Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Данък - продажба на апартамент

04.02.2013 - Данъци и такси - 1 Отговори     (0)

Юни месец 2007 година аз, майка ми и баща ми прехвърлихме идеалните си части от дворно място в града ни на строителна фирма, срещу построяването на една гарсониера и един двустаен апартамент. Прехвърлянето стана с "Нотариален акт за прехвърляне право на собственост върху недвижим имот срещу задължение за построяване на жилищна сграда и получаване на собственост на обекти в същата сграда". Двата апартамента бяха записани на мое име. Сградата беше построена и пусната в експлоатация с акт 16 от февруари месец 2011. Аз самият живея с родителите си в техния апартамент (там съм записан и по лична карта), защото новите апартаменти са в незавършен за живеене вид...

Август месец 2012 година продадох двустайния апартамент за 45.000 лева.

Въпросът ми е: Дължа ли данък за продадения апартамент и как се изчислява той?

									Камен Алексиев

Камен Алексиев

Отговори (1)   

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

04.02.2013

Отговор: Дължите данък, тъй като между датата на придобиване /февруари 2011г./ и датата на продажба /август 2012г./ не са минали три години. Данък се дължи върху разликата между цената на придобиване на имота и продажната цена, намалена с 10/100 нормативно признати разходи. При Вас продажната цена е ясна, записана е в нот.акт, с който продавате. По-интересна е цената на придобиване. Според чл.33, ал.6, т.8, цената на придобиване е документално доказаната цена на придобиване на поземления имот, съответстваща на частта, за която е учредено право на строеж - в случаите на учредяване право на строеж.
Или иначе казано, трябва да се изчисли пропорционално цената на земята, респективно идеалните части, които сте прехвърлили. Ако тази земя е придобита, чрез дарение или наследство, ставката на придобиване е "нула".



За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти

Популярни въпроси - Данъци и такси

Виж всички въпроси

Ползватели на апартамент, не плащат сметки Здравейте! Имам следния проблем... Имам тристаен апартамент, който е на мое име, но в него живее дъщеря ми заедно със съпруга си и двете им деца , т.е. те... Последен отговор - 13.01.2019 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Данък на отдавна несъществуващ автомобил. В далечната 1993 година баща ми почина и остана едно трабантче . Понеже никой друг в семейството не беше шофьор колата се караше от моя съпруг .. През 1998... Последен отговор - 6.01.2019 от Кристина Найденова

2 Отговори

бракуване на автомобил.. Здравейте, Искам да бракувам автомобила си,но преди няколко години го продадох за части и намам документ за това.Големият талон остана при... Последен отговор - 19.12.2018 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

Автомобил на лице с ТЕЛК 50% без платен данък. Здравейте, имам кола от 10години не е плащан данък. ТЕЛК-а ми е 50%от 3г.Каква ще ми е глобата и ще ми признаят ли стария ТЕЛК. От тази година имам нов ТЕЛК за... Последен отговор - 27.12.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Данъци и такси за гарсониера под наем на хотелски принцип Искам да дам под наем на хотелски принцип една гарсониера затова ме интересува трябва ли да имам регистрирана фирма и как ще отчитам прихода от... Последен отговор - 21.12.2018 от адв. Симеонова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив