Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Данъчни облекчения за млади семейства при закупуване на жилище с ипотека

20.01.2012 - Покупка на имот - 1 Отговори     (0)

Интересува ме нещо по-конкретно по въпроса някакъв нагледен пример в цифри. Примерно тегля 50000лв., заплатата ми е 750 лв., от които 250 лв. са данъци, това облекчение еднократно ли е или за целия период на кредита. Каква част от данъците ми ще бъдат приспаднати?

									Мартин Василев

Мартин Василев Друго
Разград област

Отговори (1)   

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

20.01.2012

Отговор: Данъчното облекчение се ползва година за година, а не наведнъж за целия период на кредита. Каква част е размерът на облекчението, зависи от това какви лихви плащате. Ето Ви извадка от ЗДДФЛ, за да се ориентирате:

Данъчно облекчение за млади семейства

Чл. 22а. (Нов - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., отм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., нов - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) (1) Местните физически лица могат да ползват данъчно облекчение за млади семейства, като приспадат от сумата от годишните данъчни основи по чл.17 направените през годината лихвени плащания по ипотечен кредит за закупуване на жилище, когато едновременно са налице следните условия:

1. договорът за ипотечния кредит е сключен от данъчно задълженото лице и/или от съпруг/а, с който/която имат сключен граждански брак;

2. данъчно задълженото лице и/или съпругът/ата не са навършили 35-годишна възраст към датата на сключване на договора за ипотечен кредит;

3. ипотекираното жилище е единствено жилище за семейството през данъчната година.

(2) Когато размерът на ипотечния кредит е по-голям от 100 000 лв., данъчното облекчение по ал. 1 може да се ползва за направени през годината лихвени плащания по първите 100 000 лв. от главницата.

(3) Данъчното облекчение се ползва до размера на сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 и при условие, че данъчно задълженото лице представи писмена декларация от съпруга/та, че няма да ползва данъчното облекчение за съответната данъчна година.

(4) Обстоятелствата и условията по ал. 1 - 3 се декларират от лицето в годишната данъчна декларация по чл. 50.



За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти

Популярни въпроси - Покупка на имот

Виж всички въпроси

Възбрана върху недвижим имот Миналата година придобих имот след публична продан. Върху имота имаше вписана ипотека и възбрана. Ипотеката взискателя я заличи. Миналата седмица... Последен отговор - 15.10.2018 от адвокат Милена Миткова

4 Отговори

Проблем с прехвърляне на имот 2012 г. сключих предварит. дог. за покупка на апартамент със срок за подписване на оконч.дог. една год., но такъв не беше сключен, тъй като 2014г. сключих анекс... Последен отговор - 8.10.2018 от Кристина Найденова

2 Отговори

Собственост на имот придбит след брака?! Здравейте, предстои ми покупка на имот с пари получени от продажба на имот дарен от родителите ми също по време на брака. Как може да придобия имот като... Последен отговор - 17.10.2018 от адв. Симеонова

2 Отговори

Покупка на етаж от къща Здравейте, харесах етаж от къща за покупка. Къщата е разделена на 2 самостоятелни жилища, като моето ще е на втория етаж. Нямам идеални части, но ще имам... Последен отговор - 2.10.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Проблем с прехвърлянето на имот Здравейте, благодаря за отговора. Аз обаче нямах предвид едногодишния срок, тъй като той така или иначе е изтекъл, а дали петгодишния давностен период,... Последен отговор - 8.10.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив