Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Данък при продажба на дарен имот

11.09.2014 - Данъци и такси - 2 Отговори     (0)

Здравейте! Имам следния въпрос: 30.09.2011 г. ми бе дарен апартамент от моята баба, който в момента продавам и съм подписала предварителен договор, а окончателната продажба е на 12.09.14. Проблемът е, че едва вчера разбрах, че май трябва да плащам данъци за тази продажба. Агенцията, която е посредник между мен и продавача, твърди, че щом имотът е дарен, няма данъци и не искат да удължат датата на окончателния договор с 20 дена, докато станат 3 години от придобиването ми на собственост. Но в същото време искат от мен да впишем в договора данъчната оценка като продажна цена, която е значително по-малка, за да облекчат купувача при нотариуса и всички такси. Какво да правя? Оказа се, че агенцията и купувачът са доста близки...

									Десислава Кънева

Десислава Кънева

Отговори (2)    Коментара (2)

											Десислава Кънева

Десислава Кънева

11.09.2014

Коментар: Въпроса ми всъщност е в кой случай ще платя по-малък данък?Или мога ли някак да намеря вратичка да удължа срока на окончателния договор?Моля за помощ,спешно!


За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

11.09.2014

Отговор: Не се облагат с данък доходите от продажба или замяна на имущество, придобито по наследство и завет, както и на имущество, реституирано по реда на нормативен акт. Тоест, за дарен имот, данък има. Предполагам агенцията се заблуждава от следващата, точка 27 от чл.13 на ЗДДФЛ, където се казва, че не се смята за доход полученото имущество по наследство, завет и дарение, както и полученото имущество с възстановено право на собственост по реда на нормативен акт. Тоест, при самото получаване на дарението, не се счита, че то е доход. Данъкът може да го намалите, като минете сделката на данъчна оценка. Което е във Ваш интерес, тъй като сте продавач. Не е в интерес на купувача, но това си е негов проблем. За удължаване срока на предварителния договор, най-разумно е да се договорите. Или да си измислите някакъв документ за сделката, който по независещи от Вас причини /забавяяне или грешка на администрацията/, няма да бъде готов преди 30 септември. За целта, обаче, трябва да уведомите писмено купувача. Мен ако питате, разменете тяхното желание за сделка на данъчна оценка, срещу Вашето за срок до 30 септември. Нещо в смисъл, ок, съгласна съм на данъчна оценка, макар, че не искам, но в замяна искам по-дълъг срок.


За повече информация: http://mitkovalawyers.com | За контакти

											Mариана Тороманова

Mариана Тороманова

11.09.2014

Отговор: При всички случаи, щом не е изтекъл 3 год. срок от датата на дарението на недвижимия имот, и то жилищен, при продажбата му се дължи данък върху цялата продажна цена. При продажба след този срок, сделката е необлагаема и няма да дължите никакъв данък за нея. Голям пропуск на агенцията, че не е забелязала тази подробност и още повече, че Ви убеждава в противното. Не намирам пречка да се споразумеете за удължаване срока с 20 дни, освен ако при купувача има някаква сериозна причина. Говорете с брокера си и не се отказвайте!



За контакти

											Десислава Кънева

Десислава Кънева

11.09.2014

Коментар: Много Ви благодаря за бързия отговор.Ще пробвам това,което ме посъветвахте.Но ми се струва,че агенцията е наясно,че нямам вариант...Благодаря отново!


За контакти

Популярни въпроси - Данъци и такси

Виж всички въпроси

Ползватели на апартамент, не плащат сметки Здравейте! Имам следния проблем... Имам тристаен апартамент, който е на мое име, но в него живее дъщеря ми заедно със съпруга си и двете им деца , т.е. те... Последен отговор - 13.01.2019 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Данък на отдавна несъществуващ автомобил. В далечната 1993 година баща ми почина и остана едно трабантче . Понеже никой друг в семейството не беше шофьор колата се караше от моя съпруг .. През 1998... Последен отговор - 6.01.2019 от Кристина Найденова

2 Отговори

бракуване на автомобил.. Здравейте, Искам да бракувам автомобила си,но преди няколко години го продадох за части и намам документ за това.Големият талон остана при... Последен отговор - 19.12.2018 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

Автомобил на лице с ТЕЛК 50% без платен данък. Здравейте, имам кола от 10години не е плащан данък. ТЕЛК-а ми е 50%от 3г.Каква ще ми е глобата и ще ми признаят ли стария ТЕЛК. От тази година имам нов ТЕЛК за... Последен отговор - 27.12.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Данъци и такси за гарсониера под наем на хотелски принцип Искам да дам под наем на хотелски принцип една гарсониера затова ме интересува трябва ли да имам регистрирана фирма и как ще отчитам прихода от... Последен отговор - 21.12.2018 от адв. Симеонова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив