Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

декл .чл.264 ДОПК и по чл.25 ЗННД - срок на валидност?

10.01.2015 - Продажба на имот - 2 Отговори     (0)

Здравейте,

Честита Нова Година на всички в сайта!

отново за декларации по чл.264 ДОПК и чл.25 ЗННД.

Получих ги през първата седмица на 2015 година, но са заверени от Нотариус на дата 29.12.2014 в чужбина.
И отивайки за сделка в Софийска фирма вчера - 10.01.2015.- сделка не стана,защото декларациите важали за 1 календарна година - именно само за -2014. Така ми казаха!

Това, според мен, не може да бъде. Какъв е законът? Моля за съвет ?

Венета
Благодаря предварително

									венета горанова

венета горанова

Отговори (2)    Коментара (1)

											Mариана Тороманова

Mариана Тороманова

10.01.2015

Отговор: Не само за Ваше съжаление - това е вярно относно декл. по чл.264 ДОПК. Тя е валидна само за текущата година на попълването й, съотв. заверката от надлежен орган. Интересно, че никой, с когото се съветвахте лично, не Ви е обърнал внимание на това, след като Вие се интересувахте към края на 2014-та, доколкото си спомням.


За контакти

											Таня Китик

Таня Китик

10.01.2015

Отговор: Здравейте Венета,
Честита Нова 2015 година и на Вас!
Наистина декларациите важат в рамките на календарната година, в която са издадени. При предварителните разговори с фирмата, с която сте били на среща за на 10.01.2015 година следва да се Ви разяснили сроковете на валидност на документите, които ще представите при сделката.
В такъв случай следва да имате предвид какви са сроковете на валидност на основните документи, необходими за извършването на покупко-продажба на имот:

1. Декларация по чл.264, ал.1 от ДОПК - валидна в рамките на календарната година, в която е заверена пред Нотариус или друг орган, имащ право да заверява този документ;
2. Декларация по чл. 25 от ЗННД - валидна в рамките на календарната година;
3. Удостоверение за данъчна оценка - валидна 6 месеца от датата на издаване, НО издадените от 01 януари до 31 юни важат до 30 юни на текущата година, издадените след 01 юли важат до края на календарната година. Когато данъчните задължения на имота са платени за цялата година и това е отразено в данъчната оценка, то тя важи до края на календарната година, без значение кога е издадена ( издадена след 01 януари на текущата година). Друга важна подробност - данъчната оценка на земеделска земя важа до края на календарната година, без значение кога през годината е издадена.
4. Скица на имота - важи 6 (шест) месеца от датата на издаването и, като след изтичането на този срок може да се презавери еднократно ако не са настъпили промени по обстоятелствата, описани в скицата (например промяна на съседи, вписване на тежести и др.)
5. Удостоверение за наследници - важи 6 (шест) месеца от датата на издаването му, като след този срок може да се презавери, ако не са настъпили промени в данните.
За огромно съжаление декларациите, които сте получили от чужбина няма да можете да ги използвате, не се допускат изключения при никакви обстоятелства. Решението е само едно - да Ви изпратя нов комплект документи.



За контакти

											венета горанова

венета горанова

11.01.2015

Коментар: Здравейте пак,
много Ви благодаря за отговорите - и на г-жа Тороманова и на г-жа Китик.
Да - питах за броя декларации през ноември 2014 тук в сайта. И вие ми отговорихте колко броя трябват. И аз се съобразих с отговорите - Пратих бланки, но в чужбина се забавиха и ...сме изтървали срока.
За срока им - сега разбирам-от Вас .
Не са ми казали това контрагентите по сделката;даже бяха объркали доста данни в комплекта документи.

Както и да е.
Исках да продадем наследствена земя; така или иначе цената се вдига - докато оправим документите сега не знам колко време ще мине.

Просто - отново обица на ухото!
Благодаря Ви много за компетентните отговори.

С уважение:
Венета



За контакти

Популярни въпроси - Продажба на имот

Виж всички въпроси

Отделяне на таван с нотариален акт Здравейте! Имаме таван, който искаме да отделим като самостоятелен обект, със собствен акт. Каква е процедурата? Има вода, ще прокараме ток-... Последен отговор - 9.10.2018 от Галина

3 Отговори

имоти Здравей те! Въпроса ми е следния?След като преди 4мес.баща ми почина наследници станах ме ,майка ми половината от апартамента и по една осма на мен,брат... Последен отговор - 7.09.2018 от адвокат Димитър Петков

1 Отговори

Продажба на наследнически гори Наследническата ни гора е продадена с пълномощно издадено от секретарката на кметството и заверено от заверено от същите . Пълномощното е издадено на... Последен отговор - 17.09.2018 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори

Продажба на наследнически гори Наследническата ни гора е продадена с пълномощно издадено от секретарката на кметството и заверено от същите . Пълномощното е издадено на името на... Последен отговор - 17.09.2018 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

Продажба на имот Здравейте, става дума за продажба на имот, който по нотариален акт е административна битова сграда 100кв.м. към фамилна ферма с прилежащото му дворно... Последен отговор - 19.09.2018 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив