Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Брак с гражданин от трета страна Постоянно пребиваване.

04.02.2018 - Други - 1 Отговори     (0)

Добър ден ! Имам въпрос свързан с брак , ще съм много благодарна да получа професионалното ви мнение . Аз съм български гражданин и сключвам брак с гражданин на Р.Турция.
Доколкото съм информирана след сключването на брака, съпругът ми получава продълължително пребиваване за 1 година. За получаване на постоянно пребиваване знаем , че трябва да минат  5 години за подаване на документи, но в нашия случай има една подробност , той е студент и има продължително пребиваване от 8 години , но тъй като студентското пребиваване се счита за половин период т.е 4 пълни години .
 След сключване на брака след 1 година ще получи ли постоянно пребиваване?
С постоянното пребиваване има ли право да работи в Германия  като съпруг на Европейски гражданин ?
С продължителното пребиваване има ли право да работи в България и Германия като заминем заедно ?
Благодаря предварително !

									Aynur

Aynur

Отговори (1)   

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

08.02.2018

Отговор: Здравейте,

право на дългосрочно пребиваване (с разрешен първоначален срок от пет години и възможност за подновяване след подадено заявление) се получава, ако лицето е пребивавало законно и непрекъснато на територията на Република България в продължение на пет години преди да подаде заявлението си за кандидатстване. (чл. 24г от Закона за чужденците в РБ).
В случай на студент, приет в редовна форма на обучение, се отчита само половината от времето, през което е пребивавал в страната. Периодите на отсъствие от територията на Република България не прекъсват периода от пет години и се отчитат при изчисляването му, когато са под 6 последователни месеца и не надхвърлят общо 10 месеца за 5-годишния период.
Съгласно действащата нормативна уредба, съдържаща се в Закона за чужденците в РБ и Правилника за прилагането му, турският гражданин към момента няма правно основание да кандидатства за право на дългосрочно пребиваване, тъй като не е пребивавал непрекъснато на територията на РБ в продължение на пет години.
Чужд гражданин, които има право на продължително пребиваване на територията на РБ на основание чл. 24, ал. 1, т. 18 ЗЧРБ, има право на достъп до пазара на труда, като не се изисква разрешение от изпълнителния директор на Агенцията по заетостта. (така чл. 9, ал. 1, т. 5 от Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност).



За контакти

Популярни въпроси - Други

Виж всички въпроси

Етажна собственост Здравейте, казусът е следният: Преди години, на ОС се взема решение част от общата стая на входа да се прегради и да се предостави на един от... Последен отговор - 28.04.2019 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Осигуряване на Път Здравейте , имам парцел УПИ който е на главен път , но понеже е бил отреден за жилищна сграда а сега когато го взех , къщата е съборена още преди 20 години... Последен отговор - 12.05.2019 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Адресна регистрация в нова къща Здравейте, Възможно ли е да се направи адресна регистрация в имот с новопостроена къща без акт 16 ? Имаме нот.акт за парцела и разрешително за строеж, но... Последен отговор - 20.05.2019 от Кристина Найденова

2 Отговори

Домова книга Здравейте, живея на семейни начела, как трябва да се запиша в домовата книга като член на домакинството или като обитател? Благодаря Ви! Последен отговор - 22.04.2019 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

Вдигане на възбрана върху имот, купен от ЧСИ Имам имот купен преди години от ЧСИ. Случайно, по друг повод, разбрахме, че, възбраните не са вдигнати от ЧСИ върху имота след търга и още стоят. С... Последен отговор - 21.05.2019 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив