Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Покупка на имот,в който има дял на Общината

30.01.2018 - Покупка на имот - 3 Отговори     (0)

Здравейте, благодаря на всички, които ще отделят време за консултация и съвет.
Харесали сме един имот, в който има постройка- стара къща. Мъжа ми отиде до Общината в района, за да се консултира с архитекта какви варианти за до/надстрояване биха разрешили. Оказва се, обаче, че във въпросния имот Общината имала 100кв/м собственост. Останалите 100кв са на частното лице, обявило имота за продан.
Чудим се сега- ако купим дяла на частното лице, по какъв начин бихме могли да изкупим и дяла на Общината? Какъв е редът в случая? И има ли смисъл да влизаме в такива процедури въобще. Благодаря!

									Лазарова

Лазарова

Отговори (3)   

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

31.01.2018

Отговор: Здравейте,

както описвате случая - съответният имот е съсобствен между общината и физическо лице. Не става ясно от запитването дали съсобствена е само къщата или и поземления имот. При съсобственост върху поземления имот общината и физическото лице притежават идеални части от правото на собственост, а не както сте посочила - по 100 кв.м. Въпреки това за точен отговор е необходимо да се прегледат документите за собственост, за да не се тълкува при ограничената информация, която предоставяте.
Прекратяването на съсобственост върху имоти между общината, физически лица или юридически лица се извършва след решение на общинския съвет чрез:
1. делба;
2. продажба на частта на общината;
3. откупуване частта на физическите лица или на юридическите лица;
4. замяна.

В този смисъл е необходимо да се спазят съответни законови процедури, което отнема доста време.



За контакти

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

31.01.2018

Отговор: Здравейте!
В казуса, който сте описали е налице съсобственост между Община и физическо лице. За да може да закупите частта на физическото лице е абсолютно задължително най-напред да бъде прекратена съсобствеността между физическото лице и Общината чрез делба.
Едва, след като бъде извършена делбата, тогава бихте могли да закупите вече това, което целите.
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. Три уши, 1, етаж 3, офис 1
телефон 0887 201 222



За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

01.02.2018

Отговор: Дали има смисълл да влизате в такива процедури, зависи от интереса Ви и от цената. Възможностите да придобиете и дела на общината, съобразно Закона за общинската собственост: Чл. 36. (Изм. - ДВ, бр. 101 от 2004 г.) (1) Прекратяването на съсобственост върху имоти между общината, държавата, физически лица или юридически лица се извършва след решение на общинския съвет по ред, определен с наредбата по чл. 8, ал. 2, чрез:
1. делба;
2. продажба на частта на общината;
3. откупуване частта на физическите лица или на юридическите лица;
4. замяна.
Частното лице следва да предложи на общината да изкупи дела му на същата цена, на която ще продава и на Вас. Ако общината откаже да изкупи дела му, може да продаде имота на Вас на същата цена. А след това Вие ставате съсобственици с общината и можете да придобиете нейния дял, чрез някои от способите описани по-горе.
Въпреки всичко, необходимо е да се прегледат всички документи за имота - как и защо общината е съсобственик и дали найстина е така.



За повече информация: http://mitkovalawyers.com | За контакти

Популярни въпроси - Покупка на имот

Виж всички въпроси

Покупка на къща Здравйте искам да купя къща от майката и бащата,те имат две дъщери . Дъщерите искат двойна сума за къщата,могат ли да оспорват продажбата и за какво да... Последен отговор - 9.01.2019 от dimana

4 Отговори

фиктивна сделка Здравейте, може ли да ви попитам как става покупко продажба на апартамент, но фиктивно. Моя казус е следния наследници на апартамента са трима мъжа ми... Последен отговор - 5.01.2019 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Неточни данни в нотариален акт - имат ли значение? Здравейте! Искам да закупя апартамент, който реално се намира на трети етаж - на партерен етаж има офис, над него друг апартамент и над него се намира... Последен отговор - 2.01.2019 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

Съсобственост с общината Здравейте! Казусът е следния : Купих къща и и.ч. поземлен имот с ЧСИ. Въвода стана след 11 м, с ЧСИ, защото отказваха да напуснат. Останалата част от... Последен отговор - 8.01.2019 от адв. Симеонова

1 Отговори

Лихвоточки давност Здравейте! Ситуацията е следната, закупил съм имот март 2014 година чрез лихвоточки и ми се налага да го продам. Ще трябва ли да върна парите от тях или не.... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив