Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Запор/и

23.08.2018 - Правни казуси - 1 Отговори     (0)

Здравейте!
Нещата при мен не са хич розови, но смятам, че все някога ще се оправят!
Та- имам два запора от две банки, в момента съм по майчинство, живи и здрави или декември, или януари ще се връщам на работа, преди да изтече 2- рата година. Въпроса ми е- цялата ми заплата ли ще бъде запорирана? Има ли нещо свързано с това, че съм с две деца под 2 години?

									Теодора

Теодора

Отговори (1)   

											адв. Симеонова

адв. Симеонова

23.08.2018

Отговор: Здравейте, Теодора!

Разбира се, че ще се оправят - та на Вас Ви предстои най-хубавата част от живота!

Относно запорите - НЯМА основание да Ви бъде запорирана цялата заплата. В чл.446 от ГПК е определено какъв дял от заплатата може да бъде запорирана, в зависимост от нейния размер и обстоятелството дали длъжникът има деца, които издържа (имат се предвид само непълнолетни лица на издръжка на родител или осиновител).
Ако заплатата е в размер до този на минималната работна заплата (в момента 510.00 лева, а от 01.01.2019 вероятно 560.00 лева) удръжки НЕ може да се правят.
Ако е по-висока, удръжките са, както следва:
1. ако осъденото лице получава месечно възнаграждение в размер между минималната работна заплата и двукратния размер на минималната работна заплата - една трета част, ако е без деца, и една четвърт част, ако е с деца, които издържа;
2. ако осъденото лице получава месечно възнаграждение в размер между двукратния размер на минималната работна заплата и четирикратния размер на минималната работна заплата - една втора част, ако е без деца, и една трета част, ако е с деца, които издържа;
3. ако осъденото лице получава месечно възнаграждение в размер над четирикратния размер на минималната работна заплата - горницата над двукратния размер на минималната работна заплата, ако е без деца, и горницата над два пъти и половина размера на минималната работна заплата, ако е с деца, които издържа.
Броят на децата е без значение, възрастта - също, стига да е под 18г.

И още нещо - ал.2, определя, че "Месечното трудово възнаграждение по ал. 1 се определя, след като се приспаднат дължимите върху него данъци и задължителни осигурителни вноски."

Макар да не намира приложение във Вашия случай, за пълнота следва да отбележа, че тези ограничения не важат за вземанията за издръжки - там нещата стоят по-иначе - първо се събира издръжката и после всичко друго.

Така че, спокойно, при всички положения, ще можете да получавате част от заплатата си.
А ако приложите някои "врътки", може дори и цялата ;)

Много радости с дечицата!

С поздрав: адв. Симеонова
София, ул. "Христо Белчев" 18
тел.0884 94 52 56 или 0898 20 60 91
имейл: advokatsimeonova@yahoo.com



За повече информация: http://exlege.bg | За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Наследствена земя Съсобственик съм на 3 декара наследствена земя със статут Ливада( в договора е записано кой коя част от земята може да ползва), искам да я заградя и... Последен отговор - 21.09.2018 от Катя

6 Отговори

Стари нотариални актове Здравейте! Имам къща, която от как е построена пет пъти е сменяла собственика си. Освен собствения си нотариален акт аз имам предишните два. Трябва ми... Последен отговор - 16.09.2018 от адв.Галина Чанкова

4 Отговори

Отказ от наследство Здравейте, през 1992 г. с решение на Поземлена комисия държавата възстановява имоти - земи и гори на покойния ми прадядо в провинция, починал през 70-те... Последен отговор - 17.09.2018 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Помощник на ЧСИ ми взе неправомерно парите Здравейте! Поради стечения на обстоятелствата имам 3 запора от трима ЧСИ. В службата ми всеки месец ми удържат по ведомост сума (за самотен родител с... Последен отговор - 18.09.2018 от Бисер Захариев

2 Отговори

Помощник ЧСИ запорира банковата ми сметка и ми взе неправомерно парите. Упорито... Здравейте! Поради стечения на обстоятелствата имам 3 запора от трима ЧСИ. В службата ми всеки месец ми удържат по ведомост сума (за самотен родител с... Последен отговор - 18.09.2018 от адв. Симеонова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив