Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Промяна на адрес, смяна на талон на колата и книжка

12.07.2018 - Други - 2 Отговори     (0)

Здравейте, интересува ме следното: Понеже ми се налага да си сменя постоянния адрес, задари зелената зона в София (адреса ще го променя в същата община) освен личната карта и талона на колата, трябва ли се да си сменя и книжката? Питам защото след година ще се женя и ще трябва да мина през цялата смяна отново и ако не се налага да си сменям поне книжката ще е супер.
Благодаря!

									Теа Илиева

Теа Илиева

Отговори (2)   

											адвокат Ивалина Димитрова

адвокат Ивалина Димитрова

13.07.2018

Отговор: Здравейте,
Съгласно чл.15 ал.1 т.3 от Наредба І-157/01.10.2002 г. за условията и реда за издаване на свидетелство за управление на моторни превозни средства, отчета на водачите и тяхната дисциплина - подмяна на свидетелство за управление на МПС се извършва при подмяна на данните на водача.



За контакти

											адв. Симеонова

адв. Симеонова

14.07.2018

Отговор: Здравейте, г-це Илиева!

Ами ето - супер е!
Спокойно можете да НЕ си сменяте шофьорската книжка.
Доколкото т. нар. "свидетелство за управление на МПС" или разговорно "шофьорска книжка" е документ за самоличност според българското законодателство, издаването и преиздаването му са подчинени на Закона за българските документи за самоличност.
Именно в него, в чл.9,ал.2, изречение второ, се казва:
"При промяна на постоянния адрес от едно населено място в друго населено място в срок до 30 дни от издаване на новия документ лицето е длъжно да подаде заявление за издаване на ново свидетелство за управление на моторно превозно средство."
От тук може да се направи извод, че щом няма промяна на населеното място (т.е. новият постоянен адрес е в същото населено място като предишния) не се налага смяна на свидетелството за управление на МПС.
Шофирайте си спокойно сега, но след сключването на брака, ако приемете фамилията на съпруга си, НЕПРЕМЕННО сменете всичките си документи и внимавайте със срока - той е 30 дневен!

Успех и много семейно щастие!

С поздрав: адв. Симеонова
София, ул. "Христо Белчев" 18
тел.0884 94 52 56 или 0898 20 60 91
имейл: advokatsimeonova@yahoo.com



За повече информация: http://exlege.bg | За контакти

Популярни въпроси - Други

Виж всички въпроси

нотариална покана Синът ми ми прати нотариална покана, в която упоменава вещ, а именно телевизор, който е закупил на лизинг преди години и твърди, че е при мен и иска да му... Последен отговор - 14.12.2018 от Жени Божкова

3 Отговори

наследство с право на ползване Единствен наследник съм на баща ми, който е завещал единствения си апартамент на трето лице И. Същият И обаче има върху 1/3 от същия апартамент още от 2012... Последен отговор - 16.12.2018 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори

отчуждаване за улична регулация Имаме ПУП на квартал в границите на София, но не е извършено отчуждаване за улична регулация. Бихте ли информирали каква е процедурата и документацията... Последен отговор - от

0 Отговори

Запазена част от наследство с право на ползване Единствен наследник съм на баща ми, който е завещал единствения си апартамент на трето лице И. Същият И обаче има върху 1/3 от същия апартамент още от 2012... Последен отговор - от

0 Отговори

Въпрос с повишена трудност Сградата е построена около 1920 година и никъде не могат да се намерят строителни и архитектурни документи, чертежи или др. под. Мазата е изцяло под... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив