарен възел) не е отразена в АГКК и... Последен отговор - 15.03.2019 от Йордан Ганев

2 Отговори

саморъчно завещание Баща ми почина и завеща саморъчно без нотариус неговия 1/2 дял от недвижим имот сграда на майка ми. Тя почина след 3 години и завеща нейния дял на мен пак... Последен отговор - 24.03.2019 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив