Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Въпрос със такса вход

07.06.2017 - Съседи - 3 Отговори     (0)

Здравейте, въпросът ми е : В блока ни има една жена на която мъжът бил тираджия и в месеца си бил в апартамента 2-3 дни ,и тя отказва да плаща такса за него. Какво бихте ме посъветвали?

									Део

Део

Отговори (3)   

											Теодора Ангелова

Теодора Ангелова

07.06.2017

Отговор: Таксите за общи нужди се заплащат пропорционално на квадратурата на имотите или на общите части от имота. Моят съвет към вас е да събирате такса на апартамент, а не на човек. Така ще избегнете тези оправдания. Общите части се ползват от всички живущи в една етажна собственост и тяхно е задължението за заплащане на текущите разходи и ремонти по тях. Поздрави


За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

07.06.2017

Отговор: Как се заплащат и от кого таксите за подръжка на общите части, е подробно уредено в Закона за управлние на етажната собственост. Чл.51 от същия, гласи, че разходите за управление и поддържане на общите части на етажната собственост се разпределят поравно според броя на собствениците, ползвателите и обитателите и членовете на техните домакинства независимо от етажа, на който живеят. Тоест, няма опция да се начисляват на апартамент.
Алинея 3 от същия чл.51 - Общото събрание с мнозинство повече от 50 на сто от идеалните части от общите части може да реши собственик, ползвател или обитател, който отсъства повече от 30 дни в рамките на една календарна година да заплаща за времето на отсъствие 50 на сто от разходите за управление и поддържане по ал. 1. За отсъствието се уведомява писмено председателят на управителния съвет (управителят).
Или казано просто, всеки плаща, без значение дали живее или не там. Само, ако общото събрание реши, може таксата да се намали наполовина за лица, които отсъстват повече от 30 дни годишно.
Във Вашия случай, е необходимо да се свика общо събрание, да се констатират дължимите суми от съответните неплатили лица, да се вземе решение да бъдат поканени в някакъв срок да платят и ако не го направят, сумите да се търсят по съдебен ред.



За повече информация: http://mitkovalawyers.com | За контакти

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

07.06.2017

Отговор: Здравейте!
Бих Ви отговорила по следният начин. Отговорът на въпроса Ви е посочен в ЗУЕС / закон за управление на етажната собственост/, където е посочено, че при ТРАЙНО отсъствие на определено лице, не следва да се заплаща такса. Но, това е ОТНОСИТЕЛНО. В крайна сметка - решение взима Общото събрание - дали да освободи някого от заплащане за определен период от време, дали да не заплаща пълна такса, а само половината,или пълно освобождаване. Решението на въпроса е в Общото събрание на блока. Така, както гласуват живущите - така ще бъде.
Практиката сочи, че в повечето случаи - никой не се освобождава от заплащане на такса, дори да не живее в същото населено място трайно, тъй като общите части на сградата изискват подръжка и при това положение винаги се решава нещо много малко да се заплаща, но, както реши ОС на блока.
С уважение,
адв.Чанкова
София ,ул. "Три уши", 1, етаж 3, офис 1
0887 201 222



За контакти

Популярни въпроси - Съседи

Виж всички въпроси

нов собственик на етаж от къща Здравейте, От 35 години живея на първия етаж на къща, чийто втори етаж бе придобит от нов собственик преди година и половина. Дворът е разделен и всеки... Последен отговор - 25.05.2018 от Кристина Найденова

3 Отговори

Кучета в двора Наследник съм на 4-етажна къща, като приживе баща ми дари първия етаж от къщата на сестра си. С нея съм в много лоши отношения. Тя има няколко кучета,... Последен отговор - 3.04.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Проблем ъс съседи Здравейте, Имам следния проблем: Имаме къща във вилната зона на с. Елешница - община Елин Пелин. Съседа ни, който има имот до нашия се е самонастанил в... Последен отговор - 24.04.2018 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

Наводнение от септична яма Здравейте, Имам имот - къща с двор, където живея в момента. Над имота ми се намира друга къща собсвеност на възрастна жена. От близо 6-7 години жената е... Последен отговор - 3.05.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Саниране и съседи :) Здравейте! Всъщност въпросите са ми три /тъй като блокът ни в момента се санира, а имаме съседи, които отказват да се съгласят с промените по одобрения... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив