Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Съсед, който не иска да подпише протокола от общото събрание и не иска да плаща за общите части.

22.11.2011 - Съседи - 1 Отговори     (0)

Проведохме общо събрание на кооперацията. На събранието присъстваха 4 от общо 7 собственика и бяха представени 70% идеални части от общите части на етажната собственост. Двама от собствениците бяха представени от пълномощници с устно упълномощаване. Избрахме домоуправител и решихме да събираме пари за фонд "Ремонт и обновяване", за чистачка и за заплата на домоуправителя. Когато дойде време да се подпише протокола от общото събрание и да започне събирането на пари, един от собствениците, който беше представен от пълномощник и който притежава 15% идеални части, отказа да подпише протокола и отказва да дава пари за общите части. Отказът идва от пълномощника. Пълномощникът и собственикът са майка и дъщеря. Майката е много възрастна и трудно подвижна, а вероятно и сенилна, затова беше представлявана на общото събрание от дъщеря си. Преди няколко години, когато пак имахме домоуправител и събирахме пари за общите части, майката винаги отказваше да дава пари.
Какво ще ме посъветвате?

									Кристина Найденова

Кристина Найденова Брокер
София

Отговори (1)    Коментара (1)

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

22.11.2011

Отговор: ЗУЕС допуска устно упълномощаване. А иначе, за съжаление е налице класическа форма на неприемане на решение на ОС, поради липса на съгласие. Законът казва, че за обновяване или за извършване на основен ремонт със собствени средства или кредит решението на ОС се приема с мнозинство не по-малко от 67 на сто идеални части от общите части. Но пък извън случаите по чл.17, ал.2 решенията се приемат с мнозинство, повече от 50 на сто от представените идеални части от общите части на етажната собственост. Според мен, тънкият момент е в разликата между вземане на решение за обновяване на конкретно покрив /примерно/ и вземане на решение за събиране на суми за фонд "ремонт и обновяване". Второто решение, според мен спокойно минава в хипотезата на чл.17, ал.3 от ЗУЕС, а именно приема се с 50 на сто от присъстващите.
В подкрепа на казаното от мен има и съдебно решение, към което води този линк:

http://213.91.247.58/upload/SAD_AKT/2011/07/18072011/0163d811/11463011.htm

Успех!



За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти

											Кристина Найденова

Кристина Найденова

24.11.2011

Коментар: Благодаря.


За контакти

Популярни въпроси - Съседи

Виж всички въпроси

нов собственик на етаж от къща Здравейте, От 35 години живея на първия етаж на къща, чийто втори етаж бе придобит от нов собственик преди година и половина. Дворът е разделен и всеки... Последен отговор - 25.05.2018 от Кристина Найденова

3 Отговори

Кучета в двора Наследник съм на 4-етажна къща, като приживе баща ми дари първия етаж от къщата на сестра си. С нея съм в много лоши отношения. Тя има няколко кучета,... Последен отговор - 3.04.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Проблем ъс съседи Здравейте, Имам следния проблем: Имаме къща във вилната зона на с. Елешница - община Елин Пелин. Съседа ни, който има имот до нашия се е самонастанил в... Последен отговор - 24.04.2018 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

Наводнение от септична яма Здравейте, Имам имот - къща с двор, където живея в момента. Над имота ми се намира друга къща собсвеност на възрастна жена. От близо 6-7 години жената е... Последен отговор - 3.05.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Саниране и съседи :) Здравейте! Всъщност въпросите са ми три /тъй като блокът ни в момента се санира, а имаме съседи, които отказват да се съгласят с промените по одобрения... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив