Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Съсобствен имот

19.01.2012 - Други - 1 Отговори     (0)

Въпросите ми са два:
1. Двама бяхме съсобственици на поземлен имот, със съответните идеални части. Съсобственичката ми има къща, а аз паянтови, полусрутени, неизползваеми сгради, без вода, електричество и канализация. Не можех да направя нищо по възстановяването им, защото съсобственичката не позволи. Преди известно време тя продаде своя дял, без да го предложи на мен. Основанието е Решение № 45 от 1. ІV. 1960 г., ОСГК на ВС според, което "Разпоредбите на чл. 33 от ЗС не се прилагат в случаите, когато съсобствен парцел съществуват отделно сгради, принадлежащи на различни собственици, и всеки от тях желае да продаде собствената си сграда заедно със съответните идеални части от мястото." Въпросът е: не е ли анахронизъм това решение на съд отпреди 52 години. Ако това решение е безспорно, защо не е узаконено, като част от Закона за собствеността? Моите "сгради" считат ли се за постройки, по смисъла на ЗУТ?

									Димитър Димитров

Димитър Димитров Друго
София област

Отговори (1)   

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

20.01.2012

Отговор: Тези решения са източник на право - задължителни са за съдилищата. Такава е и съдебната практика по сходни казуси. Ако сградата или част от нея /етаж, апартамент/ са изключителна Ваша собственост, съответните идеални части от земята я следват. Ако помислите, в противен случай, всеки който продава апартамент и идеални части от терена, върху който е построен блока, ще се налага да пита съседите. Ако обаче сградата или части от нея са в режим на съсобственост, както и земята и е нарушена разпоредбата на чл.33 от ЗС, единствената възможност, която закона дава е да искате да изкупите продаденото на цената, за която е продадено на трето лице. Това става по съдебен ред и в двумесечен срок от продажбата.
А дали Вашите сгради са постройки, зависи първо, дали са законни и второ, дали са Ваша изключителна собственост, с оглед същината на въпроса Ви.



За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти

Популярни въпроси - Други

Виж всички въпроси

нотариална покана Синът ми ми прати нотариална покана, в която упоменава вещ, а именно телевизор, който е закупил на лизинг преди години и твърди, че е при мен и иска да му... Последен отговор - 14.12.2018 от Жени Божкова

3 Отговори

наследство с право на ползване Единствен наследник съм на баща ми, който е завещал единствения си апартамент на трето лице И. Същият И обаче има върху 1/3 от същия апартамент още от 2012... Последен отговор - 16.12.2018 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори

отчуждаване за улична регулация Имаме ПУП на квартал в границите на София, но не е извършено отчуждаване за улична регулация. Бихте ли информирали каква е процедурата и документацията... Последен отговор - от

0 Отговори

Запазена част от наследство с право на ползване Единствен наследник съм на баща ми, който е завещал единствения си апартамент на трето лице И. Същият И обаче има върху 1/3 от същия апартамент още от 2012... Последен отговор - от

0 Отговори

Въпрос с повишена трудност Сградата е построена около 1920 година и никъде не могат да се намерят строителни и архитектурни документи, чертежи или др. под. Мазата е изцяло под... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив