Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Какви права имам като собственик на двуетажна къща върху общите части - коридори в приземния етаж

14.11.2015 - Правни казуси - 1 Отговори     (0)

Собственик съм на етаж от двуетажна къща и идеални части от общите части на сградата. Собственици на другия етаж са пуснали под наем едно ромско семейство в партера - имат две стаи с баня и тоалетна. Тези наематели използват и общите части в този приземен етаж, които ми се полагат. В коридора цепят дърва, изнасят си кофата с пепел и жара в коридора, където държат и бутилка с нафта, там си държат и дървата за огрев и аз се страхувам, че някой ден ще запалят и къщата, тъй като дърва, нафта и пепел с неизгаснала жар в рамките на 2 кв.м. според мен е опасно. Споделих с наемодателите, но те не живеят в къщата и явно са направили забележка на квартирантите си, но промяна няма. С роми не мога да изляза наглава, затова питам какви са ми правата в случая, мога ли да поискам разделяне на общите части или някаква гаранция ат другите собственици във вид на нотариално заверено удостоверение, че при един пожар, предизвикан от наемателите, ще ми се заплати къщата?

									Elizabet

Elizabet Друго
Велико Търново

Отговори (1)   

											Десислава Щебетовска

Десислава Щебетовска

03.12.2015

Отговор: Здравейте. Вие имате равни права на владение, ползване и управление върху общите вещи с другите съсобственици на имота.общите части са неделими защото те са предназначени да обслужват всички съсобственици. Това се отнася за общите части на една сграда в етажната собственост: стълби, площадки, покрив и други. Чрез делба, етажа и общите части на вашия етаж могат да станат ваша собственост. Иначе вие имате всички правомощия в съответствие на вашия дял и може да се разпореждате според него. Ако, както е във вашия случай, имота е подложен на риск, вие може да предявите иск за защита на собствеността. Освен това, другите съсобственици са длъжни да поискат вашето съгласие за да отдадат под наем общо помещение, което в случая е партера. ако такова липсва и не сте съгласен, може да търсите обезщетение тъй като реално те неоснователно се обогатяват за ваша сметка. Да не говорим, че полагат на риск вашия дял. Поздрави.


За повече информация: http://imot.goddess.bg | За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Общ имот Здравейте, казусът ми е следният: Аз и мой роднина притежаваме обща стара къща. Тя е построена така, че една част от нея е в моя собствен двор (където има... Последен отговор - 19.05.2019 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

оспорване на собственост Здравейте, имам следния въпрос, преди години баща ми купи адартамент на името на сестра ми, като си запази правото за ползване. Във въпросния апартамент... Последен отговор - 23.05.2019 от адв. Симеонова

2 Отговори

Преминаване през чужд имот Здравейте, закупил съм сграда, която е с идеални части право на строеж в чужд имот, както и с учредено право на преминаване през чуждия имот. Не е... Последен отговор - 24.05.2019 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

оспорване на собственост Здравейте, имам следния въпрос, преди години баща ми капи адартамент на името на сестра ми, като си запази правото за ползване. Във въпросния апартамент... Последен отговор - 23.05.2019 от адв. Симеонова

1 Отговори

Въпросът е два ПИ в едно УПИ 2къщи строени на граница Два ПИ в едно УПИ - отговарят на чл.19(1) 1 и бл.19 (4) от ЗУТ. Подадох заявление за разделяне, но от общината освен документи за собственост,скици и т.н. искат... Последен отговор - 25.05.2019 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив