Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

земеделски земи -аренда

01.11.2017 - Земеделска земя - 3 Отговори     (0)

Здравейте! Днес ходих да прибера рентата и останах много разочарована от държанието на служителката-едва ли не , съм длъжна да се подчинявам на техните правила.
Същата отказа да впише в договора,/който вече беше сключен/ името на сина ми / наследника/ под предлог ,че са били много наследниците и нямало къде да ги впише.
Също така трябваше да настоявам да ми бъде дадено копие от договора.
Договора ,който беше сключен е за 18-19г-стопанска ,а не 17-18г-беше ми обяснено ,че се дават документите за субсидии до март 18г за същата.
Разочарована съм ,вместо собствениците да диктуват правилата ,оказа се че едва ли сме длъжници.
Моля,обяснете ми-трябва ли договора да се подписва от всички и ако е -"не",какви са плюсовете и минусите?
Наследници ,които не си взимат рентата и не подписват ,какво се случва?
Има ли възможност за придобиване по давност и при какви обстоятелства ?
Ако оставим земята пустееща има ли някакви санкции?
Благодаря

									veneva

veneva

Отговори (3)    Коментара (1)

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

02.11.2017

Отговор: Здравейте,

договор за аренда може да се сключи със съсобственик на земеделска земя, чиято собственост е повече от 50 на сто идеални части от съсобствен имот или със съсобственик, упълномощен от съсобственици, притежаващи общо с него повече от 50 на сто идеални части от съсобствения имот, т.е. не е необходимо договорът за аренда да се сключва с всички съсобственици. Всеки съсобственик има право на съответната част от рентата.
Възможно е придобиване по давност на съответни идеални части от правото на собственост върху земеделска земя с изтичането на десетгодишна давност, като следва да се установи намерението на съсобственика да владее земята за себе си.
Няма санкции, ако решите да не сключвате договор за аренда и земята не бъде обработвана. Съгласно чл. 37в, ал. 3, т. 2 от ЗСПЗЗ, площта на земеделските земи, за които няма сключени договори за аренда и не са подадени декларации от собствениците им по чл. 37, се разпределя между ползвателите пропорционално на площта и съобразно начина на трайно ползване на собствената и/или арендуваната/наетата земеделска земя в съответното землище, като „бели петна". Ползвател на земеделски земи, представляващи т.нар. „бели петна” внася по сметка за чужди средства на съответната областна дирекция "Земеделие" сума в размер на средното годишно рентно плащане. Сумите са депозитни и се изплащат от областната дирекция "Земеделие" на правоимащите лица въз основа на заповедта на директора на областната дирекция "Земеделие" в 10-годишен срок.



За контакти

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

03.11.2017

Отговор: Здравейте!
Съгласно последните изменения в Закона за арендата в земеделието от 07.02.2017 година, договор за аренда може да бъде сключен:
- със съсобственик на земеделска земя, чиято собственост е повече от 50 на сто идеални части от съсобствен имот , а не със всеки съсобственик;
- със съсобственик на земеделска земя, упълномощен от съсобственици, притежаващи общо с него повече от 50 на сто идеални части от съсобствения имот. Пълномощното трябва да бъде с нотариална заверка на подписите и съдържанието.
Важно е да знаете, че всеки съсобственик ще участва в ползите и тежестите на общата вещ съразмерно с частта си и при сключен договор на аренда ще има право на част от получаваната рента, съответна на неговия дял. Това правило няма да касае третото лице – арендатор, което има задължение само към съсобственика/ съсобствениците, страна по сключения договор за аренда.
Договорните правоотношения, настъпили преди 07.02.2017 г., ще продължават да се уреждат съгласно досегашната уредба.
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. "Три уши", 1, етаж 3, офис 1
телефон 0887 201 222



За контакти

											veneva

veneva

07.11.2017

Коментар: Сърдечно благодаря за прецизните отговори .Здраве ,късмет и професионална изява.

Само ,не разбрах дали е нормално да се подписват тази година договори за 18/19г.
Венева



За контакти

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

07.11.2017

Отговор: Здравейте,

да, няма законова пречка договор за аренда да се сключи за 2018 - 2019 г., като минималният срок на договора за аренда е 5 години.



За контакти

Популярни въпроси - Земеделска земя

Виж всички въпроси

Плащане на рента за минал период Как мога да си взема рентата за минал период от своята земеделска земя? Ако го прави как мога да претендирам да ми изплати рента за минало време и в... Последен отговор - 7.03.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Фургон/контейнер в неурегулиран парцел Здравейте.Искам да попитам какви са изискванията за поставяне на фургон или контейнер в парцел,който не е в регулация.Няма ток и вода.Четох,че се... Последен отговор - 19.04.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Договор за аренда Имам сключен договор за аренда, в който е сгрешена площта на имота в точка 1, но по -долу са описани правилните декари ( както е в документа за... Последен отговор - 18.03.2018 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори

Договор с агроном Здравейте! Следващият месец ще подавам заявка за становище от БАБХ - РЗ. Случайно от друг колега разбрах, че е необходимо да сключа договор за... Последен отговор - 29.03.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Придобиване на незаявен при земеразделянето земеделски имот от НПО ЕС ПРЕДБАЛКАН, със седалище в с. Правешка Лъкавица, общ. Правец има желанието да превърне полусъборена запустяла воденица и терена около нея в... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив