Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

наследство с право на ползване

16.12.2018 - Други - 1 Отговори     (0)

Единствен наследник съм на баща ми, който е завещал единствения си апартамент на трето лице И. Същият И обаче има върху 1/3 от същия апартамент още от 2012 учредено право на ползване по жизнено. Аз ще претендирам за 1/2 Запазена част за единствен наследник, но какво точно се случва с тази 1%3 част с право на ползване от същото лице, което е входирало завещание върху целия апартамент преди 2 месеца в агенция по вписванията? Искам да се разберем с него извън съда, но какво точно притежавам аз И какво да поискам? Благодаря предварително!

									Violina

Violina Друго

Отговори (1)   

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

16.12.2018

Отговор: Здравейте!
Завещанието е личен акт и трябва да бъде извършено единствено в писмена форма. Във връзка с формата му съществуват два вида завещания – нотариално и саморъчно. Нотариалното завещание се извършва от нотариус, а в градовете, в които няма нотариус – от съдията по вписванията при Районния съд. То се извършва в присъствието на двама свидетели.
КОНКРЕТНО НА ВЪПРОСА ВИ - той е свързан с така наречените запазени и разполагаеми части от завещанието.
запазената ЧАСТ от наследството е тази част от имуществото на наследодателя, която законът запазва за най-близките наследници – низходящи, родители и съпруг. С нея наследодателят не може да се разпорежда чрез завещание или дарение. Останалата част от имуществото му, която е извън запазената, се нарича разполагаема част и с нея наследодателят може да се разпорежда за след смъртта си така, както намери за добре.

Размерът на запазената и разполагаемата част се определя в зависимост от броя на призованите към наследяване необходими наследници и от категорията, към която спадат, като меродавен е моментът на откриване на наследството. Запазените части на наследниците са посочени в чл. 29 от ЗН.
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. Три уши, 1, етаж 3, офис 1
телефон 0887 201 222



За контакти

Популярни въпроси - Други

Виж всички въпроси

нотариална покана Синът ми ми прати нотариална покана, в която упоменава вещ, а именно телевизор, който е закупил на лизинг преди години и твърди, че е при мен и иска да му... Последен отговор - 14.12.2018 от Жени Божкова

3 Отговори

наследство с право на ползване Единствен наследник съм на баща ми, който е завещал единствения си апартамент на трето лице И. Същият И обаче има върху 1/3 от същия апартамент още от 2012... Последен отговор - 16.12.2018 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори

отчуждаване за улична регулация Имаме ПУП на квартал в границите на София, но не е извършено отчуждаване за улична регулация. Бихте ли информирали каква е процедурата и документацията... Последен отговор - от

0 Отговори

Запазена част от наследство с право на ползване Единствен наследник съм на баща ми, който е завещал единствения си апартамент на трето лице И. Същият И обаче има върху 1/3 от същия апартамент още от 2012... Последен отговор - от

0 Отговори

Въпрос с повишена трудност Сградата е построена около 1920 година и никъде не могат да се намерят строителни и архитектурни документи, чертежи или др. под. Мазата е изцяло под... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив